sportFive1341050 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
קטש עלה בסגל כל ישראלי (אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
קטש עלה בסגל כל ישראלי (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

מכבי תל אביב עלתה אמש (שבת) לפרקט לראשונה מאז ההחלטה של הזרים שלא להגיע לישראל - וזה בהחלט הרגיש מוזר. בסגל חסר וישראלי לגמרי, הצהובים הפסידו 104:96 להפועל חיפה, שלקחה בשתי ידיים את ההזדמנות. "זו לא סיטואציה פשוטה לאף אחד, לא לשחקנים ולא למועדון", אמר רפי מנקו, שבהיעדר זרים סיים עם שיא קריירה של 29 נקודות. "אני בטוח ויודע שהמועדון עושה את מירב המאמצים לפתור את הסיטואציה שנוצרה, שנהיה חזקים בכל הזירות".

מכבי חזרה אתמול לראשונה להיכל מאז ה-5 באוקטובר, והיא בוודאי קיוותה שהאירוע הזה ייראה אחרת. ולא רק מבחינת התוצאה הסופית, שכן סיפור הזרים שלא הגיעו היה כמובן הנושא העיקרי.

"כמאמן אני משתדל לא לעשות דברים שלא מתפקידי לעשות, זה די ברור שהייתי מעדיף שהקבוצה תהיה כולה ביחד", אמר עודד קטש. "בסך הכל אני לא מנותק מהשחקנים שלי, כמובן שאני מדבר עם כולם ועושה כל מה שאני חושב שאני יכול, אבל בסופו של דבר אני לא יכול להתעסק רק בזה, אני עסוק בתחום האחריות שלי וככה אני חושב שצריך להתנהל".

במכבי עוד מנסים לפתור את האירוע המורכב הזה מול הזרים, ומבחינתם הכסף שירד ויירד מהמשכורות הקרובות יחזור בוודאות בתחילת העונה הבאה. זה היה גם המסר שההנהלה העבירה לשחקנים בסוף השבוע, אלא שהם ביקשו, כזכור, התחייבות כלשהי שהדבר אכן יקרה.

על פי ההסכם בין מועדוני היורוליג לארגון השחקנים (ELPA), לקבוצה מותר לקצץ עד 20% משכר השחקנים, היה וההכנסות ייפגעו בשל אירוח משחקים ללא קהל. אחד המסרים של אנשי מכבי לשחקנים היה שהם מקזזים סכום נמוך מכפי שההסכם מול ELPA מתיר (כ-10%), וכשאמור, כל סכום שיירד - יוחזר, כך שמדובר בעצם ב"דחיית תשלום".

אחרי שנודע לראשי מכבי ת"א על כוונת הזרים שלא להגיע, בהנהלה העדיפו שלא להתעמת איתם, ולנסות במקביל למצוא פתרון כלשהו. במכבי קיבלו מחלק מהשחקנים את הרושם שהירי מעזה בסוף השבוע, בשילוב חג המולד, היה חלק מסל השיקולים שהובילו להחלטה שלא להגיע, ולכן מאמינים שכאשר יעבור זעם, הזרים יחזרו.

השלט לזכרו של רותם לוי ז (צילום: ספורט 5)
השלט לזכרו של רותם לוי ז | צילום: ספורט 5

"זו לא הרגשה טובה, אבל זה המצב", הוסיף מנקו. "עם זאת, אנחנו כשחקנים מאוחדים כולנו בחדר ההלבשה, רוצים שהמצב יהיה טוב שנמשיך כקבוצה להיאבק בכל הזירות, כי באמת בנינו פה משהו בשנה וחצי האחרונות".

עד שהזרים יחזרו לליגה, אם בכלל, למכבי תל אביב מחכה כבר מחר משחק ליגה נוסף, מול הפועל באר שבע. האתגר יהיה גדול, שכן הרוטציה אתמול היתה כמובן שונה באופן דרמטי מהרוטציה הרגילה: רומן סורקין (במשחק ענק עם שיא קריירה של 35 נקודות) שיחק 38 דקות, רפי מנקו 36, תמיר בלאט 30, ג`ייק כהן 33 וג`ון דיברתולומיאו, שחזר אחרי למעלה מחודש, קיבל 29 דקות. "היו שחקנים ששיחקתי איתם היום יותר דקות ממה שתכננתי, לצערי זה לא עזר לנו לנצח", אמר קטש. "אני לא יודע אם זו הייתה ההחלטה הנכונה אבל זה מה שהרגשתי. אנחנו צריכים להמשיך להתמודד עם המצב הזה".

לאחר מכן, קטש גם התייחס לא רק להופעה של מכבי תל אביב, כי אם לנראות של הליגה, כשקבוצות מגיעות למשחקים בסגלים חסרים: "אני מבין את הטענות אבל אני מבין לגמרי את ההחלטה לחזור לשחק כדורסל בסיטואציה הזו, שהיא מאוד יוצאת דופן. הספורט הוא משני, אבל אני מבין את ההחלטה לנסות קצת לחזור לשגרה, כי מתישהו יבוא הרגע בו נחזור להצליח לחיות חיים נורמליים. צריך לשמר את המותג והמצב הפיננסי בהרבה קבוצות".

כתזכורת כואבת למצב במדינה, אוהדי מכבי ת"א מארגון גייט 11 הניפו שלט ענק עם תמונתו של רותם לוי ז"ל, שנפל בעזה והיה חבר בארגון. השלט, שהוחזק גם דקות רבות לאחר פתיחת המשחק, הוצב לאחר מכן בטבעת העליונה. בנוסף, משפחתו של של רון בנימין, אוהדי מכבי שחטוף בעזה, הגיעו אתמול להיכל. אשתו איילת ושתי בנותיו, שי וגיל, חילקו לשחקני מכבי שתי דיסקיות: האחת בקריאה להשבת כל החטופים, והשניה המוקדשת במיוחד לרון.

ראוי להערכה (צילום: ספורט 5)
ראוי להערכה | צילום: ספורט 5
במהלך המשחק, המשחק הביתי הראשון של הקבוצה בהיכל במסגרת ליגת העל, הספונסר פלייטיקה המיר את מקומו לטובת המסר להשבת החטופים, Bring them home now. שלומי אייזנברג, סמנכ"ל התפעול של פלייטיקה: "פלייטיקה יחד עם מכבי שותפה לקריאה של משפחות החטופים להחזרת יקיריהם הביתה מיד ומחזקת אותן בשעתן הקשה, יחד עם כל עם ישראל. עם פתיחת משחקי הליגה אתמול, בחרנו להקדיש את מיקום הלוגו שלנו על גופיות השחקנים לדרישה להחזרת החטופים, מתוך אמונה כי זהו צו שעה. אנו מאחלים למכבי עונה מוצלחת ומייחלים לימים שקטים ובטוחים".