(צילום: דני מרון) (צילום: ספורט 5)
(צילום: דני מרון) | צילום: ספורט 5
יקווה לעבור בבקרה. חוגג (צילום: אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
יקווה לעבור בבקרה. חוגג (צילום: אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

מה יעלה בגורל בית"ר ירושלים? זו השאלה הבוערת שמעניינת מאות אלפי אוהדים. האם הבעלים משה חוגג יצליח למכור את הקבוצה? האם תצליח להעמיד תקציב לליגת העל או שתלך לפירוק? לפניכם, התרחישים האפשריים בקיץ הגורלי שעומד בפני הצהובים-שחורים.

1. רכישת בית"ר מידי חוגג
התרחיש שיוציא את בית"ר מהמצב הקשה הוא מציאת רוכש או קבוצת משקיעים שתיקח על עצמה את חובות העבר, תעמיד בטוחות ותוציא את המועדון לדרך חדשה. בחודשים האחרונים נקשרו מספר משקיעים לבית"ר ירושלים, אבל שום דבר לא יצא מכך.

עמותת אוהדי בית"ר ירושלים מנסה למצוא פיתרון והציעה מתווה משותף של העברת בעלות אוהדים ומשקיעים, אך על פי קצב גיוס הכספים, הסיכויים לכך לא גבוהים. הדרישה של חוגג מהעמותה היא תשלום חובות מיידים בסך 12 מיליון ש"ח וכן העמדת בטוחות לבקרה ופריסת יתר החובות לתקופה של שנתיים.

2. בית"ר תעבור בבקרה
אולי המקרה האופטימלי מבחינת משה חוגג היא שהקבוצה תעבור בבקרה בתקציב מינימום (9.5 מיליון ש"ח) תוך תשלום כשליש מהחובות הקיימים הידועים (33 מיליון ש"ח) עד ה-10 ביולי. בתרחיש זה, המועדון יעמיד סגל מצומצם הבנוי מהשחקנים המחזיקים בחוזה, כאשר חלקם יצטרכו לקצץ בשכרם, זרים זולים וישראלים מהליגה הלאומית וכן שחקני נוער. כדי שהתסריט יתמשש, חוגג צריך גם לשלם את החובות, גם להשלים לתקציב מינימום ולהעמיד בטוחות לבקרה, שהפעם תחמיר עימו בעקבות אירועי העבר.

יש לה סיכוי להינצל? (צילום: אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
יש לה סיכוי להינצל? (צילום: אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

3. בית"ר לא תצליח לעבור בבקרה
במידה שחוגג או כל מי שיקח את הקבוצה לא יצליחו לגייס את הכספים הדרושים ולהעמיד את הבטוחות (באיזור ה-15 מיליון ש"ח), בית"ר לא תוכל לפתוח את העונה בליגת העל ותאלץ לעבור תהליך דומה על מנת להעביר את התקציב בליגה הלאומית, שבו התמיכות נמוכות יותר. במידה והקבוצה תיכשל גם במשימה הזו, ייגזר עליה ירידה לליגה א' שאיננה מקצוענית, בה אין בקרה תקציבית.

במידה ובית"ר תורד לליגה הלאומית, מכבי פ"ת תשוב לליגת העל משום שהיא סיימה במקום הלפני אחרון בליגת העל בעונה החולפת, כך על פי התקנון. במידה ובית"ר תרד לליגה א', מכבי פ"ת תעלה לליגת העל והפועל רעננה שסיימה במקום ה-15 בלאומית תשוב ללאומית.

4. בית"ר תיכנס לפירוק
התרחיש הגרוע ביותר מבחינת חוגג. במידה שהקבוצה לא תמכר וחוגג לא ישקיע או יגייס כספים, הבקרה התקציבית או הנושים של בית"ר ידרשו לקחת את הקבוצה לפירוק. אם הקבוצה תעבור בבקרה ובכל זאת בית המשפט יחליט על פירוק, בית"ר תחל את העונה בליגת העל ויורדו ממאזנה 12 נקודות.

אם הקבוצה לא תעבור בבקרה ותכנס להליך של פירוק לפני פתיחת העונה, אז היא תחל את העונה בליגה נמוכה יותר (לאומית או א') ויורדו ממאזנה 12 נקודות.זהו התסריט בעל הסיכוי הנמוך ביותר להתרחש, שכן כל הצדדים - חוגג, מנהלת הליגות, ההתאחדות הכדורגל והבקרה התקציבית יעדיפו להמנע מהתרוצצות בין כותלי בתי המשפט.

על פי החלטת ההתאחדות לכדורגל, ה-10 ביולי הוא התאריך האחרון שבו על בית"ר להעמיד בטוחות לבקרה התקציבית ואת התקציב שלה לעונת 2022/23, בעוד יתר הקבוצות יכולות לעשות זאת עד סמוך לפתיחת משחקי ליגת העל, שתצא לדרך ב-20 באוגוסט