טדסה גטהון. נלחם על שמו הטוב (ניר קידר) (צילום: ספורט 5)
טדסה גטהון. נלחם על שמו הטוב (ניר קידר) | צילום: ספורט 5
טדסה גטהון. מכתב חריף ביותר (ניר קידר) (צילום: ספורט 5)
טדסה גטהון. מכתב חריף ביותר (ניר קידר) | צילום: ספורט 5

טדסה גטהון, אלוף ישראל בריצת 10,000 מטרים מ-2019 וסגן אלוף אירופה עד גיל 23, מועמד לדין לאחר שלא דיווח על מקומו. הסוכנות למניעת סימום בספורט דרשה להשעותו מארבע שנות פעילות והיום (רביעי) נציגו, עו"ד אייל יפה, שלח מכתב ביקורת חריף מאוד לשר התרבות והספורט חילי טרופר בנוגע להתנהלות הסוכנות.

כזכור, גטהון הושעה בחודש אוגוסט האחרון. נציגו, עו"ד יפה, טען כי הוא שהה באותו הזמן במחנה אימונים רשמי באתיופיה. בנוסף לכך, הוא טוען כי ההליך המשפטי של הסוכנות אינו חוקי. כך יפה כתב במכתבו: "בימים אלה הנני מייצג אתלט מצטיין שהועמד לדין (נתבע) ע"י הסוכנות הישראלית למניעת סימום בספורט בהליך שעל פניו הינו בלתי חוקי, נוגד כל נורמה משפטית, תוך ניגוד עניינים מובנה, פגיעה בכללי הצד הטבעי ורוח הספורט וכיו"ב".

"מתברר שהסוכנות הפכה בכל הכבוד ל'משחק' כמעט רק של אדם אחד בלבד, עוה"ד כרמל נפתלי, שמשמש כיום כיו"ר הסוכנות, יועץ משפטי, ותובע של הסוכנות. בהליך הנוגד כל דין, הנוגד את דיני החברות, את האתיקה של לשכת עוה"ד ואת הקוד האתי של הספורט הישראלי 'מונה' עוה"ד נפתלי בשנה האחרונה ליו"ר הסוכנות ומשמש במקביל ליו"ר, כיועץ משפטי, תובע ואפילו זה המנהל את כל שרותי המזכירות של בתי הדין (כלשונו) וחמור הרבה נותר, ממנה בעצמו את הדיינים שבפניהם הוא מופיע כתובע.... "ההתנהלות הנ"ל מהווה בכל הכבוד 'כתם שחור' על הספורט הישראלי, והדבר חמור שבעתיים כשהוא נעשה ע"י מוסד האמור להיות מכובד, נתמך ומסתייע כידוע בוועד האולימפי בישראל ופועל כמעט במחשכים" לשון המכתב.

עו"ד יפה למעשה ביקש במכתבו את התערבותם המהירה של הגורמים הממונים במשרד הספורט.