sportFive1134427 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
אוזבולט במדי דורטמונד. התחיל טוב, נמשך פחות טוב (Getty) (צילום: ספורט 5)
אוזבולט במדי דורטמונד. התחיל טוב, נמשך פחות טוב (Getty) | צילום: ספורט 5

"אחד השחקנים המבטיחים בסלובניה", נכתב עליו בתקשורת המקומית, ועכשיו הוא אחד השחקנים המבטיחים בהפועל חיפה. אלן אוז'בולט הגיע לארץ לפני כמה חודשים אחרי קריירה שידעה עליות (שנתיים בקבוצה השנייה של בורוסיה דורטמונד), ומורדות (תקופה ללא קבוצה, ללא דקות משחק ועל סף פרישה). כעת, הוא מספר לחבריו, הגיע הזמן שלו להישאר למעלה, וזה מתחיל בליגת העל הישראלית.

אוז'בולט בן ה-25 נולד בכפר קטן בסלובניה. את האהבה לכדורגל הוא קיבל מאבא שלו, שחלם להיות כדורגלן בעצמו, וכעת מגשים את חלומו דרך בנו. אלן החל לשחק בגיל 5, ובגיל 15 עבר לבדו לעיר דומזאלה בשאיפה לשחק בתנאים טובים יותר ולהשתפר. והשאיפה התממשה - הוא הצטרף לנבחרת הצעירה, הרשים ומשך את תשומת ליבה של בורוסיה דורטמונד, שהחליטה לשאול אותו לשתי עונות עם אופציה לרכישה ולצרף אותו לקבוצתה השנייה.

אחרי עונה מוצלחת בקבוצת המשנה של בורוסיה דורטמונד, בה פתח כמעט בכל משחק, הגיע מאמן חדש, שראה את הדברים אחרת. אוז'בולט לא היה חלק מהתוכניות שלו, ובקושי קיבל דקות משחק. בתום שתי עונות בקבוצה, הוחלט במועדון לא לממש את האופציה על השחקן, שחווה משבר מנטלי בעקבות כך. "לא שיחקתי שנה, אף קבוצה לא ראתה את היכולות שלי אז אף קבוצה לא התעניינה בי, הייתי בלי מועדון, בלי פרנסה, והרגשתי שפספסתי את הזדמנות חיי", שיתף בראיון שערך במולדתו והוסיף, "רציתי לפרוש, כבר בדקתי על אוניברסיטאות ולימודים, הייתי צריך משכורת".

ביום האחרון לחלון ההעברות, הוא קיבל הצעה מלוקומוטיב פלובדיב הבולגרית, ודברים חזרו למסלולם. החלוץ היה חלק משמעותי בהרכב, הבקיע 13 שערים בעונה וחצי והפך לחביב הקהל המקומי עד כדי כך שנבנה לכבודו פסל מחוץ לאיצטדיון, כבוד שהיה שייך לאדם אחד בלבד לפניו.

משם אוז'בולט המשיך לסלובן ברטיסלאבה הסלובקית. הוא נתן עונה טובה יחסית, אבל הוא לא היה מאושר. "הכל שם סבב סביב כסף", שיתף את מכריו. אז נכנס לתמונה הסוכן ירון ברנס: "אחד השותפים שלי בחו"ל שלח לי את אלן, התרשמתי ושלחתי ישר לאלישע לוי", סיפר הסוכן, "שבועיים לא קיבלתי תגובה וכבר חשבתי שזה לא רלוונטי, אבל אז פתאום הוא התחיל לשאול שאלות ולהתעניין, והתחלנו במשא ומתן ארוך".

"הסקאוטינג שלנו עקב אחריו עד שהיינו בטוחים שהפרופיל שלו מתאים לנו", סיפר אלישע לוי, "הוא חלוץ צעיר, עם מהירות, שיודע לנוע, להיות מגוון, גולר. בדיוק מה שחיפשנו ולשמחתי גם מה שמצאנו". גם אייל לחמן התרשם מהחוזקות שלו: "אני זוכרת אותו מהנבחרת הצעירה של סלובניה, הוא היה השחקן הדומיננטי ביותר בנבחרת באותה תקופה לטעמי", נזכר פרשן ערוץ הספורט, "הוא מאוד מתאים לכדורגל הישראלי, הוא שחקן שמשחק עם הפנים אל השער, מהיר, עם כושר גופני ודריבל טוב. הפועל חיפה עשתה עסקה מצויינת איתו".

אבל ההתאקלמות לא הייתה פשוטה. אוז'בולט, ששמע על ישראל רק בהקשרים של מלחמות וחשש תחילה להגיע לארץ, ללא שפה ובתקופת קורונה. "ישראל נשמעת אחרת לגמרי בתקשורת בסלובניה, אבל ברגע שאתה פה אתה מגלה שהכל פה רגיל ואפילו טוב יותר", סיפר לחבריו לקבוצה, והוסיף בקריצה "חוץ מהחום, ממש חם פה".

בחמשת המשחקים האחרונים הספיק אוז'בולט להבקיע שני שערים, לבשל אחד ולאיים 14 פעמים על שער היריבה, הספק מרשים שהיה זוכה כנראה להערכה גבוהה יותר אם לא היה עומד לצידו של אלון תורג'מן, אבל אגו לא חלק מהמשוואה ומבחינתו ששותפו לחוד יבקיע 30 שערים, העיקר שהקבוצה תנצח.

"הוא רוצה לעשות כאן את הפריצה האמיתית שלו", מוסיף ברנס, אבל אוז'בולט עצמו נזהר מלפתח ציפיות. אחרי האכזבה שחווה בדורטמונד, הוא החליט להפסיק לחשוב קדימה ולהתרכז בכאן ועכשיו. כמי שכבר היה לא מזמן בדרך לפרישה, הוא יודע שמחר הכל יכול להיעלם.