sportFive1275211 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
מיליק. פתח לפני שריקי (Getty) (צילום: ספורט 5)
מיליק. פתח לפני שריקי (Getty) | צילום: ספורט 5

את התוצאה הסופית כולם רואים: תמונה מחויכת, לפעמים כשהשחקן מחזיק נייר ועט, לפעמים עם צעיף וכמעט תמיד עם מדים של המועדון החדש. אבל מעטים יודעים מה קרה מאחורי הקלעים בדרך לאותה תמונה. המו"מ, הבעיות, השאלות והשכנועים. שניים מהסוכנים המובילים בישראל, גלעד קצב ושלומי בן עזרא, התארחו בפודקאסט "ליגה אחרת" עם יגאל גולדשטיין וסיפקו הצצה פנימה לאחד המקצועות הכי סוערים בעולם הכדורגל.

המעבר של נטע לביא ליפן
קצב: "אנחנו ונטע לביא הרבה שנים יחד, הוא ילד מדהים ושחקן מצוין. כיוונו לצאת בסוף השנה הזאת לחו"ל אחרי עונה מדהימה בליגת האלופות. הוא שיחק ברמת שכר לא גבוהה, ואמרנו שאפשר לקדם אותו לליגות גבוהות, אולי ספרד או גרמניה. ואז שלומי הגיע ודיברנו על הליגה היפנית. בהתחלה הוא לא רצה להגיע ליפן. אחרי ששלחנו לו נתונים ומידע, הוא אמר שהוא רוצה רק ליפן".

בן עזרא: "כשאתה בא ומסתכל על המכלול של נטע, מחפשים שווקים. החשיבה שלנו הייתה שאם יש משהו שיכול לקרות עכשיו, בגלל הסיטואציה של ליגת האלופות, אז כן צריך להכות בברזל. בודקים את השווקים שכן מחפשים שחקנים מסוימים ואומרים שיפן זה שוק שעוד לא היה לנו כדורגלן ישראלי שם. באתי לגלעד באחד הבקרים ואמרנו - בוא ננסה את הליגה היפנית. השחקנים הישראלים לא הכי מבוקשים בכדורגל האירופי, וכאן נולד הרעיון לחפש שווקים נוספים. הוא אמר לי שאני משוגע. הראשונה שהתעניינה הייתה קיוטו, וכשגלעד סיפר לנטע, הוא אמר שהוא לא רוצה. חמישה חודשים לפני החתימה הוא התרשם מהקבוצה היפנית, זה זרם וזרם ואז זה הגיע רק לקטע הכלכלי. אם תשאל אותו מה דעתו על יפן אחרי חודש-חודשיים. הוא יגיד 100% מבחינת הכל - כדורגל, שכר ומחיה".

שחקן שלא רוצה להיות איפה שחתם
קצב: "החתמנו את עידן שריקי בקבוצה בפולין. קיבלו אותו יפה, הקבוצה רצתה אותו, שכר מדהים. כמה שעות אחרי שאנחנו שם ושהוא חתם, אנחנו מבינים שהוא לא רוצה להיות שם ושעשינו טעות. אין יותר מדי מה לעשות".

בריבו. מתכנן לנו הפתעה (Getty) (צילום: ספורט 5)
בריבו. מתכנן לנו הפתעה (Getty) | צילום: ספורט 5

בן עזרא: "הוא שיחק משחק אחד ואז חזר בחלון שלפני ספטמבר לישראל. הוא היה שחקן חופשי ובפולין אוהבים שחקנים חופשיים. גורניק ז'אבז'ה זה אחד המועדונים ההיסטוריים של פולין. הגענו עם אבא שלו ב-2011. לפעמים אנחנו הסוכנים רוצים יותר מהשחקנים לעבור למקומות בחו"ל. היום הוא יגיד שהוא עשה טעות. הגישה לא הייתה נכונה במקרה שלו. הוא שאל איך ילד בן 18 משחק לפניו בהרכב, ואמרתי לו שזו פולין. צריך לדעת לרוץ ולעבוד קשה. בפולין רכבנו על הגל הזה של מאור מליקסון, שהטביע את חותמו והיה אנרג'ייזר. שבעה ישראלים חתמו שם. ארקדיוש מיליק היה הילד בן ה-18 שפתח בהרכב לפני שריקי".

העסקאות הבאות
קצב: "החתמנו את תאי בריבו ואליאל פרץ בקבוצה בעיר מרוחקת. צריך אופי מסוים כדי להצליח שם. אנחנו מנסים להוציא את ארד בר בסוף השנה לחו"ל. אני בטוח שמנטאלית הוא יצליח, רק צריך למצוא את המקום הנכון. אוסקר גלוך הוא לא שחקן שאנחנו מייצגים. הוא כוכב כדורגל. הוא עשה את הבחירה הכי טובה שהוא יכול לעשות, ותאי בריבו לא בכלל מוזכר. יש לו 22 שערים בכל המסגרות והוא הולך להימכר בקיץ ויש התעלמות. שחקן שמצליח פותח דלת".

בן עזרא: "בריבו בינואר כבר החזיק בשלוש הצעות. מגיל 12 הוא משחק מחוץ לבית. בזכות האופי שלו הוא יגיע הכי רחוק שיש הפתעות בדרך"

עסקה שנפלה
בן עזרא: "אחת הקבוצות שרצו את תאי זו ונקובר, הם עשו את מחנה האימון באותו מקום כמו הקבוצה של תאי. היו שלושה וחצי חודשים של שיחות זום בין המאמן, לשחקן ולסוכנים. תאי כבר הסכים לכל התנאים, ולנו הייתה הרגשה שהקבוצה כן תמכור בסכום מסוים, אבל בסוף אתה שם לב שהקבוצה באוסטריה לא בכיוון בכלל. הם הטילו וטו, התעלמו מההצעות. עשו הכל כדי לא להתייחס להצעה. זה גם משהו שאנחנו לומדים מזה. צריך להכניס סעיפי יציאה... אנחנו יודעים לשים לעצמנו נקודות לשיפור. בראש שלו, תאי כבר היה שם בראש שלו, ובסוף אתה מתאכזב. אנחנו עובדים כבר על הקבוצה הבאה. אני בטוח שתהיה קבוצה אטרקטיבית שתרצה את תאי. הם בסוף יעשו הכל כדי למכור, כדי שלא יעזוב בחינם. זה נותן לנו יותר דרייב".

סיפור מוזר שקרה
בן עזרא: "אסור לעצור וללכלך על אף שחקן שמצליח בחו"ל, כל אחד שמצליח פותח דלתות. באו שני ישראלים והשחירו שחקן מהרגע שנחתנו בספליט. זה משהו שחרוט אצלי לדורי דורות ולא אסלח לאנשים האלה לעולם. יש דברים שבשמיים יטפלו. משהו שקרה לאלרואי כהן בספליט".

קצב: "מהרגע הראשון ההתחלה של אלרואי כהן בהפועל ת"א, אחרי המעבר מק"ש, לא היתה טובה. קרה מה שקרה ובעצם ההצעה מקרואטיה הייתה מאוד מפתיעה. היינו בשוק כי הוא לא שיחק והשם שלו לא היה טוב. אז אמרנו יאללה, נוסעים. באנו לחתימה, הוא עשה בדיקות אפילו, ואז פתאום בא בן אדם ואתה רואה שיש בעיה. הוא אומר שלא מחתימים אותו. אנחנו מבינים שאנשים 'נחמדים'... גם כשערן חתם בסין, היו אנשים מישראל שצלצלו ואמרו להם לא לקחת אותו".

המעבר של סבע לחיפה, על העמדה של אצילי
קצב: "אנחנו מייצגים את עומר אצילי מגיל 12. המשפחה שלו היא משפחה שלנו. אצילי בכושר הכי טוב בישראל כבר כמה שנים. כשדיא הגיע, הוא בהתחלה היה סגור בטורקיה, אבל אז החליט שהוא לא נוסע. העסקה באנקראגוצ'ו הייתה סגורה. לא האמנתי שהוא יחזור לארץ, אבל זו הייתה החלטה שלו. זה יצא טוב כי דיא יכול לשחק בכמה תפקידים. לפעמים יש התנגשויות, אנחנו מנסים שזה לא יקרה, אבל בסוף לא אנחנו קובעים. קבוצה גם יכולה להביא ארבעה שחקנים על אותה עמדה".

חזיזה יישאר בחיפה?
קצב: "אחרי אליפות שלישית, הם אולי יצטרכו לעשות רענון. הייתה הצעה מפרטיזן בלגרד וחיפה אמרה מהרגע הראשון שהיא לא משחררת. אם יענקל'ה שחר לא היה נותן מילה לנטע, גם עבור 74 מיליון הוא לא היה עובר לשם. לדולב יש חלום לשחק בחו"ל. מגיע לו, הוא ילד מדהים. יש את דולב בתוך 90 הדקות ויש את דולב מחוץ למגרש. לפני שבוע התקשר אליי מישהו שאני מכיר ואמר לי שילד של חבר טוב שלי חלה בסרטן והוא 'מת' על דולב חזיזה. התקשרתי אליו ואחרי שעה וחצי הוא היה אצלי בבית ונסענו לבית החולים. אלה דברים שמראים מי אתה כבנאדם".

החיבור לעופרי ארד
קצב: "לפני שנה ומשהו עופרי ארד איבד את אבא שלו, שנפטר מסרטן וגם לאבא שלי היה סרטן והרמתי לו טלפון ולא הכרנו ובכינו ביחד. טיפה אחרי קיבלתי טלפון מעופרי ארד. משהו לא טוב חיבר בינינו ונהיה קשר מטורף. אנחנו מנסים קודם כל להיות בני אדם".

הפרשה בה היה מעורב אצילי
קצב: "ההורים של עומר הגיעו לרונן והבינו מה הסיטואציה. לא הרבה מכירים את עומר אצילי האמיתי, הוא ילד מדהים עם לב ענק. לא נכנס למה שהיה כי אף אחד לא יודע מה היה. העניין באותה תקופה היה רק לשחק כדורגל ובגלל זה הוא הלך לקפריסין. מנקודה מאוד נמוכה הוא הצליח לצאת מזה ולהצליח".

המצב של עילאי אלמקייס
בן עזרא: "משהו התפקשש בדרך, אני כבר לא הסוכן שלו. אני חושב שאם הייתי כן הסוכן שלו, הייתי יכול לעשות דברים אחרת. הוא היה שחקן הרכב נבחרת ישראל בגיל 19. לצערי היום הוא בקבוצה עד 23 של הופנהיים. בסופו של דבר אנחנו הולכים לפי מה שהמיוצגים מבקשים".

זהבי. יסיים את הקריירה במכבי ת
זהבי. יסיים את הקריירה במכבי ת"א? (קובי אליהו) | צילום: ספורט 5

איך המלחמה באוקראינה השפיעה על סולומון?
בן עזרא: "נסענו לפגישה בוורשה. נחתנו וקיבלנו SMS ממנור שיש טילים על קייב. הייתה קבוצת ווטסאפ שהוא היה בה וכתבתי שמנור חייב לצאת מקייב ללבוב כמה שיותר מהר, על אף הדברים שנאמרו לו מהמועדון... שלא יקרה כלום. אלו היו 40-50 שעות הכי ארוכות בחיים שלנו. לא ישנו. אחרי 16 שעות הוא הודיע שהוא הגיע לגבול של לבוב. הלכתי לבית חב"ד ושם הרב סיפר לי שגם האח שלו תקוע שם ואפשר לחלל שבת, שזה פיקוח נפש. יחד עם מנור עברו עוד שלושה חבר'ה יהודים בעזרת הקונסוליה הישראלית בגרמניה. זה היה כמו סרט בנטפליקס. הכל התחבר נגד הקהילה היהודית והישראלים באוקראינה כי לא היתה קונסוליה ישראלית ושגרירות ישראלית בוורשה באותה תקופה בגלל המשבר בין ישראל לפולין על נושא חוק השואה. נפתלי בנט החזיר את השגריר ואין מי שמנהל את הקונסוליה".

"השחרור היה מרגש, חיכינו לו בפולין שש וחצי שעות. דוד של רוברט לבנדובסקי עזר לנו להביא אותו עם נהג שלו. יום למחרת הבנו שהוא לא יכול לשחק כי בטח לא תהיה ליגה. ואז החליטו שפותחים את החלונות. אנגליה ביטלה בסוף את המעבר בגלל תלונות של הקבוצות הפחות עשירות. מנור בסוף החליט לא לעבור לשום מקום. הוא בדיוק סיים תקופת החלמה מניתוח. זה משהו שמשך אותו 4-5 שנים. הוא עשה את תקופת קדם העונה עם שחטאר בטורקיה. שם הוא חזר לנבחרת, היו משחקים נגד איסלנד שהוא שם גולים, ואז הלכנו להצעה שדיברו עליה בנובמבר 2021. כל משחק באנגליה זה כמו גמר ליגת האלופות. אני חושב שהוא רוצה להישאר באנגליה".

ערן זהבי והנבחרת
קצב: "מעדיף לא לגעת בזה. יש הרבה דברים שלא פורסמו ואנשים לא יודעים. יפרוש במכבי ת"א? יש לו חוזה לעוד עונה ולא נראה לי שיהיה משהו אחר. מי שמכיר את ערן יודע שהוא בא לקחת אליפות ויעשה הכל, אז אם זה לא יקרה השנה, אז שנה הבאה. אנחנו יודעים בכדורגל שאי אפשר לתכנן כלום".

המהפך של ירדן שועה
בן עזרא: "מסוג השחקנים שאין הרבה בכדורגל הישראלי. הוא גאון כדורגל, זה בא לו בטבעיות. הוא התבגר. דיברנו איתו לאחרונה על משהו שאנחנו רוצים לעשות. אם אתה רוצה להוציא שחקן לחו"ל, אתה רוצה להיות בטוח שאתה שם אותו במקום הנכון. למשל, אם הוא רוצה לונדון, לא בטוח שיהיה אישור עבודה. צריך להכין אותו שהוא הולך לשחק בליגות לא בהכרח מה שהוא רצה בהתחלה - בלגית, הונגרית, יפנית, פולנית, סינית".

כבר חושבים על הליגה הבאה (צילום: ספורט 5)
כבר חושבים על הליגה הבאה | צילום: ספורט 5

קצב: "הוא אחלה ילד, היו לנו יחסים טובים והיה מאוד קשה בתקופה בחיפה. היחסים עם מרקו בלבול היו נוראיים, גם ירדן היה אשם בהרבה דברים. אחרי השנה הזו, נפרדנו. אחרי תקופה בבית"ר, נפגשנו ואנחנו רואים שזה ילד אחר. לכל אחד יש את הבעיות שלו בגילאים מסויימים. הוא עושה עונה מדהימה ואני חושב שאפשר לעשות משהו בסוף העונה הזו. לא צריך לסגור דלתות. אין להרבה שחקנים בארץ מה שיש לו ברגליים".

מה הדבר הבא?
בן עזרא: "יש ליגה שהיא טובה ועדיין לא היו ישראלים, זו הליגה מדרום קוריאה. ליגה טובה מאוד, הייתה משם אלופת אסיה. גם ממקסיקו יכולה להיות הפתעה. יש שם ליגה עם המון כסף, ליגה חזקה מאוד. גם הליגה הברזילאית מעניינת. המאמן של מנור בשחטאר, לואיס קסטרו, לא הפסיק לנדנד למנור כדי שהוא ינדנד לערן לקחת את ההצעה מבוטפוגו. המסר לכל השחקנים זה - תהיו טובים בכל מקום. אל תתנו לאף אחד סיבה לדבר עליכם. התדמית של נטע והאישיות שלו מצאה חן בהמון קבוצות, לא רק ביפן. כששמעו באוסקה שקיוטו רוצה, דיברו עם אנשים שדיברו על הדברים הטובים שזכרו על נטע. זה רק עזר לנו להשיג את העסקה שרצינו".