הכדורגל הישראלי חוזר לפעילות. אחרי שהופסקה ב-13 במרץ, ליגת העל בכדורגל תחזור לפעילות ב-30 במאי, עם משחקי הפלייאוף העליון והתחתון. גם הליגה הלאומית (השנייה בחשיבותה) תחודש. המתווה אושר - ומנהלת הליגות לכדורגל והשחקנים יחזרו לאימונים מלאים ביום ראשון, 10 במאי. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

עמדת משרד הבריאות הייתה כי כל שחקני הכדורגל צריכים להיכנס לבידוד ביתי מלא של שבועיים, ללא אפשרות יציאה לאימונים, לעומת מנהלת הליגות שביקשה שהשחקנים יקבלו את האפשרות לצאת לאימונים ומשחקים בתנאי שהם חותמים על טופס התחייבות כי הם לא יוצאים מהבית למעט הסיבות הללו. בסופו של דבר שני הגופים הסכימו על בידוד מלא של השחקנים בין האימונים.

בהודעה הרשמית של שרת התרבות והספורט מירי רגב נכתב: "בשורה גדולה לאוהדי הספורט ולחובבי הכדורגל ליגת העל חוזרת לפעילות לאחר שראש הממשלה נענה לבקשתי ואישר את המתווה שגובש לחידוש הליגה. על פי המתווה שסוכם בין משרד התרבות והספורט, מנהלת הליגה בכדורגל ומשרד הבריאות, הקבוצות ישובו לאימונים בעשרה במאי והליגה תחודש ב-30 במאי".

המשחקים יחלו ב-30.5, כשהמטרה היא לקיים שני משחקים בשבוע ובכך לסיים את הליגה עד תחילת יולי. החזרה היא כמובן של שתי הליגות המקצועניות, ליגת העל והליגה הלאומית. צוותי השיפוט, כמו גם צוותי הטלוויזיה ובעלי התפקידים האחרים במגרשים - לא יידרשו לבידוד. בנוגע לשופטים - הם לא צריכים להימצא במגע פיזי עם הכדורגלנים.
 
מש' הבריאות לא התגמש רק בנקודה אחת - מה יעלה בגורל קבוצה שאחד משחקניה חלילה יידבק בקורונה. במצב כזה במש' הבריאות טוענים שכל מי שבא איתו במגע (מן הסתם כל שחקני קבוצתו וגם שחקנים מקבוצות אחרות) ייאלץ להיכנס לבידוד של שבועיים, מה שעלול להוות סכנה על סיום העונה כולה. אך לא נאמר האם שחקנים בכלל ייבדקו באופן קבוע.
 

כלפון: "מחכה בקוצר רוח למשחקים"

ארז כלפון, יו"ר מנהלת הליגות, הוסיף: "אני מודה לכל מי שסייע עזר והצליח להביא את הבשורה הכל כך חשובה לציבור אוהדי הכדורגל. מחר אביא את המתווה לאישור דירקטוריון מנהלת הליגות. ענף הכדורגל שכל כך אהוב על כולנו מהווה מקום מפלט למאות אלפי האוהדים שכעת יוכלו לשוב ולצפות בקבוצותיהן האהובות מול מסך הטלוויזיה".

עוד אמר: "כפי שאמרתי לאורך כל הדרך, את ההכרעות הספורטיביות חייבות להתקבל על המגרש, תוך שמירה על בריאות השחקנים והצוותים המקצועיים. אני מחכה בקוצר רוח למשחקי ליגת הבורסה לניירות ערך שיתחדשו ב 30.05 ולמשחקי הליגה הלאומית שתתחדשנה ב-1.6".

אצטדיון בלומפילד
אצטדיון בלומפילד. המשחקים יחזרו, אך ללא קהל | צילום: אודי ציטיאט, ספורט 5

משרד האוצר הבין כי חזרת הליגות, אפילו ללא קהל, משמעותית מאוד ויכולה להזרים לקבוצות כ-60 מיליון שקלים לפחות ממועצת ההימורים, שידורי הטלוויזיה וספונסרים. סיום של העונה כבר עכשיו יכול להביא לנזק של עד 150 מיליון שקלים בליגה הבכירה.

מכבי חיפה: "מברכים על ההחלטה"; באר שבע: "צעד חשוב"

קבוצות ליגת העל מיהרו לברך על ההחלטה. מכבי חיפה: "אנו שמחים ומברכים על ההחלטה החשובה, לשוב ולשחק כדורגל. מודים למנהלת הליגות ולהתאחדות על עבודה נהדרת. מצפים בכיליון עיניים גם לשובם של האוהדים למגרשים".

מנכ"ל הפועל באר שבע, אס רחמים: "אני מברך על ההחלטה לחזור לשחק בסוף חודש מאי. החזרת ענף הכדורגל היא צעד חשוב בדרך להשבת החיים למסלולם. אנו מצפים ומקווים לראות בעתיד הקרוב את אוהדינו במגרשים".

ארז חלפון
צילום:

בעולם: בגרמניה יחזרו לשחק עוד החודש, אנגליה עדיין בדיונים

עניין אחד שהקבוצות צריכות לסגור הוא חוזי השחקנים. ברוב הקבוצות שחקנים חתומים כל חוזים עד לסוף חודש מאי, מועד הסיום המקורי של הליגות, ועכשיו הקבוצות צריכות להגיע להסכם מול השחקנים על הארכה, לפחות זמנית. המהלך הזה יכול לעלות לקבוצות לא מעט כסף, מה שיקשה עליהן במצב הנוכחי של אובדן הכנסות אדיר.

ומה המצב בעולם? במועדון 5 הליגות הגדולות – הליגה הגרמנית היא היחידה שאישרה כבר את חזרתה למשחקים ותעשה זאת עד סוף החודש, בכפוף לבדיקות שיעברו כל השחקנים ולצורך כך הוקצו להם 25,000 בדיקות. באנגליה ואיטליה הקבוצות חזרו להתאמן, באנגליה עדיין נמצאים בדיונים ובצרפת הכריזו על ביטול הליגה עוד בחודש שעבר. מדינה נוספת בה הכריזו כי יחזרו לשחק עד סוף החודש היא פורטוגל.