הספורט הישראלי נמצא בצומת דרכים משמעותית. מצד אחד, הליגות המקצועניות הראשונות בענפי הכדורגל והכדורסל משוחקות, מצד שני, אין משחקים בשום ליגה אחרת בכל ענף אחר ואלפי ילדים, נערים ובוגרים יושבים בבית ללא יכולת להתאמן או להתפרנס.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ומה עושים בבית בו שני בני הזוג מתפרנסים אך ורק מהספורט? גלית דבש, שחקנית הפועל כפר סבא בכדורעף, שנשואה לסבה דבש, שנמצא בישראל כבר כעשור ומשחק כיום במחלקת הגברים של הפועל כפר סבא, נמצאים כבר כמעט שנה בשגרה שבה נלקחה מהם היכולת להתפרנס.

גלית דבש (צילום: דן שיראי)
"איבדנו פרנסה". דבש | צילום: דן שיראי

"הרבה שחקניות בענף הזה גם מאמנות בקבוצות ילדים כדי להשלים פרנסה", אומרת גלית. "גם אני, שמשחקת בקבוצה מובילה ובנבחרת ישראל מאמנת ילדות, אבל הפסיקו לנו את זה ברגע אחד ואיבדנו פרנסה. אין שום תכנית או מתווה איך להחזיר אותנו. המצב לא הגיוני. הרבה שחקניות יצאו לחל"ת, לכולנו קיצצו בשכר. נפגענו מאוד אבל בממשלה אף אחד לא סופר אותנו. אנחנו שקופים מבחינתם".

את ההחלטה להחזיר את הליגות הראשונות בכדורגל ובכדורסל קיבלו גלית וחברותיה לענף בתדהמה: "הופתענו וכעסנו שאותנו לא החזירו. אין בזה שום הגיון. בכדורעף אין שום מגע ביני לבין הקבוצה היריבה, לעומת סל ורגל שזה ספורט של מגע. כבר חודש וחצי שאנחנו מתאמנות בקפסולות קבועות של בין 10 ל-12 שחקניות. אין פה שום היגיון, בכדורעף לא הייתה אפילו הדבקה אחת עד היום".

ענף נוסף שנלחם רבות על חזרתו, ללא הצלחה, הוא הכדוריד. ראש עיריית ראשון לציון, רז קינסטליך, יודע שענף הכדוריד הוא המוביל בעירו ושלח אתמול מכתב לשר הספורט חילי טרופר ולשר הבריאות יולי אדלשטיין בבקשה להחזיר את הענף לפעילות: "עצירת הליגה תפגום משמעותית בפעילויות הבינלאומיות באשר להמשך הליגות ולפעילות הקבוצות במסגרות אלו", נכתב.

רז קינסטליך (צילום: תמר מוצפי)
"החלטה פוליטית". קינסטליך | צילום: תמר מוצפי

בשיחה עם 12N מוסיף קינסטליך: "אני לא יכול להבין את ההחלטה. עולה ממנה ריח של החלטה פוליטית. לכדורגל ולכדורסל יש יותר רייטינג אז אותם מחזירים לפעילות? בכדוריד משחקים במגרש גדול יותר מכדורסל וכמעט אותו מספר של שחקנים. חשבתי אולי להציע שנוריד שני שחקנים מכל קבוצה ואז יהיה אפשר להחזיר אותנו כמו הכדורסל...".

את הפגיעה העתידית בילדים מזהה קינסטליך כבר עכשיו: "במקום להיות באימונים ובמשחקים, הילדים נרקבים מול המסכים כל היום. זו תהיה בעיה לאומית. כמדינה אני מצפה שיתייסו לספורט כספורט ולא בשיקולי רייטינג. מעבר לזה שהם לא מתאמנים, הילדים גם רואים שהקבוצות הבוגרות של ענפים אחרים חוזרים ויעדיפו ללכת לשם במקום לכדוריד. איך יהיה עתיד לכדוריד?".

יהיו כאלה שיגידו שעדיף שלפחות משהו חזר במקום שהכל יושבת.

"אני חושב שצריך להיות דין אחיד ושווה לכולם. לא הגיוני שיש ענף ספורט שנחשב סוג א' וענף אחר שנחשב סוג ב'. זה כאילו שאני בעיר שלי אפתח רחוב אחד ורחוב אחר אסגור. זה ניהול לא הגיוני. אם מחזירים ספורט תחרותי אחד, צריך להחזיר את כולם. בדיוק כמו שקורה בכל העולם".