sportFive1403998 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5

מכבי תל אביב הולכת לקיץ שכל כולו חוסר ודאות. המלחמה בישראל עלולה לגרום לעזיבה של מהשחקנים המובילים, גם כאלו שמחזיקים בחוזים, ובמקביל תקשה על החתמת שחקנים חדשים - שכן לא ברור מתי או אם בכלל ניתן יהיה לארח בישראל. זו תמונת המצב המסתמנת - ומלאת סימני השאלה - של הסגל הקיים נכון לעכשיו.

שחקנים

זרים
ווייד בולדווין - למרות שהוא חתום לעונה הבאה בחוזה של כ-1.5 מיליון דולר, בסיום הבטחת האליפות הודה שזה היה המשחק האחרון שלו בקבוצה. משפחתו של בולדווין, שהיתה איתו בישראל, עזבה אחרי המתקפה האיראנית, כשגם העניין הזה עלול להטות את הכף. במכבי היו רוצים לעשות כל שביכולתם כדי להשאיר את השחקן הטוב ביותר שלהם, כולל לשדרג את חוזהו, אבל לצד זה הוא מחזיק בהצעה של כ-5.5 מיליון דולר לשנתיים מפנרבחצ`ה. במכבי צפויים לדרוש על שחרורו מיליון דולר.

בונזי קולסון - עוד שחקן שחתום לעונה הבאה ושמכבי ת"א תעשה הכל כדי להשאיר אותו, אבל ככל הנראה לא תצליח. בת הזוג של קולסון ילדה לפני מספר שבועות בווינה את ביתם הבכורה סוראיה, משום שחששה להגיע לישראל - וגם במקרה שלו, כמו אצל בולדווין, השיקול המשפחתי עלול להביא אותו לעזיבה. גם הוא מעורר עניין בקרב קבוצות רבות באירופה, כאשר אנדולו אפס ופנרבחצ`ה הטורקיות כבר פנו לשחקן. בכל אופן, מי שתרצה אותו תצטרך לפצות את מכבי, בסכום שמוערך גם כן במיליון דולר.

לורנזו בראון - חתום לעונה הבאה גם כן, אבל צפוי לעזוב לאחר שרמז לכך מיד לאחר הזכייה באליפות. החוזה של בראון הוא הגבוה מבין שחקני בסגל ומוערך בכ-1.6 מיליון דולר, ולאור העובדה שהיתה ירידה מסוימת ביכולתו העונה - יחד עם החיסכון של שכרו והביי אאוט - במכבי לא צפויים להקשות עליו. פנאתינייקוס מנסה לצרף אותו לשורותיה במקומו של לוקה וילדוסה ולהגיע להסכם פיצוי מול מכבי תל אביב, שצפוי לעמוד על כמיליון דולר.

ג`וש ניבו - מכבי ת"א היתה רוצה להשאיר אותו מאוד, אבל הוא סיים את חוזהו וצפוי להצטרף במילאנו בשכר של כ-1.7 מיליון דולר בעונה, כפול ממה שהרוויח במכבי ת"א בעונה החולפת.

אנטוניוס קליבלנד - למכבי ת"א יש אופציה עליו לעונה הבאה. בשל העובדה ששכרו נמוך יחסית, לצד האופי הנוח, השיפור שלו בחצי העונה האחרונה וההיכרות עם הקבוצה ועם קטש - סיכויים גבוהים שימשיך, בהנחה שירצה להישאר.

חסיאל ריברו - בקבוצה ישנה שביעות רצון מהסנטר הקובני, שבוודאי ברמת הליגה, היה נשק שובר שיוויון. למכבי יש אופציית יציאה מחוזהו, אבל היא תנסה להשאירו לעונה נוספת. מנגד, גם עבורו השנה החולפת לא היתה פשוטה עקב ריבוי הטיסות, וגם הוא יצטרך לקבל החלטה האם הוא רוצה להישאר.

ג`יימס ווב - אחד השחקנים המאכזבים של העונה, שהגיע למלא את החור בעמדה מספר 4 ולא עמד בציפיות. לא צפוי להמשיך.

ג`ו תומאסון - הגיע באמצע העונה והשתלב לא רע, אבל במכבי ת"א יכוונו בקיץ לגארדים בכירים יותר, בלי קשר לעתיד של בראון את בולדווין. רוב הסיכויים שלא יישאר.

ישראלים
ג`ון דיברתלומיאו - באופן כמעט אבסורדי, מדובר בשחקן היחידי בסגל הנוכחי שיישאר בוודאות. הקפטן חתם על חוזה חדש בתום העונה שעברה ויפתח עונה שמינית בצהוב.

תמיר בלאט - ניצל כידוע את סעיף היציאה מחוזהו והפך למעשה לשחקן חופשי. מנהל מגעים מול מכבי ת"א על חוזה חדש בשכר משודרג בהשוואה ל-350 אלף דולר שהרוויח העונה, כשההערכות הן שבסופו של דבר, הצדדים יגיעו לסיכום ובלאט יישאר לעונה נוספת.

רומן סורקין - ה-MVP של העונה חתום על חוזה לעונה נוספת, עם סעיף יציאה ל-NBA בלבד. ינסה בקיץ את מזלו כדי לקבל חוזה מובטח בליגה הטובה בעולם. אם לא, במכבי יפעלו מולו בכל מקרה לגבי חוזה חדש בשכר גבוה יותר מכפי שירוויח בעונה הבאה, 375 אלף דולר לעונה.

רפי מנקו - מסיים את חוזהו בקיץ, אבל במכבי ת"א מתכוונים להיכנס איתו למשא ומתן במטרה להגיע להסכם חדש. מנקו עצמו יצטרך להחליט האם להישאר, שכן כמות הדקות שקיבל ביורוליג היתה מועטה יחסית.

ג`ייק כהן - לקבוצה יש אופציית יציאה מחוזהו, אך היא אינה מתכוונת לממש אותה - והפורוורד הוותיק צפוי להמשיך.

עומר מאייר - עדיין לא חתום, אבל במכבי תל אביב עושים מאמצים כדי להגיע מולו לסיכום מתוך הבנה שמדובר באחד משחקני העתיד של המועדון. אם החוזה מול מכבי לא ייחתם, מאייר יבדוק אופציות נוספות בארץ (הפועל חולון, בני הרצליה, קרית אתא וקבוצות נוספות שמעוניינות) וכן אופציות מעבר לים. 


צוות מקצועי

עודד קטש - חתם על חוזה חדש לשנתיים לקראת סיום העונה וימשיך בתפקידו.

ג`וזפ מריה ברוקאל - אחרי שתי עונות במועדון, עדיין לא ברור אם יישאר.

גיא פניני - ימשיך כאחד מעוזרי המאמן.

נועם לוי - ימשיך כאחד מעוזרי המאמן.
מועמדים
הקיץ הזה יהיה מורכב משום שמכבי ת"א עוד לא העלתה הילוך בהכנות לעונה הבאה. בעונות רגילות, בשלב הזה היא כבר היתה עמוק בתוך משאים ומתנים מול מועמדים, אבל עקב המלחמה והעובדה שעדיין לא התבהרה הסיטואציה מול העוגנים - בראון, בולדווין וקולסון - היא לא ביצעה פעולות משמעותיות מול שחקנים. הקושי הגדול יהיה להחתים שחקנים חדשים לקבוצה שתיאלץ לטוס כמות כפולה של טיסות בהשוואה ליתר הקבוצות ביורוליג, בנוסף למצב המלחמה שמרתיע בכל מקרה. 

העניין הוא שכמו שזה נראה כרגע, מכבי ת"א תצטרף לצרף לא מעט שחקנים לעמדות מפתח: מחליף לניבו בעמדה 5, שחקן טוב יותר מווב לעמדה 4 וכן תחליפים פוטנציאליים לשלושת הכוכבים, אם וכאשר יעזבו. האתגר של המנהל המקצועי אבי אבן יהיה כפול - למצוא שחקנים שיהיו גם איכותיים וגם כאלה שיסכימו להגיע למדינה שנמצאת במצב מלחמה. 

בגזרה הישראלית, השם המשמעותי מבחינת מכבי ת"א הוא ים מדר. אם בלאט לא יישאר, הצהובים עשויים לקחת את חוזהו מפנרבחצ`ה, שם הוא לא אמור להמשיך לאור הפיחות במעמדו תחת שרונאס יאסיקביצ`יוס. הוא מעורר עניין בקרב קבוצות אירופיות רבות - באיירן מינכן, פאריס, פרטיזן בלגרד שחזרה לתמונה ואפילו הפועל תל אביב, כשעופר ינאי מתכוון להתחרות על כל ישראלי פנוי. בנוסף, האפשרות שמדר ייצא לליגת הפיתוח קיימת.