מדליה חמישית לישראל במשחקים הפראלימפיים בטוקיו 2020. מארק מליאר, השחיין בן ה-20 שמתמודד עם שיתוק מוחין, קבע שיא עולם וזכה במדליית זהב במשחה ל-400 מטר חופשי. בבוקר הוא קבע שיא אולימפי חדש במוקדמות, והפעם הלך על כל הקופה וגילח שתי שניות משיא העולם בו הוא עצמו החזיק, אחרי שקבע 4:31.06 דקות.

היזכרו בהישגים של המשלחת הפראלימפית

אחרי המדליות של מליאר, איאד שלבי ועמי דדאון בבריכת השחייה, ומדליית הכסף של מורן סמואל בענף החתירה הבוקר (ראשון), כעת מגיעה עוד מדלייה מבריכת השחייה - המדלייה השנייה של מארק מליאר במשחקים הנוכחיים, הפעם במקצה ה-400 מטר סגנון חופשי.

מארק מליאר טוקיו 2020 (צילום: לילך וייס)
מלאר בסיום המשחה | צילום: לילך וייס

זו המדליה השנייה של מליאר במשחקים הפראלימפיים הנוכחיים, אחרי הזהב ושיא העולם במקצה ה-200 מטר מעורב. הישגיו הקודמים: זהב באליפות העולם ושיא עולם במשחה ל-400 מטר חופשי וזהב באליפות אירופה במשחה ל-100 מטר גב.

מליאר בן ה-20, שאחיו התאום אריאל מתחרה גם הוא במשחקים הפראלימפיים הנוכחיים, נולד עם שיתוק מוחין במרכז הרפואי בני ציון שבחיפה, להוריו אלכס ודיאנה. הוא מתאמן בבריכת איל"ן בקריית חיים, בהדרכת יעקב ביננסון.

שר התרבות והספורט, חילי טרופר, בירך: "מארק מליאר מטביע את חותמו ונכנס לשורה אחת עם גדולי הספורטאים הישראלים. שתי מדליות זהב במשחקים הפראלימפיים, שני שיאי עולם ועוד עתיד מזהיר למי שהחל בספורט דווקא כחלק מטיפול הידרו-תרפי בבריכה. מארק מוכיח שלא רק כישרון אישי הוא חשוב, אלא גם התמדה ורצון להגיע רחוק ככל הניתן ולנצח כל מגבלה. מארק, אנחנו מאוד גאים בך".

במשחה המקביל לנשים, אראל הלוי, המתמודדת עם שיתוק בפלג הגוף התחתון, סיימה במקום ה-7 ולא תעלה לפודיום. היא שחתה את המרחק בזמן של 5:44.97 דקות ולא שיפרה את שיאה האישי.