(באדיבות הפועל תל אביב) (צילום: ספורט 5)
(באדיבות הפועל תל אביב) | צילום: ספורט 5
התקדים ל
התקדים ל"וולקאם" נוצץ. זהבי (getty) | צילום: ספורט 5

את אוהדי הכדורגל, כמו בכל קיץ, מסעיר במיוחד הוולקאם, אותה הודעה מרגשת שהפכה לחזות הכל, וולקאם יצירתי או וולקאם גנרי, זה תמיד מרגש לראות שחקן חדש חותם במועדון ואתה כאוהד כבר מתחיל לפנטז, אצלנו הוא יפרח, אצלנו הסגל תפור למידותיו, פה עם הקהל/מאמן/מסורת/מעטפת הוא ייתן הרבה יותר.

חלום הוולקאם נשען על המקרים המוצלחים יותר, ההחתמה של ערן זהבי שהייתה בדיעבד החתמה עוצמתית אך ברגע האמת נתפשה אחרת, החתמות של זרים אלמוניים שהפכו לגיבורים או פשוט לאקזיטים מסעירים. אוהדי מכבי שיש להם עתודת סגל נפלאה מבכים את מר גורלם בקיץ בלי הודעות כשאוהדי הפועל מגרגרים בהנאה את ההחתמה של שחקן שעד אתמול לא הכרנו.

וולקאם זה כיף.

הגיע, אך מסגרת התקציב לא השתנתה. איינבינדר (צילום: אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
הגיע, אך מסגרת התקציב לא השתנתה. איינבינדר (צילום: אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

הפועל שלי תיפרד הקיץ מ-8 עד 12 שחקנים, 8 כבר די בחוץ, חלקם כבר חתמו במקומות אחרים וחלקם עד הרגע האחרון של החלון נתקשה לשמר, יש כאלה שיימכרו בסכומים נאים ויש כאלה כמו אלטמן שכולנו מקווים שנצליח להישאר. (מקרא - הודעת אלטמן נשאר שקולה לוולקאם בקיץ זה)

הפועל מתנהלת בהיגיון מסודר בנושא הזה, יש כאלה שבאים ויש כאלה שהולכים אך מסגרת תקציב השכר אינה גדלה משמעותית, זה בדיוק מה שקרה בינואר, הגיעו 5 שחקנים ששינו את הקבוצה אבל עזבה כמות דומה, היכולת לעשות את העסקאות הטובות בחלון ינואר שינתה את המומנטום וכאוהדי כדורגל אופטימיים מיסודם אנחנו מקווים שזה יהיה המצב גם הקיץ.

בכלל נראה לפחות לפי השמועות שהשנה הולכים בהפועל על שמות בטוחים יותר ומגדילים את מסגרת התקציב - ולמה זה? הסיבה ברורה בעיני, בעונות האחרונות הפועל עשתה סיבוב שני הרבה יותר מוצלח מסיבוב ראשון ואם השנה תצליח לעשות סיבוב ראשון סביר, לא קוסמי, רק סביר, יש לה אפשרות להבטיח פלייאוף עליון ולהפועל זה שווה הרבה כסף.

הבו לנו אלטמן! (צילום: אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
הבו לנו אלטמן! (צילום: אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

בניתי 2 תרחישים:
תרחיש א' אומר פלייאוף תחתון, מארחים 16 משחקים בליגה ופלייאוף (בתחתון מארחים פחות), רק 4 מהם משחקי עתירי קהל, מסיימים בתחתית, מוכרים רק 5,000 מנויים, מעט מזכרות, מקבלים מעט תמלוגי דירוג וכך הלאה.

בתרחיש זה יפקדו את יציעי בלומפילד כ-200,000 איש (חלקם חוזרים כמובן) שיקנו כרטיס (או מנוי) וחלקם אוהדי הפועל או אורחים – מחיר הכרטיס הממוצע יהיה כ60 ₪ וההכנסות מקהל יהיו 12 מיליון – אני לא רואה חשבון של הפועל, אבל מטרת ההמחשה היא להעביר רעיון.

בתרחיש ב' הפועל עושה פלייאוף עליון, מארחים 18 משחקים, 8 מהם עתירי קהל, מוכרים 8,000 מנויים, מגדילים הכנסות מחנות המועדון, מקבלים מענק דירוג גבוה יותר, לוקחים כמה נקודות בגביע הטוטו ומחיר הכרטיס הממוצע יהיה 70 ₪ כי ידוע שלמשחקים גדולים מוכרים כרטיסים יקרים יותר.

בתרחיש זה יפקדו את יציעי בלומפילד כ-280,000 איש וההכנסות מקהל יהיו קרובות ל20 מיליון וגבוהות ב60% מתרחיש א'. וכמו שכתבתי גם ההכנסות הנוספות כמו מזכרות ומענקי דירוג יגדלו.

אוקי, רק משחק עם מספרים אבל כזה שממחיש שעבור הפועל ת"א פלייאוף עליון, זה שמנעה ממנה הקורונה, הוא יעד ניהולי משמעותי.

ולכן הפועל צריכה לשבת עם טבלאות האקסל ונראה שאת זה היא עושה ולחשב את גבולות הסיכון, כמה כסף היא מוכנה לסכן כדי להרוויח יותר מקהל והאם היא סומכת על הצוות הנוכחי. נראה שהיא עושה את זה, ולכן אני ערוך ומוכן לשבוע הבא ומקווה לראות וולקאמים ועוד וולקאמים וכמובן הודעה אחת ברורה - על הישארותו של אלטמן.

(הכותב של הטור הינו חבר בפודקאסט "צבע אדום")