המועדון והעירייה עסוקים בהתכתשויות הדדיות – הנפגעים? כ-200 ילדים המתאמנים במועדון האתלטיקה של מכבי חיפה ועשויים להישאר ללא מאמן. הסיבה? קיצוץ בתקציב המועדון עליו הודיעה העירייה במהלך השבועיים האחרונים ועשוי להיכנס לתוקפו בקרוב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

משך שנים עיריית חיפה סייעה כלכלית למועדון האתלטיקה, שהוציא אתלטים ישראלים מובילים כמו ניקי פאלי ומעיין שחף, ומימנה 5 מאמנים מתוך 6 שעובדים בו. כעת, העירייה הודיעה על קיצוץ מיידי בתקציב והעברה של המאמנים, הנחשבים עובדי עירייה, למועדונים אחרים בעיר. "הדבר לא יאפשר לנו להמשיך להתקיים", אומר גורם במועדון. "ההוראה הזו הגיעה כשבוע לאחר שמנכ"ל המועדון רב על שעות מגרשים עם עובד אחר המקורב מאוד לעירייה".

רועי שווץ, מנכ"ל מכבי חיפה אתלטיקה (צילום: מיכה בריקמן)
רועי שווץ מנכ"ל מכבי חיפה אתלטיקה | צילום: מיכה בריקמן


"העירייה היא זו שפתחה את מועדון האתלטיקה בעיר, כבר לפני 30 שנה", מספר רועי שווץ, מנכ"ל המועדון. "אנחנו כמועדון, אחראים לקניית ציוד, הוצאת האתלטים לתחרויות בחו"ל וכו'. בשבוע שעבר זימנו אותי לשיחה בעירייה בה נאמר לי שהעירייה מפסיקה לממן את המאמנים. חלקם יפוטרו, חלקם יעברו למועדונים אחרים ומשאירים לנו רק מאמן אחד. אני מעריך שעלות המאמנים היא 200 אלף שקלים בשנה, לעירייה שהתקציב שלה הוא 4 מיליארד שקל – זו בדיחה".


שווץ ממשיך: "זכותה של ראשת העיר החדשה, עינת קליש רותם, להגיד שהיא לא רוצה אתלטיקה בעיר, אבל לא עושים את זה מהיום להיום. אני זומנתי לשיחה עם מחזיק תיק הספורט, לזר קפלון, בה נאמר לי שהוא קיבל את ההחלטה והיא מבוצעת תוך שבוע. פה הבנתי שהעירייה באה לעשות דווקא, אבל כמובן שאני לא יכול להוכיח את זה. בשורה התחתונה, יש ילדים שבאים להתאמן – מה, הם יישארו ללא מאמן?".


קפלון הגיב: "נכנסתי לתפקידי לפני כחצי שנה, גיליתי את העיוות התקציבי והחלטתי לעצור אותו. בפגישה עם מנכ"ל מכבי חיפה הודעתי לו שהעירייה תפסיק את המימון הלא תקין לעומת אגודות אחרות בעיר והוא בתגובה התחיל לאיים (דבר אותו שווץ מכחיש). הילדים שמתאמנים במועדון משלמים כסף, מהכסף הזה צריך לממן את המאמנים. המנכ"ל ידע שהמצב הנוכחי הוא לא הכי טבעי".

לזר קפלון, סגן ראש עיריית חיפה (צילום: פרטי)
לזר קפלון, סגן ראש עיריית חיפה | צילום: פרטי


מהעירייה נמסר בתגובה: "עיריית חיפה רואה בחומרה רבה את התקפותיו חסרות השחר של מנכ"ל מועדון מכבי חיפה אתלטיקה רועי שווץ. עיריית חיפה סבורה כי טענותיו של שווץ, בדבר החלטת העירייה לאזן את סכום התמיכה הכספית, ממנה נהנה המועדון משך שנים, הינן עזות מצח, מנוגדות למציאות ומהוות פגיעה בשמה הטוב, ועל כן מוטב היה לו לא היו נאמרות כלל. עיריית חיפה מעניקה תמיכה כספית רחבה לחמישה מרכזי מצוינות בספורט הפועלים בעיר, אשר נאמדת במאות אלפי ש"ח בשנה".

"במסגרת בדיקת תקציב העירייה לשנת הכספים 2021 נמצא כי מרכז המצוינות באתלטיקה, המופעל על ידי מועדון מכבי חיפה, נהנה משך שנים מתמיכה תקציבית מופקעת, על חשבונן של אגודות ספורט אחרות הפועלות בעיר חיפה ובהצלחה לא פחותה מזו שלו. עיריית חיפה רואה חשיבות רבה בניהול כספי הציבור באופן חוקי ונחושה לייצר חלוקה תקציבית, הוגנת וצודקת, בין כלל מרכזי המצוינות בעיר. בשל כך, החליטה הנהלת עיריית חיפה לאזן את סכום התמיכה הניתן לעמותה, ולהשוותו לסכום הניתן לשאר המועדונים בעיר, ללא כל איפה ואיפה".