sportFive1360658 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
פלצ`יק. התמדה ונחישות (צילום: ספורט 5)
פלצ`יק. התמדה ונחישות | צילום: ספורט 5
"אנו נמצאים במקום הרבה יותר טוב מהמצב בו היינו לפני עשור. על אף שהספורטאים הישראלים זכו ב- 13 מדליות אולימפיות, התמיכה בתרבות הספורט בישראל לא מושרשת מספיק חזק", כך אמר הג`ודוקא והמדליסט האולימפי פיטר פלצ`יק בפאנל על הקשר בין ספורט להשקעות שצולם עבור אתר הידע הפיננסי החדש "משתלם לדעת מור" שהוקם על ידי מור בית השקעות מנותני החסות של פלצ`יק.

בפאנל, בהנחייתה של הדר רז, סמנכ"לית קשרי חוץ, שיווק ותקשורת בבית ההשקעות מור, השתתפו גם הג`ודוקא גילי שריר, סגנית אלופת אירופה בג`ודו לשנת 2023 ומדליסטית אולימפית, ויוטב קוסטיקה, מנכ"ל משותף במור קרנות נאמנות וכדורסלן בעברו. הנוכחים עמדו על טיבו של הקשר השזור בין עולם הכסף ועולם הספורט האולימפי.

מה ניתן להשליך מענף הספורט האולימפי לעולם ההשקעות?
פלצ`יק: "הרבה ילדים ונוער מחפשים כיום את הדרך הקלה. לכן, החוויה של התמדה ונחישות עבור הדור הצעיר מאוד חשובה. כמו בהשקעות גם בספורט הטווח הארוך תמיד מנצח את הטווח הקצר. אם הדור הצעיר ילמד זאת, הוא יצליח לשבור את תקרת הזכוכית".

שריר מסכימה ואמרה בפאנל כי "המאמן שלי תמיד אומר `בעיות קשות דורשות פתרונות קשים`; אין קיצורי דרך".

קוסטיקה: "מכיוון שבשני העולמות אנו עובדים עם אנשים, חייבים לוותר על האגו. לדעת איך לרתום את כולם למשימה ולהפנים שהדרך להצלחה תגיע עם עבודה קשה, כמו גם להבין שכישלונות שאנו עוברים יחשלו אותנו לקראת עתיד טוב יותר". עוד מציין קוסטיקה כי "כל ילד שעוסק בספורט תחרותי בצעירותו, גורם לכך שבעתיד נקבל חומר גלם הרבה יותר משובח". 


אחריות פיננסית (צילום: ספורט 5)
אחריות פיננסית | צילום: ספורט 5
עד כמה ספורטאיות וספורטאים עסוקים בתכנון היום שאחרי?
שריר: "אנו נדרשים לאורך כל הקריירה לבצע איזון עדין בין המחשבה על הטווח הקצר והארוך. מדובר במשימה מאוד קשה, כל הזמן צריך להתרכז בתחרות הבאה, באימון הבא, במטרה הבאה. אם ארשה לעצמי לקחת יותר מדי זמן בשביל לחשוב על העתיד, לא אצליח להתרכז בדברים שאני צריכה לתקן בהווה. אך אם אזניח לגמרי את העתיד, ביום בו אפרוש, אשאר בלי כלום". 

איך ספורטאים וצעירים יכולים לתכנן לעצמם עתיד כלכלי טוב יותר?
קוסטיקה: "לצערי, על אף שמדובר בנושא מאוד חשוב, מערכת החינוך הישראלית לא מקדישה זמן ללימוד נושא הפיננסים. אנשים צעירים רצים לבצע השקעות רעות וזורקים כסף שהם חסכו לאורך זמן, על השקעות שהם לא מבינים בהן כלום".

"לפני כל השקעה שתבצעו" מדגיש קוסטיקה, "תלמדו, תתמקצעו, תקראו ותבינו טוב במה אתם משקיעים. לא צריך להתחיל עם סכומי השקעה של עשרות אלפי שקלים. אם תשכילו להשקיע מגיל 20 כ-100 שקלים בחודש לטווח הארוך, בגילאי 40 או 60 סכום ההשקעה יצטבר לסכום משמעותי".
כדי לעשות זאת, קוסטיקה ממליץ להתייעץ עם אנשי המקצוע הרלוונטיים. "הם יכולים לחסוך לכם תשלומי כפל ביטוח ועמלות גבוהות. תשלומים, שאם מתבצעים לאורך טווח ארוך של עשרות שנים, עלולים לגרום לנזק של עשרות אלפי שקלים".
התקצוב שניתן מטעם המדינה לספורט הנשי אף יותר נמוך 
בפאנל התייחסה גילי שריר לנשים בספורט והתקציבים המופנים לתמיכה בהן. "הכסף לספורט הנשי כמעט ולא מגיע מקופת המדינה. ישנן הרבה עמותות שמשקיעות כסף בספורט הנשי. האבסורד הוא שחברות שלי, שזכו במדליות באליפות אירופה, אין להן כל ספונסר או חברה מסחרית שמגבה את פעילותן.  לדעתי, כפי שמור תומכים בנו הספורטאים, חשוב שגופים מסחריים נוספים ייקחו את הספורטאיות והספורטאים האולימפיים תחת חסותם".  

"משתלם לדעת מור" הוא אתר וידיאו שמספק ידע פיננסי לציבור הרחב באמצעות עשרות סרטוני וידיאו שזמינים לצפייה חופשית באתר האינטרנט של הקבוצה. הסרטונים עוסקים במגוון נושאים ומחולקים לקטגוריות שונות.

האתר עונה על הביקוש מצד ציבור החוסכות והחוסכים לידע פיננסי עדכני ומקצועי, וכולל תכנים שמועברים על ידי מנהלות ומנהלי ההשקעות בקבוצת מור, לצד אנשי ונשות מקצוע בתחומים שונים. הפרויקט מותאם לתקופת המלחמה אשר מעוררת שאלות רבות הנוגעות לחסכונות של כולנו. בין התכנים ניתן למצוא מיני קורסים על מוצרים, דוגמת קרנות נאמנות, קרנות פנסיה וניהול השקעות בחו"ל, וכן ראיונות מקצועיים על השקעות בזמן מלחמה, טעויות נפוצות בניהול השקעות, השקעות לטווח הארוך ועוד.