רשמי: רן בן שמעון מונה למאמן נבחרת ישראל בכדורגל. המאמן, שזכה באליפות ההיסטורית עם עירוני קריית שמונה ב-2012, יחליף בתפקיד את אלון חזן שנכשל ולא העפיל ליורו 2024 שיתקיים הקיץ בגרמניה. כשחקן יש לו 34 הופעות בנבחרת ישראל, האחרונה בהפסד 5:0 לדנמרק בפלייאוף העלייה ליורו 2020.

"הוועדה המקצועית החליטה פה אחד להמליץ למזכירות ההתאחדות על מינוי רן בן שמעון למאמן נבחרת ישראל בארבע השנים הבאות החל מיוני הקרוב", נכתב בהודעה הרשמית מטעם ההתאחדות לכדורגל. יו״ר ההתאחדות, שינו זוארץ, הוסיף: "לאורך כל הדרך הקפדתי לשתף את חבריי לוועדה המקצועית במחשבות ובתוכניות שלי לגבי מאמן הנבחרת. אני שמח שלאחר דיון ענייני הסכימו כולם להמליץ למזכירות על מינוי רן למאמן הנבחרת בארבע השנים הקרובות. רן הוא לא רק שחקן נבחרת ישראל בעבר, קפטן, אלא מאמן מצוין בזכות עצמו ונהנה כמובן מניסיון בהדרכת נבחרת בוגרת. הידע שלו, האמונה והתשוקה היו גורם מרכזי בהבעת האמון של הוועדה בו. יורו 2028 הוא היעד המרכזי ומכאן האמונה שלנו בעבודה ארוכת טווח. אני תקווה שבהקדם תתאפשר חזרת המשחקים הבינ״ל לישראל כדי שהנבחרת תהנה מתמיכה אדירה של הקהל באתגרים הגדולים שלנו בליגת האומות מול איטליה, בלגיה וצרפת ובמוקדמות מונדיאל 2026".

בן שמעון בן ה-53, שכשחקן עשה את רוב הקריירה מכבי פתח תקוה והפועל חיפה, פרש בגיל 33 ומיד עשה את המעבר לקווים. תחילה שימש כמאמן נוער במכבי תל אביב, אך עד מהרה קיבל את ההזדמנות בקבוצת הבוגרים של הפועל חיפה. ההישג המשמעותי הראשון שלו הוא האליפות ההיסטורית בקריית שמונה, איתה זכה גם פעמיים בגביע הטוטו. דווקא בסיום עונת האליפות הוא עזב את המועדון בעקבות חילוקי דעות עם הבעלים איזי שרצקי ונתן את המושכות לעוזרו - המאמן הצעיר ברק בכר. 

נבחרת ישראל נגד רומניה (צילום: reuters)
איך המינוי ישפיע על השחקנים? | צילום: reuters

בהמשך הוא אימן את א.א.ק לרנקה הקפריסאית, חזר לקבוצות גדולות כמו הפועל תל אביב ובית"ר ירושלים בכדורגל הישראלי, אך התקשה להגיע לאותם גבהים של שנים עברו והקריירה שלו מעט התמסמסה. דווקא ב-3 השנים האחרונות הראה יציבות מסוימת כשאימן בהצלחה את מ.ס אשדוד ונלחם העונה על האליפות כשחזר ללרנקה בקיץ.

נבחרת ישראל נגד רומניה (צילום: reuters)
מקבלים מאמן חדש. שחקני נבחרת ישראל | צילום: reuters

בניגוד למועמד המוביל שבחר שלא להגיע לנבחרת בשלב זה, בכר, לרן בן שמעון ניסיון באימון נבחרות כשעשה את זה ל-3 שנים בנבחרת קפריסין. ב-24 משחקים על הקווים של האי השכן הוא ניצח רק 5 פעמים והפסיד 14. קפריסין הושפלה במוקדמות מונדיאל 2018 עם הפסד לאסטוניה, שסיימה לפניה את הבית, כשהיא מקדימה רק את גיברלטר בחצי קמפיין אחרי שהחליף את חריסטאקיס חריסטופורו.

בן שמעון צפוי להשתכר 65 אלף שקל נטו בחודש (כ-30 אחוז פחות ממה שהיו מוכנים לשלם לבכר), ויבחר את אנשי הצוות המקצועי שלו שיקבלו שכר שעתי בלבד - עוזר מאמן, מאמן שוערים, מאמן כושר וכנראה שגם פסיכולוג ספורט. לבן שמעון אין עוזר קבוע שמלווה אותו בין התחנות בקריירה, כמו גיא צרפתי ובכר למשל, ועתה הוא יצטרך לבחור מי יעבוד לצידו בקמפיין הקרוב.

המשחקים הרשמיים הבאים של הנבחרת הם בליגה הבכירה של ליגת האומות מול בלגיה, איטליה וצרפת. כמובן שהסיכוי להוציא משהו מהמשחקים האלה קלוש ומדובר כאן בעיקר בחוויה לשחק נגד אריות היבשת. למונדיאל הבא יעפילו 16 נבחרות מאירופה והמוקדמות ייפתחו במרץ 2025. ישראל צפויה לקבל בית לא פשוט והסיכויים להעפיל ממנו שוב יהיו קלושים.

ההתמקדות אמורה להיות בהעפלה ליורו 2028 שיתקיים בבריטניה ואירלנד. בטורניר הזה ישתתפו 24 נבחרות (בדומה לטורניר הנוכחי) ושוב המטרה של ההתאחדות לכדורגל תהיה להעפיל אליו, אם לא דרך המוקדמות - אז דרך הפלייאוף, המקום בו נכשלה הנבחרת בשתי ההזדמנויות הרצופות שניתנו לה לפני שני הטורנירים האחרונים.