נובאק ג'וקוביץ', אחד משלושת הטניסאים הגדולים בעולם, נחת אמש (שני) בישראל לקראת השתתפותו בטורניר הטניס "WATER GEN OPEN" בתל אביב. בריאיון מיוחד הוא מספר על החרם שעבר באוסטרליה, על הפרידה מהחבר שפרש השבוע פדרר ועל החיבה המיוחדת לישראל. "התרגשתי מאוד להגיע לישראל. עבר יותר מדי זמן", סיפר כוכב הטניס הבין-לאומי.

נובאק, טוב שחזרת אלינו. עבר יותר מדי זמן, לא? אתה צריך לבוא לעיתים קרובות יותר.

"אני אנסה להגיע לעיתים קרובות יותר בעתיד. התרגשתי מאוד להגיע לישראל. אני חושב שעברו יותר מ-15 שנה מאז הגעתי לכאן לראשונה, ושיחקתי באצטדיון רמת השרון במשחקי גביע דייוויס, סרביה-ישראל ושהיתי בהרצליה. אני זוכר את זה".

נובאק ג'וקוביץ' בריאיון לעודד בן עמי (צילום: חדשות 12)
"נהניתי לבלות בתל אביב בפעם הקודמת שהייתי כאן וגם בירושלים". נובאק ג'וקוביץ' בריאיון לעודד בן עמי | צילום: חדשות 12

אז באמת עבר זמן רב מדי.

"נהניתי לבלות בתל אביב בפעם הקודמת שהייתי כאן וגם בירושלים, שבה ביקרתי כשהייתי כאן".

הפעם אתה תשתף פעולה עם יוני ארליך. כנראה באחד המשחקים האחרונים שלו.

"הייתה לו קריירה נפלאה, הוא יכול להיות גאה מאוד במה שהוא השיג. התואר היחיד שזכיתי בו בחיי בזוגות היה איתו באליפות קווינס בלונדון ב-2010, לפני 12 שנה. אנחנו אוהבים לצחוק ולהיזכר בתקופה ההיא. אני נהנה לשחק טניס ולהיות עם החברים שלי".

זו ודאי תקופה רגישה, כי אחד החברים הטובים ביותר שלך, רוג'ר פדרר, בדיוק פרש וקראתי את מכתב הפרדה שכתבת. האם זהו תחילתו של עידן חדש בעולם הטניס? כי רוג'ר פרש, גברת ויליאמס פרשה. ובחור ספרדי חדש הגיע לשכונה. אז האם זו נקודת מפנה?

"אפשר לומר שזו נקודת מפנה אבל אנחנו, המבוגרים, לא מוותרים בקלות כזאת לצעירים. נדאל ואני עדיין משחקים בכל הכוח ומצליחים, עדיין מנסים להתחרות על התארים החשובים ביותר בטניס. אני חושב שזה מעולה כי נדאל, פדרר, אני, מארי, ואוורינקה, כל מי שזכה באחד או בכמה 'גראנד סלאם' ועשה היסטוריה בספורט, אני חושב שזה חשוב ברמה העולמית בשביל הספורט הזה שננסה לשחק כמה שאנחנו יכולים".

נובאק ג'וקוביץ' יוני ארליך קווינס 2010 (צילום: רויטרס)
"אנסה להגיע לעיתים קרובות יותר בעתיד". ג'וקוביץ' וארליך | צילום: רויטרס

"אבל אני חושב גם שזה מעולה שיש לנו כוכב טניס חדש כמו אלקרס ושיש לנו עוד שחקנים צעירים, גברים ונשים כאחד, שיישאו עכשיו את לפיד הטניס. בסופו של דבר אנחנו כבר לא נשחק, והם ימשיכו להוביל את הטניס ולשמש דוגמה לדורות הצעירים. אני חושב שהטניס בידיים טובות".

אני יודע שאתה מתנגד מאוד לרעיון לא לתת לספורטאים רוסים להתחרות באולימפיאדה ובמקומות אחרים, כי השילוב בין ספורט לפוליטיקה שלילי ביותר.

"אני חושב ש-99% מהספורטאים ברחבי העולם יסכימו שאין מקום לפוליטיקה בספורט אבל לצערנו, היא שם, הפוליטיקה מעורבת בכל תחומי הספורט, במיוחד בענפים עולמיים כמו טניס, כדורגל, כדורסל וכולי. זה מצער מאוד".

נובאק ג'וקוביץ' בריאיון לעודד בן עמי (צילום: חדשות 12)
ג'וקוביץ' עם עודד בן עמי, היום | צילום: חדשות 12

"בתור מי שמוצאו במדינה שבשנות ה-90 התנסתה בשתי מלחמות, באמברגו, בעיצומים כלכליים... אני חושב שארבע שנים טניסאים מסרביה לא הורשו לצאת ממנה ולהתחרות בתחרויות בין-לאומיות. כך שההרגשה הזאת מוכרת לי והיא לא טובה. החמצתי תחרויות חשובות השנה בגלל סיבות אחרות... זה לא נתון בידיך..."

"רוב הזמן, רוב הספורטאים לא מתערבים בפוליטיקה ובמה שקורה ברמה הגאופוליטית, אבל למרבה הצער, בגלל הפופולריות של הספורטאים גם מנצלים אותם לרעה במקרים האלה. בסופו של דבר, השפה של הספורט היא שפה בין-לאומית. אני חושב שצריך לזכור את זה תמיד כי כולנו חלק מאותו העולם בסופו של דבר".