עשן צמיגים, רעש מנועים ומאות צופים להוטים וכמה עשרות מתחרים מלאי אדרנלין - כך נראה מסלול המירוצים בתחרות רייס מאסטר שבדימונה. לספורט המוטורי שמשלהב את הקהל בעיר הדרומית קוראים דראג רייסינג: שתי מכוניות מחכות לסימן ומזנקות הכי מהר שאפשר.

"בדראג אתה רואה שתי מפלצות שבאות להתפוצץ על הקו ומגיעות למקסימום יכולת תוך כמה שניות. בתור הצופה שיושב בטריבונה אתה חווה את כל האדרנלין ומרגיש כאילו אתה זה שיושב על ההגה" מסביר בהתרגשות דורון קאופמן, משפיען רשת בתחום הרכב והספורט המוטורי.

על המסלול מגיל אפס

"זה התחיל כמשהו לא חוקי" מציין קאופמן ומוסיף "הדרך היחידה שהייתה לאנשים למצות את התשוקה הזאת היה באמת לבנות את הרכבים, ולצאת בשעות לילה מאוחרות למקומות סטריליים ולהתחרות אחד נגד השני". את הרצון שלו להעלות את הספורט ארצה – קאופמן הפך למפעל חיים של ממש. מהרחוב הפיראטי והמסוכן, למסלול החוקי והבטוח, ממש כפי שחלם בילדותו. 

"אני גדלתי לאבא שהוא פריק של מכוניות מגיל אפס" הוא מספר. "הפעם הראשונה שאני נהגתי באוטו חזק, הייתה בסובארו עם כזה טורבו, משופרת. זה ממכר. בזמנו אני זוכר שהתחושה הזו הרגישה לי ממש כמו חוויה אירוטית".

כלי נשק בידיים הלא נכונות

האם הספורט המוטורי עשוי לעודד נהיגה פרועה בכבישים ציבורים? לדברי קאופמן, ההפך הוא הנכון. "הספורט הזה מעודד בנייה ושיפור של רכבים על מנת לבוא ולמצות אותם במסלולים היעודיים. המכוניות המשופרות הרבה יותר בטוחות מכל המכוניות שנוסעות על הכביש". 

"האוטו הזה יכול להיות כלי נשק בידיים הלא נכונות והלא אחראיות, בשביל זה יש אכיפה. אנחנו מעודדים לבנות את המכוניות ולבוא ולמצות את מלוא הפוטנציאל של המכוניות ושל כל הספורט הזה, במסלול בלבד", הוא מדגיש.

מוזיקה קלאסית על מסלול המירוצים

המשתתפים בתחרות מגוונים: זוגות, הורים לילדים וגם צעירים בנפשם. בנצי גולן בן ה-76 הוא אחד מן המשתתםין במירוץ. הוא אמנם ותיק יותר מחלק ממתחריו, אך שותף נלהב לאהבת המכוניות, שאף שומע מוזיקה קלאסית במהלך המרוצים האינטנסיביים.

מי שאחראי לחידושים ולשיפורים שברכבים המתחרים הוא אחמד עבדין, טיונר, כלומר בעל סדנאות לשיפור רכבים בחולון וברמאללה. את רוב עבודתו הוא עושה דרך המחשב ולשם כך למד 5 שנים בדובאי. עבדין, תושב מזרח ירושלים, רואה בספורט המוטורי הזדמנות לפיוס. "בתחום שלנו, אני לא חושב שיש לנו פוליטיקה פלסטינים וישראלים, יהודים, ערבים. בענף של הספורט המוטורי, אנחנו כולנו משפחה אחת. יכול להיות ואני מקווה שהשלום יתחיל מהענף של הספורט והספורט המוטורי".