עוד לפני שקמה רשמית הממשלה החדשה, אחד הבכירים המרכזיים שבה, יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' סימן היום (שני) מטרה - חיסול משחקי הכדורגל בשבת בליגות המקצועניות. יו"ר הציונות הדתית שלח מכתב חריף ליו"ר מנהלת הליגות בכדורגל, ארז כלפון, לאחר שהחל מהשבת שעברה, הוחל נוהג חדש לפיו המשחק הפותח את מחזור המשחקים ישוחק בשבת בשעה 15:00.

"בשבוע שעבר פורסמה הודעה על ידי מנהלת הליגות בכדורגל בה הודעתם שהחל מהשבת האחרונה יוקדמו חלק ממשחקי הכדורגל בליגה לשעות הצהריים המוקדמות של שבת", כתב סמוטריץ'. "הנימוקים של המנהלת להצהרה 'חגיגית' זו הייתה כדי למשוך כמה שיותר קהל למגרשים ובפרט משפחות, ילדים וחיילים".

"מדובר בהודעה תמוהה מאוד מאחר שמדובר בשבת הראשונה החלה בזמן שעון החורף, כשהשבת יוצאת מוקדם מהרגיל", ציין יו"ר הציונות הדתית. "אני מברך על הרצון למשוך קהלים חדשים למגרשי כדורגל: משפחות, חיילים, פריפריה, כולם. אך חמור בעיניי ההתעלמות והאטימות כלפי ציבור כל כך גדול".

פוליטיקאי בהפתעה: בצלאל סמוטריץ' (צילום: n12)
סמוטריץ': "צעד שאינו דמוקרטי, אינו ספורטיבי ואינו יהודי" | צילום: n12

הוא הוסיף: "הציבור הדתי והמסורתי לוקח חלק בכל התחומים והעשייה - בשנים האחרונות נפתחו גם שערי התרבות והתקשורת, ונדמה שרק ענף הכדורגל מתעקש לסגור את שעריו בפני ציבור זה. הדרת מחצית מהציבור הישראלי מהכדורגל הן כצופים והן כמשתתפים פעילים חייבת להיפסק. מדובר בצעד שאינו דמוקרטי, אינו ספורטיבי ואינו יהודי. מצער מאוד לראות שמבחינתכם קהלים חדשים אינם כוללים את קהל האוהדים שומר השבת והמסורת בישראל. בחרתם להתעלם בצורה בוטה מקהל גדול של שחקנים, ילדים ומשפחות".

התגובות הסוערות על המכתב של סמוטריץ'

שר התרבות והספורט חילי טרופר הגיב: "במדינת ישראל יש קהלים שונים עם צרכים שונים. ראוי להבין ולכבד את הצרכים והרצונות של הקהל שומר השבת, וכך גם להבין ולכבד את הצרכים והרצונות של מי שאינם שומרי שבת. בשנים האחרונות כשר הספורט קיימנו הליך הידברות ובחינה שנועד לאפשר לכלל הציבור לקבל מענה לצרכים ולרצונות שלהם".

עוד מסר טרופר: "בחלק ניכר מהפעמים אכן הגענו להסכמות חשובות ולעמק השווה. בפעמים אחרות נותרו פערים, וכנראה שחלקם יוותרו לעולם. זו החברה שלנו, וזו לא סיבה לייצר התנגשות וסכסוך חדש. נכון להמשיך לקדם הליך מעמיק, שיש בו כבוד הדדי ומבלי שצד אחד קובע בו עובדות. זה לא יקרה במכתבים ציבוריים ובהתקפות הדדיות בתקשורת, אלא בחדרים סגורים שיש בהם הבנה וכבוד הדדי".

שרת התחבורה ויו"ר העבודה מרב מיכאלי תקפה את דבריו של סמוטריץ': "עוד לא התיישב על הכיסא וכבר מנסה לכפות את אורח חייו הדתי על כל מדינת ישראל. יש לי בשורות בשבילך: משחקי הכדורגל ימשיכו כרגיל, ואם תעז לשנות את זה, הציבור יראה לך את הדרך החוצה. לא ניתן לך להפוך את ישראל למדינת הלכה".

חה"כ יוליה מלינובסקי מישראל ביתנו תקפה: "עוד לא עבר שבוע מהבחירות ואפשר כבר להבין מה הולך להיות פה. הפעם זה סמוטריץ' שרוצה לבטל את הכדורגל בשבת, מה יהיו הצעדים הבאים? סגירת המסחר באופן מוחלט בשבתות וחגים? סגירת בתי הקולנוע והמכולות השכונתיות?"

גם סגן שר החוץ עידן רול מיש עתיד הגיב: "נגמר הקמפיין והמסיכות יורדות! משילות? יוקר המחיה? את הממשלה הבאה זה לא מעניין. הם מתמקדים בביטול מצעדי הגאווה, השבתת הרכבת הקלה בשבת ועכשיו גם הכדורגל. הממשלה שלהם באה לרסק את היכולת לחיים משותפים כאן בארץ. ניאבק בהם בכל זירה".

מכתב של סמוטריץ' למנהלת הכדורגל

שר התרבות והספורט חילי טרופר הגיב על המכתב של חה"כ סמוטריץ' למנהלת הליגות: "במדינת ישראל יש קהלים שונים עם צרכים שונים. ראוי להבין ולכבד את הצרכים והרצונות של הקהל שומר השבת, וכך גם להבין ולכבד את הצרכים והרצונות של מי שאינם שומרי שבת. בשנים האחרונות כשר הספורט קיימנו הליך הידברות ובחינה שנועד לאפשר לכלל הציבור לקבל מענה לצרכים ולרצונות שלהם. בחלק ניכר מהפעמים אכן הגענו להסכמות חשובות ולעמק השווה. בפעמים אחרות נותרו פערים, וכנראה חלקם יוותרו לעולם. זו החברה שלנו, וזו לא סיבה לייצר התנגשות וסכסוך חדש. נכון להמשיך לקדם הליך מעמיק, שיש בו כבוד הדדי ומבלי שצד אחד קובע בו עובדות. זה לא יקרה במכתבים ציבוריים ובהתקפות הדדיות בתקשורת, אלא בחדרים סגורים שיש בהם הבנה וכבוד הדדי".

עמותת ישראל חופשית הגיבה על הדברים: "הקיצונים יהרסו את הכדורגל בשבת שזאת מסורת ישראלית בשם ההלכה". אורי קידר, מנכ"ל העמותה, מסר: "כדורגל בשבת זו מסורת ישראלית, מה שלא מונע מהקיצונים לנסות ולהרוס אותה בשם עתיד ישראל כמדינת הלכה. אנחנו קוראים למנהלת הליגות למצוא פתרון שיאפשר לדתיים להיכנס למשחקים בלי לשלם על כרטיס במקום ובאופן שמכבד את הערכים שלהם, ואת המכתב של סמוטריץ' לזרוק לפח, לפני שהוא זורק לשם את המסורת שאנחנו חיים משבת לשבת".

גורמים במנהלת הליגות בכדורגל הגיבו: "נמשיך לפעול למען כל אוהדי הכדורגל בישראל, גם החילונים וגם הדתיים. הקדמת המשחקים מאפשרת לילדים, נשים, חיילים ומשפחות להגיע למגרשי הכדורגל ללא פקקים ובשפע חניה. בנוסף, יש משחקים שנערכים במוצאי שבת ובימי שישי, ראשון ושני בליגות המקצועניות שמאפשרות לכל האוהדים להשתתף בחגיגת הכדורגל. מבקשים להזכיר שמקום המדינה כדורגל שוחק בימי שבת ולא נאפשר לפוליטיקה להתערב בכדורגל".

מנהלת הליגות מסרה בתגובה: "עוד בטרם קום המדינה משחקים במדינת ישראל כדורגל בשבת. בשעון חורף, כשהטמפרטורות יורדות, הקדמנו את שעות המשחקים כדי לאפשר לכמה שיותר ילדים ומשפחות להגיע למגרשי הכדורגל. המהלך זוכה להצלחה רבה ולראיה המשחקים בשעות המוקדמות מלאים בילדים, נשים וחיילים שיוצאים לסוף שבוע הביתה ורוצים לראות כדורגל בשעות נוחות, ולהצליח לחזור בשעה נורמלית לפני שבוע עמוס. יש כדורגל ישראלי בשישי שבת, ראשון ושני, כך שמי שרוצה להגיע למשחקי הכדורגל הישראלי יכול למצוא לו את היום הנוח ביותר, חילוניים כדתיים".