sportFive1204534 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
אופיר חיים. החזיר את עבד להרכב (אופ
אופיר חיים. החזיר את עבד להרכב (אופ"א) | צילום: ספורט 5

את הרגעים הגדולים שהכדורגל הישראלי סיפק לנו לא יהיה קשה לספור, למרבה הצער. העפלה אחת של הנבחרת למונדיאל אי שם ב-1970, כאשר הרוב המוחץ של מי שכנראה יקרא את הטור הזה לא היה אפילו בתכנון, היא כמובן השיא כשמאז גרסאות רבות של ישראל מנסות לשחזר את אותו הישג קורסות בזו אחר זו. במקביל, מדי תקופה צצה לה נבחרת צעירה שמצליחה מעל לכל הציפיות, מעפילה לטורניר גדול וכוכביה נכנסים לפנקסים של שלל מועדונים, אבל בפועל מעטים אלה שזוכים לעשות את קפיצת המדרגה לבוגרים ולהוביל קבוצה.

ופתאום, קיץ 2022 הגיע והנבחרת עד גיל 19 עשתה את מה שאף אחד לא דמיין שאפשר לעשות בעידן בו הפערים בין הכדורגל הישראלי לטופ האירופי כל כך גדולים: עלייה לחצי גמר יורו והעפלה היסטורית למונדיאליטו. לנבחרת הזו של אופיר חיים יש כמובן כמה גיבורים: אוסקר גלוך שמצית את הדמיון וצפוי לעשות את המעבר לקבוצה באירפה בקרוב מאוד (או להיות חלק בלתי נפרד ממכבי תל אביב של ולדימיר איביץ'); סתיו למקין ואור ישראלוב שכבר משחקים בקבוצה הבוגרת של הפועל תל אביב; רוי רביבו, איליי מדמון ועוד שחקנים שעושים את שמם בליגת הנוער ומקבלים את הצ'אנס בקבוצות בוגרות. ויש גם לגיונר אחד, בן 17 בלבד. תאי עבד.

עם קוקיות שהפכו לסימן היכר בשבוע וחצי האחרונים, עבד הפך לשחקן שקשה להתעלם ממנו. בקמפיין המוקדמות הוא לא שותף באופן מלא ואפילו ראה מהספסל את המשחק הראשון בטורניר, מול סרביה, אבל ברגע שקיבל את ההזדמנות מאופיר חיים לקח אותה בשתי ידיים. שער ובישול מול אוסטריה הצטרפו לשלושה נוספים שכבש בשמונה הופעות במדים הלאומיים, מה שמהווה שלב מוצלח בדרך, אולי, לגבהים שישראלים מעטים הגיעו אליהם.

יש לציין שהעמדה הטבעית של עבד היא הקשר ההתקפי מתחת לחלוץ, למרות שהוא יכול לשחק גם כקשר מרכזי וניחן ביכולות התקפיות והגנתיות (לכך נגיע ממש עוד מעט). בנבחרת הנוער לעומת זאת, עבד שובץ דווקא בתור שחקן אגף ימין עם רגל שמאל חזקה, זאת נוכח העובדה שמי שמאייש את תפקיד הקשר ההתקפי הוא כמובן גלוך. עם זאת, עבד מציג יכולת מצוינת גם בכנף, עם תנועה חכמה ללא הכדור, כזו שאפשרה לו לגבור על שחקן הגנה בגובה 1.91 מטרים (ג'סטין אומורגי, שיצטרף לזלצבורג) ולהבקיע בנגיחה את השער הראשון ב-2:4 על אוסטריה.

כפי שכבר כנראה הבנתם מסוף הפסקה הקודמת, אחת המעלות המייחדות את עבד היא התנועה ללא הכדור. שחקנה הצעיר של פ.ס.וו מתמקם לרוב בין קווי ההגנה של היריבות ומבצע תנועה לשטח פנוי בזמן שהכדור נמצא רחוק ממנו כך כשהוא מקבל אותו בעמדה נוחה מאוד לאיים על השער. בקטע הראשון, למשל, אפשר לראות את עבד מתמקם בשטח המת שבין הבלם הימני של אוטרכט וכדור רוחב מדויק אחד עושה את העבודה ומשאיר אותו שישה מטרים לבד מול השוער. שער קל.

היכולת הזו של עבד ומהירות המחשבה שלו מסייעות כמובן גם לחבריו לקבוצה, כמו לדוגמה בווידאו הבא. שוב אפשר לשים לב להתמקמות של עבד לפני קו ההגנה של היריבה (שוב אוטרכט), רק שהפעם הוא מזהה את התנועה של איסאק בבאדי וברגע שזה מקבל את הכדור, הקשר הישראלי מאיץ לשטח שבין הבלם למגן הימני, מה שמושך את הבלם ומייצר מרווח לבעיטה נוחה של חברו.

לעבד יש גם יכולות טובות עם הכדור, אבל בניגוד לשחקני התקפה רבים בגילו, הוא לא זקוק ליותר מדי נגיעות בו והוא מבצע פעולות מדויקות וזריזות שפותחות את המשחק. בווידאו הבא, מהמשחק של נבחרת הנוער מול קפריסין (בו גם כבש שער ניצחון יפה בבעיטה חופשית לחיבור), אפשר לראות כיצד עבד מתחיל את ההתקפה ממרכז המגרש, משחרר כדור בנגיעה לאגף הימני בו מחכה עומר סניור ומיד שולח מבט מהיר כדי לזהות את ההצטרפות של עילאי תומר. כשהוא מקבל בחזרה מסניור, הישראלי הצעיר שוב משחרר כדור בנגיעה לתומר ומבצע תנועה להאלף ספייס (השטח שבין האגף למרכז), מה שמייצר למגן שטח פעולה אותו לא ממש ניצל.

במשחק של פ.ס.וו עד גיל 18, מול דן האג, פעולה דומה שלו גם סידרה לו מצב הבקעה מצוין. מספר 10 באדום שוב נכנס למרווח שבין הבלם למגן הימני, מקבל כדור ממיליאן חימנס ומעביר בנגיעה לייאל חיל אי מוניוס. הפעולה הזאת גורמת לבלם לצאת למגן השמאלי ומשאירה לעבד די שטח כדי לקבל את הכדור בחזרה, להסתובב על השומר שמכסה באיחור ולסיים יפה ברגל ימין החלשה. יופי של גול.

ועכשיו, נדבר קצת על מה שעבד עושה כאשר הכדור אצל היריבה. כמובן שלא מדובר בשחקן הכי פיזי בלשון המעטה, אבל בעל מוסר עבודה והתמצאות במרחב שמצליחים לפצות על כך. אחד המהלכים שמעידים על כך היה כמובן גם ב-2:4 על אוסטריה, אז גלישה מתוזמנת וחכמה שלו הובילה למתפרצת שהסתיימה בשער של אריאל לוגסי ומה שיפה זה ש-11 ימים לפני אותו חילוץ, במשחק ההכנה השני מול צרפת, הגיע ביצוע דומה של הקשר הצעיר שלא הסתיים עם כדור ברשת.

יש עוד דוגמאות כיצד קריאת המגרש ומהירות המחשבה של עבד הופכים ליתרון הגנתי. בווידאו הזה, מהמשחק בו חטפה ישראל 4:1 מהולנד, אפשר לראות כיצד הוא מזהה השתלטות רעה של נאסי אונובאר ההולנדי והזדמנות לשים את הגוף ולחטוף את הכדור.

לצד כל המעלות הללו, בסופו של דבר חשוב לזכור שייקח זמן עד שעבד יהפוך לשחקן בוגרים לגיטימי ויצטרך לעבור הרבה כדי לבצע את קפיצת המדרגה לה הוא מייחל. בינתיים, הקשר הצעיר והנבחרת שלנו עד גיל 19 עושים היסטוריה בסלובקיה והתעלות נוספת מול הנבחרת הטובה בטורניר תוכל להפוך את קיץ 2022 לאבן דרך בקריירה שלו ושל שחקנים צעירים נוספים. מחזיקים אצבעות.