(getty) (צילום: ספורט 5)
(getty) | צילום: ספורט 5
לואיס אנריקה, לא מעט כאבי ראש מהתקשורת (getty) (צילום: ספורט 5)
לואיס אנריקה, לא מעט כאבי ראש מהתקשורת (getty) | צילום: ספורט 5

לואיס אנריקה הגיע במצב רוח מלחמתי למסיבת העיתונאים המסכמת. "נגד פולין יפתחו מוראטה ועוד עשרה", הוא ירה אל מול נציגי התקשורת. המסר היה ברור: הוא לא ייכנע לשריקות הבוז של הקהל, למחאה הציבורית. הוא נאמן לשחקנים שלו עד הסוף. המר או המתוק.

לואיס אנריקה הוא בחור עקשן וקשוח. אצלנו היו אומרים עליו שהוא "לא רואה בעיניים". כשאימן את ברצלונה הוא סיפסל את ליונל מסי, גם כשידע שצעד כזה עלול להביא לסיום דרכו בקבוצה. למזלו צ'אבי התערב ויזם סולחה.

בנובמבר 2019, כמה חודשים אחרי הטרגדיה האישית שעבר, כשבתו הקטנה שאנה מתה מסרטן, הוא חזר לנבחרת. בדרכו לשם העיף לכל הרוחות את מי שהיה עוזרו הנאמן במשך שנים, רוברט מורנו. מורנו היה העוזר הצמוד של לואיס אנריקה ואיש אמונו עוד מהימים הרחוקים בהם עבד ברומא, ב-2011. הוא המשיך לעבוד איתו ולהיות אחד מהקרובים אליו ביותר גם בסלטה ויגו ובברצלונה, ולאחר מכן בנבחרת ספרד.

במשך ששת החודשים שלואיס אנריקה לא היה בנבחרת, מורנו עשה עבודה טובה וגם היה חתום על העלייה ליורו. ואז הוא פוטר, לא לפני שזכה לכינוי "בוגד". כל חטאו של רוברט מורנו היה שהגיע לביתו של לואיס אנריקה וביקש ממנו להמשיך ולהיות מאמן הנבחרת, ואם לא, אז לפחות להישאר עוזר המאמן. מבחינתו של לואיס אנריקה זה היה חטא שלא יסולח.

מוראטה, מחפש את עצמו (getty) (צילום: ספורט 5)
מוראטה, מחפש את עצמו (getty) | צילום: ספורט 5

ועכשיו הוא עם מוראטה. את ההחמצות המזעזעות של החלוץ במשחק הראשון ביורו מול שבדיה הוא תירץ במצב הדשא באצטדיון קארטוחה בסביליה. הוא גם אמר שלמוראטה היה משחק מצוין ושהיו עוד שחקנים שהחמיצו... אבל זה לא רק המשחק הספציפי הזה. אוהדי נבחרת ספרד פשוט לא אוהבים את מוראטה ושורקים לו בוז בכל פעם שהוא על המגרש. זה קרה לא רק נגד שבדיה, אלא גם במשחק ההכנה מול פורטוגל, שהסתיים ב-0:0.

במשאל שנערך ב"מארקה", רק 6% מהאוהדים רצו לראות את מוראטה פותח בהרכב מול פולין. 72% העדיפו את ג'רארד מורנו, חלוץ ויאריאל, על חשבונו בחוד ההתקפה. עוד 22% רצו לראות את שניהם ביחד. אבל, כאמור, שריקות הבוז והמשאלים לא יזיזו את לואיס אנריקה. כשהוא דיבר עם התקשורת לקראת המשחק מול פולין הוא אמר: "למאמנים יש מידע שאין לאוהדים ולעיתונאים. הם גם לא רואים את האימונים. אני רואה שאלברו עושה דברים טובים וכשהוא משחק בהרכב, זה לא כי אני נותן לו מתנה".

המאמן הספרדי גם הביא נתונים: "בכל ההיסטוריה של נבחרת ספרד יש רק שחקן אחד שכבש יותר ממנו ב-41 משחקים וזה דויד וייה. אגדות כדורגל כמו ראול ופרננדו טורס כבשו פחות ממנו ב-40 המשחקים הראשונים שלהם בנבחרת. ואם נבדוק שחקנים פעילים בנבחרות האחרות, רק לשחקן אחד, הארי קיין, יש יותר שערים ממנו אחרי 40 משחקי נבחרת. לכל האחרים, קיליאן אמבפה, טימו ורנר, אנטואן גריזמן, כרים בנזמה, רוברט לבנדובסקי, רומלו לוקאקו וגארת' בייל, היו פחות שערים אחרי 40 משחקים".

הנתונים נכונים, אבל כפי שקורה לא מעט פעמים עם סטטיסטיקה, הם גם מעט מטעים. מוראטה הבקיע 6 שערים ב-21 משחקיו האחרונים במדים הלאומיים, שזה ממוצע לא מזהיר, אבל גם לא איום ונורא. רק שמחצית מסך השערים הללו הובקעו מול מלטה.

מורנו, אורב מהספסל (getty) (צילום: ספורט 5)
מורנו, אורב מהספסל (getty) | צילום: ספורט 5

בסופו של דבר, כל העיניים יופנו הערב לעברו של החלוץ בן ה-28, שעבר עונה לא מוצלחת גם במדי קבוצתו יובנטוס, שנכשלה בליגת האלופות ואיבדה את האליפות באיטליה. הוא עצמו הבקיע 20 שערים במדי הגברת הזקנה בכל המסגרות, אבל רק 11 שערי ליגה. החשש הגדול הוא שהפוקוס העצום שמופנה לעברו - גם בעקבות מה שאמר עליו מאמנו - רק יפגע בו. כי מוראטה הוא בחור רגיש, שמתקשה להתמודד עם ביקורות קשות.

בראיון שנתן לתקשורת הספרדית הוא לא ברח מכך והודה שהתקשה להירדם בלילה שלאחר המשחק מול שבדיה. הוא גם הודה שהיו לו שיחות עם הפסיכולוג של הנבחרת לאחר המשחק, אבל הוסיף שלא מדובר במשהו יוצא דופן ושהוא מקיים שיחות עם כל השחקנים. מצד שני, מוראטה לא הכחיש שסבל בעבר מבעיות נפשיות. הוא סיפר כי בעונה הראשונה שלו בצ'לסי הוא הרגיש שהדיכאון סוגר עליו וכי החל להיפגש בקביעות עם פסיכולוג, שסייע לו להתאושש.

"אני סבור שזה חשוב, לא רק בכדורגל אלא בכל מקצוע", הוא אמר. "כולנו יודעים שהרבה פעמים לא מתייחסים ברצינות לעניינים של בריאות הנפש, חרדות, דיכאונות. לפעמים כשאנשים נמצאים בחרדה או בדיכאון, מנסים לעודד אותם במילים יפות. זה לא מספיק. אני מפציר בכל מי שסובל שייפגש עם מומחה בנושא. זו בעיה אמיתית".

כל מה שנותר זה לראות באיזה מצב רוח יעלה הערב אלברו מוראטה למשחק מול פולין, האם יצליח לסלק את השדים - והאם האוהדים הפעם יריעו לו במקום לשרוק לו בוז.