אוואנס. רוצה לגמור את הסיפור (קינן אוואנס) (צילום: ספורט 5)
אוואנס. רוצה לגמור את הסיפור (קינן אוואנס) | צילום: ספורט 5

מכבי תל אביב תעלה הערב (רביעי) ב-21:00 למשחק מספר 3 בסדרת רבע גמר הפלייאוף מול הפועל תל אביב במטרה אחת ברור: לנצח, להשלים סוויפ מרשים, ולהשיג את את הכרטיס את לחצי הגמר על חשבון היריבה העירונית.  לקראת ההתמודדות, התקינו הצהובים רשת ביציעים בהם יושבים אוהדי הפועל תל אביב, על מנת למנוע זריקת דגלים לעבר אוהדי מכבי, כמו שקרה במפגשים קודמים. הרשת הותקנה על פי דרישת המשטרה.

"זה המשחק הכי גדול בסדרה, אנחנו רוצים לסיים את המשימה", אמר קינאן אוואנס. "אנחנו רוצים לעשות את העבודה לעייני האוהדים ולמעננו. ברור לנו שנצטרך לשפר חלק מהדברים שהתקשינו בהם במשחקים הקודמים, לחבר את הכל ביחד ולסגור את הסיפור".

אם בעונה הסדירה כל שלושת הדרבים נצבעו בצבע אדום בוהק, הרי שעד כה בפלייאוף הסיפור שונה. מכבי ניצחה 88:100 בהיכל, וידעה לעשות את העבודה גם בדרייב אין עם 86:93 קשה, בזכות משחק נהדר של רומן סורקין, שהצטיין עם 20 נקודות.

הפועל ת"א תגיע הערב בסגל חסר, עם שלושה זרים, בשל העובדה שג'יימס יאנג קרע רצועה בקרסול בדרבי הקודם וגמר את העונה. עם זאת, הפועל כבר ניצחה העונה דרבי אחד עם שלושה זרים, כשידעה להסתדר ללא ג'ייקובן בראון במשחק הליגה בהיכל שלמה בדרך ל-77:78 דרמטי.

הסטטיסטיקה של הסדרה עד עכשיו ממחישה את העליונות של מכבי, שניצחה בשישה מתוך שמונת הרבעים ובכולם קלעה לפחות 20 נקודות. היא עלתה מ-86.6 נקודות בעונה הרגילה ל-96.5 נקודות בפלייאוף. בשני ההפסדים בדרבים בעונה הרגילה איבדו הצהובים 40 כדורים במצטבר, בעוד שבשני הניצחונות ברבע הגמר הם ירדו ל-20 בלבד.

מספריה של הפועל ת"א, מנגד, צונחים בפלייאוף לעומת העונה הרגילה. הפועל איבדה 2.1 כדורים פחות מיריבותיה בממוצע, אלא שעד כה בסדרה היא מאבדת 4 כדורים יותר מהצהובים. היא ירדה גם מ-7.6 חטיפות ו-18.4 נקודות מאיבודי כדור בעונה הרגילה ל-3.5 חטיפות ו-12 נקודות בלבד מאיבודים של מכבי בפלייאוף.

יש לציין שגם ברמה ההיסטורית, בכל הנוגע לפלייאוף, היתרון הוא של הצהובים: שש פעמים הגיעה מכבי במצב של 0:2 למשחק שלישי בסדרת פלייאוף נגד הפועל - ובכל ששת המקרים גם ניצחה במשחק השלישי. הפעם האחרונה הייתה רק בעונת 2018/19, כשג'ייק כהן וסקוטי ווילבקין מובילים את הצהובים ל-63:87. בסך הכל, מתוך 33 משחקי דרבי שנערכו בבית במסגרת הפלייאוף, מכבי ניצחה ב-31 - שני ההפסדים היחידים התרחשו בשנות ה-80.