ה-NBA תמיד הייתה ליגה פורצת דרך, גם בכל מה שקשור למרצ'נדייז ואירועים מחוץ למגרש. כעת, בעונה בה רוב היציעים נותרים ריקים במהלך המשחקים, הלהיט שמשתלט על הליגה הוא NBA TOP SHOTS, במסגרתו נמכרים קליפים של ביצועי השחקנים תמורת סכומים שמגיעים לפעמים לעשרות אלפי דולרים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

קודם כל נסביר את התופעה. הקליפים המדוברים הם ביצועי השיא של השחקנים במהלך המשחקים והם נמכרים ב"חפיסות". כל קליפ הוצא כ״קלף״ בכמות מוגבלת, וסביבו נוצרת מעין בורסה. לא ניתן לחקות קליפים כיוון שהם מבוססים על טכנולוגיית בלוקצ׳יין, זאת כדי להבטיח את האותנטיות שלהם. רק השבוע בבורסת הקלפים נעשו עסקאות ביותר מ-50 מיליון דולר והמספרים עולים בקצב מסחרר. הטבעות של לברון ג׳יימס נמכרות ב-100,000 דולר, יותר מרבע מיליון שקל! הפלטפורמה שמניעה את כל זה היא חברה קנדית אשר משתפת פעולה עם הליגה, חולקת איתה ברווחים וגם השחקנים עצמם יקבלו נתח.

דני אבדיה קליפ וידאו (צילום: פרטי)
קליפ השלשה של אבדיה: 383 דולרים | צילום: פרטי

״למעשה, ליגת ה-NBA, יחד עם חברה קנדית מעולמות הבלוקצ׳יין, יצרו חידוש מודרני לקלפי השחקן של פעם והפכו אותם לדיגיטליים. כמו סופרגול, רק ל-2021 ובצורה הרבה יותר מתוחכמת״, מסביר איתמר מלמד, ראש תחום חדשנות במעבדת החדשנות של ענקית השירותים העסקיים בספורט, אינפרונט (Infront). ״כדי להתאים לעולם הרשתות החברתיות ולייצר חוויה ויראלית, הם המירו את כרטיסי השחקן לסרטונים קצרים, ויצרו גם שוק משני (Marketplace) בו אספנים יכולים לקנות ולמכור את הקלפים במחירים שנעים לפי היצע וביקוש״.

איתמר מלמד (צילום: איל מרילוס)
"נקווה שאבדיה יפרוץ - ואז מחירו יעלה". מלמד | צילום: איל מרילוס

גם הנציג שלנו בליגה הטובה בעולם, דני אבדיה, קיבל כמובן את הקלף שלו ב-NBA Top Shots. ״הקלף של דני הוא חלק מחבילת הבסיס של סדרה 2, אשר שוחררה לאחרונה. בסך הכל, הקלף של דני כולל 4,000 עותקים בלבד בכל העולם, וכרגע עומדים למכירה 226 מתוכם, כל אחד עם המספר הסידורי הייחודי שלו. הסרטון של אבדיה, קולע שלשה מול פילדלפיה, הוא חלק מחבילה של שישה קלפים אשר מתומחרת בין 9 ל-230 דולר. בסוף, הליגה עצמה, כמו גם השחקנים, אמורים ליהנות מהרווחים של הטרנד החדש, שיצר תעבורת כספים של מעל רבע מיליארד דולר - אז אולי דני יראה עוד הכנסות מלבד חוזה הרוקי שקיבל״, אומר מלמד. "יש כמובן סיכוי שעם הזמן, עקב כניסה של יותר ישראלים ויהודים בכלל לפעילות בשוק הזה, המחיר של דני יעלה, ויכול להגיע גם לאלפי דולרים לכרטיס אחד. אם דני יהפוך לכוכב כמו שכולנו מקווים – המחיר שלו צפוי כמובן לעלות".