הישג נהדר (קרדיט: איגוד השייט הישראלי) (צילום: ספורט 5)
הישג נהדר (קרדיט: איגוד השייט הישראלי) | צילום: ספורט 5
נתראה בפריז (קרדיט: Matias Capizzano) (צילום: ספורט 5)
נתראה בפריז (קרדיט: Matias Capizzano) | צילום: ספורט 5

נבחרת ישראל בשייט בסירות ILCA שמנתה 8 שייטים ושייטות, סיימה היום (שישי) את דרכה באליפות אירופה שהתקיימה ביוון, שמהווה כהזדמנות הכמעט אחרונה להשגת הכרטיס למשחקים האולימפיים פריז 2024. השייט הישראלי עומר ורד וילנצ׳יק בן ה-16, השיג את הכרטיס למשחקים האולימפיים בפריז, ולראשונה יהיה נציג ישראלי בדגם זה. 

וילנצ׳יק פתח את התחרות בשני שיוטים מוצלחים, כשאת הראשון סיים במקום החמישי, ואת השני במקום השני, וחתם את היום כשהוא מוביל את המתמודדים. את השיוט השלישי סיים במקום הראשון. בשיוט הרביעי הישראלי היה פחות טוב וסיים במקום ה22. בשיוט החמישי וילנצ׳יק התעשת וחזר לעצמו כשסיים במקום החמישי.

היום (שישי), התחרות הייתה צמודה מאוד בבית הזהב, ועומר פתח אותה בצורה לא טובה כשסיים בשיוט הראשון מבין שלושה במקום ה-39. בשיוט השני זינק מצויין, הוביל, וסיים במקום הראשון. בשיוט השלישי והאחרון הגיע במקום ה-29. 

בשקלול תוצאות השיוטים, ורד וילנצ׳יק סיים במקום התשיעי הכללי, אך השיג מספיק ניקוד על מנת להיות בין שתי המדינות הראשונות בדירוג מתוך המדינות שטרם השיגו את הכרטיס למשחקים האולימפיים, כך שישראל וסלובניה השיגו את הכרטיסים.

בנבחרת הנשים לא הושג הכרטיס. הזדמנות אחרונה בהחלט תהיה בחודש הבא, בתחרות ההזדמנות האחרונה שתיערך בצרפת, שם יוענקו שלוש הקווטות האחרונות.

עד כה הבטיחו את השתתפותם במשחקים האולימפים 50 ספורטאים ישראלים, עם אופציה לשמונה שחיינים ושחייניות במקצה השליחים בבריכה.

ורד וילנצ'יק אמר בסיום: "איזה יום. פעם ראשונה שאני מתחרה בבוגרים בחו"ל, פעם ראשונה שנכנסתי לבית זהב ובטח הבטחת הכרטיס לישראל לפריז הפכה את הכל למרגש בטירוף. הגעתי לאליפות הזו במטרה ללמוד ולצבור נסיון ואיך שהדברים התגלגלו זה ממש לא יאמן. זה כבוד גדול בשבילי להבטיח למדינה את הכרטיס לפריז".

ארז אליהו, מאמן הנבחרת: "קיבלנו הזדמנות נדירה, בשבוע של רוחות קלות מאוד, שם לשייטים הצעירים שלנו יש עדיפות. כל הנבחרת עמדה במטרות שהצבנו, גם עומר, גם מאור וגם ראם הצליחו להתברג לבית הזהב, וזה כשלעצמו הישג מדהים. גם ההצלחה של שי קקון נהדרת ואני גאה בכל המתחרים והמתחרות שלנו".

"זהו הישג הסטורי לשייט הישראלי" אומר שי בובר, יו"ר איגוד השייט. "זו הקווטה הראשונה אי פעם בדגם הזה, מאז שנכנס למשחקים באטלנטה 96. עד היום לא הצלחנו להגיע ליכולות תחרותיות כאלה גבוהות. כל הכבוד לנבחרת שלנו ולעומר, אתם נותנים את ההשראה לנוער להמשיך ולעבוד בדגם הזה, כי ההשקעה לאורך זמן משתלמת. כל הכבוד למאמן ארז אליהו ולמועדונים שדות ים ונהריה".