עשור לאחר פיגועי 11 בספטמבר, חוזרים לרגעי האימה: בארצות הברית מפרסמים לראשונה הקלטות מרשת הקשר של המטוסים ומגדלי הפיקוח באותו בוקר של טרור. בהקלטות ניתן לשמוע את קולו של אחד המחבלים בטיסת "אמריקן איירליינס" מספר 11, מוחמד עטא, מזהיר את הנוסעים שלא להפריע למהלך הטיסה.

"שאף אחד לא יזוז, הכל יהיה בסדר", נשמע המחבל עטא ברשת הקשר. "אם תנסו לעשות משהו, אתם תפגעו בעצמכם ובמטוס. תהיו רגועים. שאף אחד לא יזוז בבקשה. אנחנו חוזרים לנמל התעופה אל תנסו לעשות מעשים טיפשיים". המטוס ועליו עשרות הנוסעים כמובן שלא שב לנמל התעופה - והתרסק בהוראת המחבלים שהשתלטו עליו.

ביום ראשון יציינו בארצות הברית עשור לפיגועים תחת התרעות חמות וממוקדות של ארגון "אל-קעידה" לביצוע פעולות טרור במדינה.  ברחובות ניו יורק ניכרת נוכחות ערה של כוחות ביטחון בעקבות התרעה ממוקדת על פיגוע באזור. ברשות המודיעין האמריקני פרטים ושמות אודות חוליית מחבלים המתכננת לבצע פיגוע לקראת יום השנה העשירי לציון מתקפת הטרור הגדולה בהיסטוריה, שבמהלכה כ-3,000 אמריקנים קיפחו את חייהם.

טרם נחשף המקום המדויק שבו תוכנן להתבצע הפיגוע, אך על פי גורמי המודיעין מדובר באחת הערים הגדולות במדינה. שלושת המחבלים ששמותיהם מוכרים למודיעין האמריקני, הגיעו לארה"ב לפני כחודש מאפגניסטן דרך פקיסטן או אירן. שמותיהם הינם שמות מוסלמים נפוצים, ועל כן קשה לתפוס אותם. אחד מבין השלושה הוא אזרח אמריקני. על פי ההתרעה הממוקדת, המחבלים שכרו שתי משאיות שאמורות לשמש כמשאיות נפץ בפיגוע.

"סירבנו לתת לטרוריסטים לאיים עלינו, ולא ניתן להם להתחיל עכשיו"

הנשיא ברק אובמה עודכן בפרטי ההתרעה, והחליט לשמור על רמת כוננות גבוהה ביותר. ראש עיריית ניו יורק, מייקל בלומברג, כינס מסיבת עיתונאים בה אישר את הפרטים שפורסמו. "האיום אמין וממוקד, אך אין לנו המחבלים ששמותיהם מוכרים למודיעין האמריקני". בלומברג הוא קרא לתושבי ניו יורק להיות ערניים, אך לא לשנות את אורחות חייהם: "סירבנו במשך 10 שנים לתת לטרוריסטים לאיים עלינו, ואנחנו לא ניתן להם להתחיל עכשיו. המשיכו בעיסוקיכם, אך תהיו ערניים".

מפכ"ל משטרת ניו יורק ריי קלי אמר כי המשטרה מגבירה את הערנות לקראת יום השנה לפיגועים, ותבצע סיורים מוגברים במקומות בהם יש סכנה לפיגוע. "אנו מגבירים את הבדיקות ברכבת התחתית, בתחנות האוטובוס ובנמלי התעופה, אנחנו נקפיד לגרור כל רכב שלא חונה כחוק. נמשיך לפעול ביחד עם ה-FBI כדי לסכל כל ניסיון לפגוע באמריקנים".  

רוצים לקבל עדכונים נוספים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק