111 שניות הספיקו (GETTY) (צילום: ספורט 5)
111 שניות הספיקו (GETTY) | צילום: ספורט 5
“הניצוץ“ (GETTY) (צילום: ספורט 5)
“הניצוץ“ (GETTY) | צילום: ספורט 5

במשך 92 דקות היה נראה שנבחרת פורטוגל בדרך הבטוחה לאכזבה בטבילת האש הראשונה שלה ביורו 2024. החבורה של רוברטו מרטינס נקלעה לפיגור נגד צ`כיה, אך עמוק בתוך תוספת הזמן השכילה להשלים מהפך גדול שהעניק ל-1:2 ואת 3 הנקודות.

מי שהיה שם ברגע הנכון ובזמן הנכון הוא המחליף פרנסיסקו קונסייסאו, שכבש 111 שניות בלבד מהרגע בו עלה מהספסל. "זה אושר טהור", התרגש בסיום, "אני רציתי לעזור למדינה שלי ואני הייתי מספיק בר מזל לעשות את זה. ברגע של השער הייתי שמח כל כך, חשבתי על המשפחה שלי. על הרבה אנשים. רציתי להעניק גאווה לעם הפורטוגלי ובמיוחד למשפחה שלי שסבלה הרבה, הניצחון הזה מוקדש להם".

מאמנו, רוברטו מרטינס, החמיא לכובש: "הוא הניצוץ שהיינו צריכים. הוא דוגמה לשחקן שמגיע לו להיות בנבחרת, יש לו בגרות מדהימה. הוא משחק לעומק ויש לו חוש לשערים ברחבה. עבור מאמן, זה חשוב מאוד לראות מה שווים השחקנים שהוא הכניס, אבל הוא רק עשה את מה שעשה בארבעת החודשים האחרונים בקבוצה שלו. קל להביע דעה עליו כי כולם מכירים את אבא שלו פרנסיסקו".

"אנחנו פשוט האמנו", הוסיף המאמן הספרדי, "הצגנו אופי מדהים והראנו שזה מגיע לנו. הכנו את השחקנים טוב מאוד, והשגנו ניצחון קבוצתי. היו לנו 13 קרנות, לצ`כיה לא היו קרנות בכלל. אם היינו כובשים מוקדם זה היה מסתיים ב-3 או ב-4, אבל אהבתי את החסינות שהצגנו. אהבתי את האווירה כאן, האוהדים לא הרשו לנו להפסיד. קונסייסאו היה הניצוץ שהיינו צריכים".

בפורטו, שבה שיחק קונסייסאו, חגגו כך את שער הניצחון: 

 

גם נונו מנדש סיכם בסיום: "הניצחון הזה מראה עד כמה הרוח שלנו חזקה, פורטוגל לעולם לא מוותרת, אנחנו תמיד נלחמים עד הדקה האחרונה ונשארים בחיים, זה מה שאנחנו הולכים לעשות עד המשחק האחרון".

בסיום, קונסייסאו כמובן זכה למירב תשומת הלב. "נגיעה אחת בכדור, זה כל מה שקונסייסאו היה צריך", נכתב בפורטוגל, "לקח לנבחרת קצת זמן להסתגל למשחק, אבל בסוף היא הצליחה להשיג שליטה ואיתה גם את הניצחון".

במקביל, אלן שירר פחות התלהב וכתב: "פורטוגל הייתה צריכה לקרוע את עצמה כדי להשיג ניצחון נגד צ`כיה. זו נבחרת שעובדת תוך כדי תנועה, היא לא מושלמת, אבל היא תשתפר. הם היו תחת לחץ לאורך כל המשחק הזה, ועם הסגל שיש להם היא יכולה לבנות על השחקנים על הספסל שיעשו את ההבדל. במשחק הזה פורטוגל הגיעה לעמדות טובות אבל חיפשה את רונאלדו בכל מחיר בזמן שהיו אפשרויות טובות יותר".

ססק פברגאס התייחס גם כן למשחק, ואמר: "לא משנה מה קורה, אם רונאלדו משחק טוב אז הנבחרת משחקת טוב. סך הכל הוא שיחק הרבה יותר טוב משהיה נראה בשנים האחרונות, הוא שחקן מיוחד. פורטוגל נכנסה לתרחיש הכי גרוע מבחינתה, היא הייתה חייבת לשנות תכנית וזה עבד לה - זה סימן טוב".