sportFive1127772 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
משלחת השחייה חוזרת לנתב
משלחת השחייה חוזרת לנתב"ג (צילום: אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

נשיא המדינה יצחק בוז'י הרצוג עורך בשעה זו קבלת פנים חגיגית בבית הנשיא למשלחת הפראלימפית שחזרה מטוקיו.  גם שר התרבות והספורט חילי טרופר הגיע לכבד את ספורטאי המשלחת שחזרו עם שלל הישגים.

"אנחנו שמחים לראות אתכם כאן", אמר הנשיא הרצוג בפתח דבריו, "אתם הספורטאים והספורטאיות הכי אלופים שיש. קירות הבית הזה קצרים מלהכיל את הגאווה שאנחנו מרגישים בעקבות ההופעה שלכם במשחקים. עצרנו את שגרת העבודה במתח עצום בשביל עוד רגע של גאווה ונחת שהסבתם לכל עם ישראל".

"זה לא מספיק להיות חזק או קל תנועה כדי לנצח, ברגע שהשרירים מתחילים לשרוף הספק מתחיל לנקר, ובלי יכולת התמדה בלי קשב אמיתי לגוף ובלי אמונה ועוצמות נפש רבים, גם הספורטאי המהיר והגמיש ביותר  לא יכול להצליח".

"לכם, הספורטאים הפראלימפיים, יש יתרון מסוים כי אתם מתמודדים עם האתגרים האלה שנים על גבי שנים בהתמדה ובנחישות אתם מראים כוח רצון בלתי נתפס. אתם מהווים מגדלור חי עבור כל מי שמבקש כמוכם לפרוש כנפיים ולעוף. אתם ההוכחה שגם כשקשה, אם הלב רוצה, הכל אפשרי".

"במסע של כל אחד ואחת מכם אתם מהווים מגדלור חי לכל מי שמבקש כמוכם, לפרוש כנפיים ולעוף. אתם ההוכחה שגם כשקשה כשהלב רוצה הכל אפשרי. אני גאה, כולנו גאים וגאות, להיות חלק ממדינה שאלה הם ספורטאיה. עלו והצליחו, לחיי עוד ועוד שיאים ופסגות".

המשלחת הישראלית מנתה 33 ספורטאים וחזרה עם לא פחות מתשע מדליות: 6 זהב, 2 כסף ואחת מארד, עליהן אחראים ארבעה מדליסטים: השחיינים איאד שלבי, עמי דדאון, מארק מליאר והחותרת מורן סמואל.

שר התרבות והספורט, חילי טרופר: "המשחקים הפראלימפיים היו מפגן של כוח רצון, שאיפה למצוינות ורוח אנושית גדולה. תודה לכם על משב הרוח הטוב הזה".

"אתם, כולכם, בעצם חבורה של אנשים אשר מנצחים כל יום מחדש. אתם מצויים כמו בריצת משוכות שאינה נגמרת, שחיה נגד כיוון הגלים, וגם נגד סטראוטיפים מעליבים, הנחות מוקדמות מקטינות, אצבע שמכוונת כלפיכם בהליכה במקום הומה, גילויי רחמים מנמיכים. לפעמים גם מול אנשים שהסבירו לכם מדוע זה לא אפשרי וחבל על הזמן, מומחים שקבעו שאין סיכוי וחברה שלא תמיד נתנה קרדיט".

"בעקשנות ובהתמדה אין קץ, תוך שמירה על צניעות המשכתם בדרך המיוחדת שלכם. הענקתם לכולנו שיעור גדול על כוח רצון, ניצחון הגוף והרוח, שאפתנות, תעוזה ואמונה. הרבה מאוד מבטים של ישראלים רבים מופנים אליכם במבט נפעם ומעריך".

"אתם לא רק הגעתם להישגים ספורטיביים מדהימים, אלא תרמתם תרומה משמעותית בשינוי המציאות, בדרך בה בני אדם מביטים על בני אדם, בדרך בה נתפסים מגבלות וקשיים בדרך ובחיזוק הערבות ההדדית בחברה הישראלית. זהו הכוח של הספורט וזה, בזכותכם, כבר הרבה יותר גדול מספורט".

יו"ר האיגוד הפראלימפי, ד"ר שוקי דקל הוסיף: "יצאנו לטוקיו עם ברכת הנשיא, והנה היום חזרנו לבית הנשיא במעמד מכובד מאוד , חזרנו לכאן כדי לומר "עשינו זאת. הבטחנו וקיימנו. הוכחנו לכולם את נצחון הרוח על הגוף. ושהבלתי אפשרי הוא אפשרי. ספורטאינו מעוררי ההשראה עשו מעבר לגבולות ומעל למגבלות"

רוני אוחיון, שחקנית נבחרת ישראל בכדורשער: "אנחנו חוזרים מאירוע החשוב ביותר בחיינו כספורטאים. המשחקים הפאראלימפיים בטוקיו, ‎לחלקנו זו פעם ראשונה, וחלקנו כבר היינו במעמד הזה. כמוני, עבורי זו הייתה פעם שניה, אך סף ההתרגשות אינו פוחת, ההרגשה היא הגשמת חלום, ‎לפעמים זה חלום פרטי, לעיתים קבוצתי
ולפעמים זה חלום של מדינה שלמה".

‎"אני כל כך גאה להיות חלק מן המשלחת לטוקיו ולייצג את מדינת ישראל. ‎עברנו בטוקיו חוויה מדהימה, התמודדנו מול הספורטאים הטובים בעולם וגם אם חזרנו ללא מדליה, עשינו את מאה האחוז של כל אחת ואחד מאיתנו וייצגנו את מדינת ישראל בכבוד על במת הספורט הגדולה בעולם".

"זו ההזדמנות להודות לכל מי שבלעדיהם כל זה לא היה מתאפשר, לחברי הספורטאים, למאמנים, למעטפת המקצועית- התזונאים, הפיזוטרפיסטים, המעסים, היועצים המנטליים והפסיכולוגים, להנהלה, למועדונים, למשרד הספורט, לאתנה, לחברות החסות שחשובות כל כך לביטחון שלנו כספורטאים ולבני המשפחה שכולנו שהיו חלק מרשת הביטחון והתמיכה בנו והיו חלק חשוב בדרך. טוקיו נגמרה, טובה ונהדרת אך השאירה לנו טעם של עוד, נתראה בפריז 2024. תודה לכולם".