sportFive1358420 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
אייל סגל דיבר הערב (רביעי) במפגש אוהדי מכבי נתניה וענה על שאלות בפתיחות. הבעלים התייחס לשאיפות והיכולות הכלכליות של המועדון ואף חשף כמה סיפורים מעניינים בנוגע לחלון ההעברות, כשהוא מצהיר כי בקיץ יביא מחליף למנהל המקצועי אלמוג כהן.

"ראשית, בואו נסתכל על המראה", פתח סגל את דבריו, "מרבית הקבוצות בעולם, לא רק בארץ, כולל קבוצות שחלק מאיתנו אוהדים, לא זוכות בתארים. צריך לקחת את זה בחשבון. בארץ יש כמה מאות קבוצות, אז מכבי נתניה נמצאת על בסיס כמעט קבוע, בטח בשנים שלי, בפלייאוף העליון".

"זה נכון שאנחנו לא אחת משלושת הקבוצות שזוכות באליפות, זה נכון שהיו לנו יותר מדי כמעטים בגביע, אבל בסופו של תהליך מכבי נתניה נחשבת בחצי העליון של הקבוצות. גם במנהלת אנחנו חלק משש הקבוצות הגדולות. במשמרת שלי נתניה לא יכולה לתת פייט לשלוש הגדולות שרצות לאליפות". 

"בעבר אולי חשבתי שאפשר לעשות את זה, הייתי נאיבי. הסיכוי לשבור את השיטה הוא נמוך מאוד. פעם באיקס שנים יש הבלחות. כל עוד לא יגיע גורם כלכלי ברמות הגבוהות ביותר, קשה לי לראות את נתניה מתמודדת עם המועדונים בעלי ההון הגדול".

השוואה למכבי פ"ת: "יש בינינו הרבה מאוד הבדלים. בהגדרה שלה מכבי פתח תקווה מקדמת את מכירת השחקנים. יש להם מחלקת נוער לתפארת והמטרה שלהם היא למכור שחקנים. מכבי נתניה בשש וחצי השנים האחרונות, מכרה בחמש השנים הראשונות בפועל ארבעה שחקנים, פחות מכל קבוצה אחרת שמטפחת שחקנים ברמה גבוהה. בשתי העונות האחרונות מכרנו ארבעה שחקנים נוספים".

"טוואמסי? סירבנו להצעות כלפיו. שבירו? חשבתי כאוהד"
"בכל חלון, גם בחלון הזה, אנחנו מקבלים הרבה מאוד הצעות על שחקנים שלנו ואנחנו דוחים אותן על הסף. אני אישית אתמול הטלתי וטו על השאלה של שבירו לבית"ר ירושלים, כי חשבתי כאוהד. לא בטוח שזאת החלטה נכונה. כל מעבר כזה זה צביטה בלב. לכן, להשוות אותנו למכבי פתח תקווה זה עוול שאתם גורמים לעצמכם".

"קחו לדוגמא את טוואמסי, שחקן שבמזל הגיע אלינו. נתן חצי עונה פסיכית, העונה הבאה שלו הייתה עם מעט מאוד הבלחות. קיבלנו שתי הצעות עליו, אחת מהמפרץ של מיליון וחצי יורו, ושנה שעברה ב-31 בינואר, במהלך המשחק נגד מכבי חיפה, קיבלתי הודעות מקבוצה בליגה הראשונה בצרפת. בשני המקרים פסלנו על הסף. אבל בקיץ היינו חייבים, השחקן כבר לא רצה לשחק.  מפעם לפעם שחקנים יימכרו, אבל בסך הכל אנחנו מנסים לשמר".

בהמשך הוסיף סגל: "רוב הכסף שקיבלנו על שחקנים השתמשנו בו לרכש. בקיץ האחרון הצוות המקצועי רצה שנרכוש את אלעד מדמון וליאור קאסה. אני יכול להגיד להם שאם היינו רוכשים אותם בקיץ, היו מפרקים לנו את הצורה. היו אומרים לנו מי אלה קאסה ומדמון, שחקנים שלא עשו כלום. זה האירוע, אנחנו צריכים איפשהו למצוא את האיזון".

"מכבי נתניה ברמה ההישגית היא הרביעית בטיבה בישראל. אני יודע מה אני רוצה, אני חולם בדיוק כמוך, לא ישן בלילה בדיוק כמוך אחרי הפסדים. אני צריך להיות מספיק ריאלי מספיק הגיוני. שני שחקני הכנף שמכבי ת"א הביאה, מילסון והנרי אדו, שני השחקנים האלה היו מועמדים לנתניה. מילסון היה קרוב, אדו פחות כי מכבי ת"א היתה ברקע. ניסינו להביא אותם".

"בסוף בסוף אתה מתמודד ולא הולך להציע, לא יכול להציע מה שהציעו לא לקבוצה ולא לשחקן. אם אתה מצליח מתחת לרדאר לפגוע, והחוכמה היא לא להביא שישה זרים אלא ארבעה טובים מאוד. אין לי מושג מה יקרה במגרש, אבל מכבי תא עקבה אחרי הבלם, המנהל המקצועי אמר לנו - אחרי חוודג`אני. הרבה יותר קל לא להתעצבן ולא להתעצב ולהיות ריאלי.
sportFive1358425 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
"לא יודע מי יחליף את אלמוג כהן, מחפש מאמן זר לתחום הפיזי"
"אלמוג כהן הוא מנהל ספורטיבי, יש מקומות יש קבוצות בארץ שהמנהל המקצועי לא יורד לדשא. אלמוג היה על הדשא יחד עם המאמן. זו תפיסת עולם שהוא מכתיב, אתה לא יכול להגיד לו, אתה יכול להגיד מה אתה רוצה. לאלמוג יהיה מחליף, מי המחליף? לא יודע עדיין. יודע מה הכיוונים, אבל אין עדיין שם".

"יש לנו כוונה להביא גורם זר שיתעסק בבנייה הגופנית של המועדון, בפיזיות, כי זה אחד הדברים החשובים ביותר. האפרופו הדרך להתמודד עם פחות ולהשיג יותר. זה כנראה יהיה גורם זר, בארץ לא רואה את הישועה. דווקא החבר`ה מהמדינות הבלטיות זה המנטליות שאם תשתרש כולנו נרוויח. שני גורמים זרים לא בטוח שיכירו את המנטליות ואפשר להתרסק. כנראה המנהל המקצועי לא יהיה זר".

"מעבר לזה שהוא אחראי על הצוות המקצועי וקבע את הדרך, הוא רואה כל שחקן עם האנליסטים לפני שהוא מגיע למאמן, אם צריך ליצור קשר עם המועדונים הוא יוצר את הקשר. גיוס שחקנים זה אלמוג והצוות. בכלל, מהיום הראשון - אתם תגידו מי כן ואני אגיד מי לא. מעט מאוד פעמים השתמשתי במילה לא, אבל הם קובעים בלי שום תכתיב חיצוני, מי שהם לא רוצים שיהיה בסגל - לא יהיה. מי שהם רוצים, מסיבה כזו או אחרת יכול להיות שנגיד לא. 

"לגבי נושא המכירה - מכירת שחקנים לא נעשית ע"י הצוות המקצועי אבל לא היה שם אירוע במהלך השנים שאני במועדון ששחקן נמכר מאחורי הגב של הצוות המקצועי. אם מכרנו שחקן, הצוות המקצועי לפני זה בתפיסת עולם אמר שבתכניות שלו הוא חושב שהשחקן הזה מיצה כי או לא רוצה יותר או שהגיע לפיק והוא לא יגיע ליותר ממכבי נתניה".

"החריג היחידי שלא התייעצתי על הצוות על המכירה, אבל הצוות לא ממש - העריך, אבל הבין שזו הסיטואציה, זה היה יונס מלדה. חוץ ממלדה כל המכירות היו אחרי שקיבלנו את ברכת הדרך, הם לא ידעו עם מי ניהלנו מו"מ. לא ויתרנו על שום שחקן ביוזמתנו. הצוות המקצועי נתן לנו להבין שהשחקן מיצה מסיבות כאלה ואחרות. הם ידעו שיש סעיף לעלי מוחמד, וברגע שמועדון יפעיל את הסעיף אז אין מה לעשות.

"בהמשך הציג סגל מצגת עם נתוני הסכומים שהקבוצה הכניסה מעסקאות משמעותיות. בסך הכל לטענת הבעלים, נתניה מכרה שחקנים בכ-21.5 מיליון שקלים נטו בשנתיים האחרונות, והוציאה כ-14.9 מיליון שקל על רכישות שחקנים באותה תקופה. "בסופו של דבר, מרבית הכסף שהקבוצה מקבלת לא מגיע לביתו של אף אחד. הכסף לא יכול להגיע אלינו. אפשר רק להכניס כסף למועדון, אי אפשר להוציא אותו אליך, זה לא קורה. בתור אחד שב-15 שנה האחרונות מעורב במועדון, זה לא משהו שקורה".

האם יש חזון אחר לקבוצה: "יש חלום שדורש מחלקת נוער סופר חזקה. גם לתחזק מחלקת נוער זה אירוע לא פשוט, החוקים מאוד שומרים על השחקנים. יש היום מערכת אחרת לגמרי, שגם עוזרת לנו להביא שחקנים צעירים. הסיכוי לרוץ לתארים הוא רק דרך מחלקת נוער שתייצר כל שנה 2-3 שחקנים ברמות הכי גבוהות. אנחנו משקיעים בזה המון, זה לא פשוט. גם מכבי חיפה ומכבי ת"א תיקנו את הטעויות שהם עשו, הפועל ת"א השתפרה מאוד, מכבי פ"ת מאוד חזקה. בתחילת הדרך הייתי נאיבי וחשבתי שזה יהיה יותר קל. אני רוצה להיות מאוד ריאלי"