בפרק זמן של פחות מעשר שעות זועזה האימפריה האמריקאית מהקצה אל הקצה. ארבעה מטוסים אמריקאים נחטפו כשעליהם עשרות נוסעים, שני המגדלים במרכז הסחר העולמי שהיוו סימן הכר מרכזי לעיר "שבה הכל אפשרי" קרסו, בניין הפנטגון בוושינגטון המשמש כמטה משרד ההגנה של ארצות-הברית נפגע קשות ועלה באש. ואפילו "בניין 7", בו נמצא מרכז החירום של העיר, שהוקם כדי לתפקד בדיוק במקרי חירום שכאלה התרסק. מה התרחש בפרק הזמן הקצר הזה שהביא למותם של כמעט 3,000 בני אדם? 

 

 

הגרסה המורחבת

6:00: מוחמד עטא המצרי, אחד ממתכנני פיגועי ה-11 בספטמבר, עולה על טיסה מפורטלנד שבמיין אל עבר נמל התעופה לוגאן שבבוסטון בליווי מרואן אל-שאח'י מאיחוד האמירויות.

6:45: עטא ואל-שאח'י נוחתים בשדה התעופה של בוסטון.

6:52: השניים נפרדים לכיוונים שונים. אל-שאח'י מתקשר לעטא  כדי לוודא שהמטוסים המיועדים למתקפה מוכנים.

7:35: השניים עולים על טיסה מספר 11 של אמריקן ארליינס.

7:40: שאר חוטפי המטוס, חמישה בסך הכל, עולים על הטיסה. צוות המטוס אינו יודע שאותם "נוסעים תמימים", מתכננים את מתקפת הטרור הגדולה ביותר שפקדה את ארצות-הברית.  

8:00: טיסה מספר 11 של אמריקן ארליינס ממריאה מנמל התעופה לוגאן שבבוסטון לכיוון לוס-אנג'לס. על המטוס 92 נוסעים ואנשי צוות.

8:14: כרבע שעה מאוחר יותר ממריאה טיסה 175 של יונייטד ארליינס בדיוק מאותו הנמל בבוסטון, גם היא לכיוון לוס אנג'לס. 65 אנשים נמצאים על הטיסה, מתוכם חמישה חוטפים.

בינתיים טיסה 11 של אמריקן ארליינס המריאה אך היא אינה מגיעה לגובה הדרוש.

"אנחנו טסים נמוך מדי, הרבה יותר מדי"

8:19: בטי הונג, דיילת מודאגת על טיסה 11, מעדכנת את חברת התעופה באמצעות הטלפון האווירי: "תא הטייס אינו מגיב, נוסע במחלקת העסקים ושני דיילים נדקרו ואני חושבת שהם ריססו פה משהו – קשה לנו לנשום. אני לא יודעת, אני חושבת שחוטפים את המטוס".  

8:20: מנהל התעופה של בוסטון קובע כי נראה שטיסה 11 של אמריקן ארליינס נחטפה.

במקביל טיסה 77 של אותה חברה ממריאה כמתוכנן, מנמל התעופה דאלאס שבוושינגטון בדרכה ללוס-אנג'לס. 64 נוסעים ואנשי צוות על המטוס, מתוך חמישה חוטפים נוספים. איש לא חושד שגם על טיסה זו עומדים להשתלט טרוריסטים בשליחות אל-קעאידה.

8:21: הקשר של מגדל הפיקוח עם טיסה 11 מתנתק לאחר שמשדר הטיסה כבה.

8:24: מסר מתקבל בפיקוח מטיסה 11, כנראה כתוצאה מבלבול של אחד החוטפים בין הכפתורים בתא הטייס: "יש לנו כמה מטוסים. שמרו על שקט ותהיו בסדר. אנו חוזרים לנמל התעופה". בהמשך נשמע מסר נוסף בו החוטף עטא מדבר: "אם תנסו לזוז תסכנו את עצמכם ואת המטוס. פשוט תהיו בשקט".

8:25: מרכז מנהל התעופה בבוסטון מתריע בפני הטיסות האחרות על חטיפת טיסה 11 של אמריקן ארליינס.

8:26: טיסה 11 פונה דרומה לכיוון העיר ניו-יורק בניווטם של החוטפים.

8:34: מסר שלישי נשמע מטיסה 11 המזהיר את נוסעי הטיסה לא לנסות לזוז ממקומם.

8:34: פיקוד הגנת האוויר והחלל של צפון אמריקה מתעדכן בחטיפת מטוס בוינג 767 של טיסה 11, אמריקן ארליינס.

8:37: טיסה 175 מדווחת כי חלפה על פני הטיסה החטופה במרחק של כ-16 קילומטרים.

8:41: מנהל התעופה של ניו-יורק יוצר קשר עם צוות טיסה 175 לקבלת פרטים. הצוות מדווח כי שמע את חוטפי טיסה 11 קוראים לנוסעים לא לזוז ממקומם.

8:42: טיסה 93 של יונייטד ארליינס ממריאה מנמל התעופה ניוארק בניו-ג'רזי לכיוון סן-פרנסיסקו, לאחר עיכוב ממריאה הטיסה באיחור של יותר מארבעים דקות. על המטוס 44 אנשים, ארבעה מתוכם חוטפי המטוס.

ג'ורג' בוש בחדר המצב של 11 בספטמבר (צילום: Ronald Sachs, GettyImages IL)
בוש מכנס ועידת וידאו מחדר המצב בבית הלבן | צילום: Ronald Sachs, GettyImages IL
8:44: בינתיים, על טיסה 11 מחייגת אמי סוויני, דיילת בטיסה, מתקשרת למשרדי החברה בדאלאס, קולה היסטרי: "אלוהים אדירים, אנחנו טסים נמוך מדי, הרבה יותר מדי", היא קוראת בפחד, השיחה מסתיימת ברעש סטטי חזק.

"יש להם פצצה"

8:45: טיסה 175, שלא מכבר חלפה על פני טיסה 11, נתפשת בידי חמשת המחבלים שנמצאים על המטוס.

8:46: כדקה לאחר מכן, מתנגשת טיסה 11 בעוצמה בחלקו הצפוני של מגדל התאומים הצפוני של מרכז הסחר העולמי במנהטן. הפגיעה מותירה חור בין הקומה ה-93 והקומה ה-99. דלק המטוס גורם להצתה של צידו של הבניין. השוהים בבניין בקומות הנמוכות יותר מנסים להמלט על נפשם באמצעות מדרגות הבניין. 

8:48: העשן הסמיך אינו מאפשר חילוץ אווירי ומעל 100 איש קופצים מחלונות המשרדים, כך הם מוצאים את מותם.  ערוץ הטלוויזיה הראשון לדווח על ההתרחשות הוא ערוץ "פוקס 5" המקומי לאחר שאחד מכתבי הערוץ פקד במקרה את הרחוב הסמוך באותו הבוקר.

8:50: פיקוד הגנת האוויר והחלל של צפון אמריקה מתעדכן בהתרחשויות הסוערות.

8:51: מגדל הפיקוח אינו מצליח לתקשר עם טיסה 175 של יונייטד ארליינס. החוטפים השתלטו על הטיסה.

8:52: פיטר הנסון, נוסע בטיסה, מתקשר לאביו כדי לדווח על חטיפת המטוס: "נדמה לי שהם השתלטו על תא הטייס ודקרו איש צוות, יכול להיות שגם הרגו אדם נוסף בקדמת המטוס".  גם אחת הדיילות מתקשרת לדווח כי שני הטייסים נהרגו, דייל נדקר ומספרת כי נראה שהחוטפים הם מטיסים כעת את המטוס.

8:54: טיסה 77 של אמריקן ארליינס מוושינגטון סוטה מנתיב הטיסה לכיוון דרום. גם בטיסה זו משתלטים חמשת שליחי אל-קעידה על תא הטייס.  

8:55: בעקבות אובדן התקשורת והשיחות המדאיגות שמתקבלות מטיסה 175 מודיע מגדל הפיקוח למנהל התעופה של ניו-יורק כי נראה שמטוס נוסף נחטף.

8:55: נשמעת כריזה במערכת הבניין הדרומי של מרכז הסחר, זה שעוד עומד ניצב, הקובעת כי הבניין בטוח וקוראת לעובדים לשוב למשרדיהם. יש הנשמעים להוראה שנתקבלה, אחרים עוזבים את הבניין.

8:55: בשלב זה, הבנת הסיטואציה עוד מעורפלת. הנשיא בוש מגיע לבית-הספר היסודי "אמה איי בוקר" בסרסוטה, פלורידה כחלק מתוכנית לקידום החינוך, הוא עוד לא מודע להשתלטות הטרור האלימה שמתרחשת ברגעים אלה בשמי ארצות-הברית. בדרכו לבית-הספר קיבל בוש הודעה מהיועצת לביטחון לאומי באותה תקופה, קונדוליסה רייס. הנשיא עודכן על התנגשות המטוס הראשון במרכז הסחר אך הסיק מהדיווח שהתקבל כי מדובר בתאונה שנגרמה כתוצאה מטעות אנוש של טייס.

8:56: משדר הטיסה 77 כבה. הטיסה סוטה, בניגוד למתוכנן, לכיוון מזרח, אל עבר וושינגטון. מגדל הפיקוח מאבד את הקשר עם הטיסה השלישית באותו היום.

8:58: טיסה 175 פונה לכיוון ניו-יורק, בדרך למגדל התאומים הדרומי.

9:00: אביו של פיטר הנסון מקבל שיחה נוספת מבנו הנמצא על המטוס. "דיילת נדקרה", הוא מספר לאביו, הפעם תוך חשש כבד ביותר לחייו, "נראה שיש להם סכינים ותרסיסים. הם אומרים שיש להם פצצה. הנוסעים מקיאים... אני חושב שהחוטפים מתכוונים לנסוע לשיקאגו או למקום אחר ולהתנגש בבניין כלשהו".

בניין התאומים הדרומי לאחר התנגשות טיסה 175 של יונייטד ארליינס  (צילום: Craig Allen, GettyImages IL)
טיסה 175 מתנגשת בבנין התאומים הדרומי תוך פיצוץ אדיר | צילום: Craig Allen, GettyImages IL
9:01: מנהל מטעם מנהל התעופה של ניו-יורק מבין שמשהו אחר מתרחש, מתקפה שארצות-הברית עוד לא הכירה. הוא מעדכן את מגדל הפיקוח בוריג'יניה: "יש לנו כמה מקרים כאן. המצב מתדרדר בצורה חמורה. אנחנו צריכים לערב את הצבא בזה... אנו מעורבים במשהו אחר, ישנם מטוסים נוספים שאולי נמצאים באותו המצב". בנוסף, יוצר מנהל התעופה של ניו-יורק קשר עם מגדל הפיקוח בניו-יורק ומבקש עזרה באיתור את טיסה 175 החטופה.

9:02: סופסוף, ניתנת הוראה על-ידי שירותי הכבאות של ניו-יורק לפנות את מגדלי התאומים, אך ההוראה ניתנת מעט מאוחר מדי.

9:03: טיסה 175 של יונייטד ארליינס מתנגשת בצידו הדרומי של בניין התאומים השני במהירות של 950 ק"מ לשעה ותוך פיצוץ אדיר.

מנהל התעופה מעדכן את פיקוד הגנת האוויר והחלל של צפון אמריקה לגבי חטיפת טיסה 175. הפעם, ההתנגשות מסוקרת ומצולמת על-ידי עשרות רשתות טלוויזיה שהספיקו לשלוח ניידות שידור למקום.

9:03: מנהל התעופה של בוסטון מורה על עצירת כל ההמראות מתחום סמכותה.

פרל הארבור של המאה ה-21

9:05: הנשיא בוש מקבל את הבשורה על מתקפת הטרור בעת שהוא מקריא ספר לילדים בבית-הספר בסרסוטה. ראש מטה הבית הלבן, אנדרו קארד, לוחש באזנו: "מטוס נוסף התנגש במגדל התאומים השני. ארצות-הברית נמצאת תחת מתקפה".

9:14: הנשיא חוזר אל הבית הלבן, אל עבר חדר מצב שהוקם בבניין, המנוהל על-ידי השירותים החשאיים של ארצות הברית. שם מתעדכן בוש בפרטי המתקפה ומתכונן לקראת נאום בפני האומה ובפני העולם כולו.

9:17: מנהל התעופה הפדרלי סוגר את נמלי התעופה ברחבי העיר ניו-יורק.

9:21: רשות הנמלים של ניו-יורק מורה על סגירתם של גשרים ומנהרות.

9:23: טיסה 93 מניו-ג'רזי מקבלת הודעת הזהרה מחברת יונייטד ארליינס "היזהרו מחדירה לתא הטייס. שני מטוסים פגעו במרכז הסחר העולמי".

9:25: מטוסי F-15 של חיל האוויר האמריקאי מסיירים בשמי מנהטן.

9:25: הנשיא מכנס ועידת וידאו מחדר המצב בבית הלבן. בוועידה לוקחים חלק ראשי ה-FBI, ה-CIA, מחלקת המדינה, מחלקת המשפטים ומחלקת ההגנה.

9:30: הנשיא בוש נואם בפני רשתות הטלוויזיה: "חווינו טרגדיה לאומית"

 הוא אומר כחלק מנאום היסטורי, שני מטוסים התנגשו במרכז הסחר העולמי במה שנראה כמתקפת טרור על מדינתנו".

9:32: טיסה 77 מאותר כאשר היא מתקרבת לכיוון הבית הלבן. סוכני השירות החשאי של ארצות-הברית נכנסים ללשכתו של סגן הנשיא, דיק צ'ייני. הם מורים לו להתפנות מיידית אל בונקר תת קרקעי.

9:40: מנהל התעופה מורה לעצור את כל הטיסות בשמי ארצות-הברית בעת כש-4,546 מטוסים באוויר. הוראה שכזו ניתנת לראשונה בהיסטורית המדינה.

9:43: טיסה 77 של אמריקן ארליינס מתנגשת בבניין הפנטגון. חלקו של צד הבניין מתמוטט ועולה באש. כלל הנוסעים במטוס מוצאים את מותם בהתנגשות, ואיתם 120 אנשים נוספים ששהו במשרד ההגנה האמריקאי באותה שעה.

9:45: הבית הלבן ובניין הקפיטול מפונים.

9:58: מוקד החירום של פנסילבניה מקבל שיחת חירום מהנוסעים בטיסה 93 מניו-ג'רזי של יונייטד ארליינס. הנוסעים מדווחים על חטיפת המטוס הרביעי באותו היום.  

10:05: המגדל הדרומי של מרכז הסחר מתרסק. המגדל הצפוני עדיין עומד בוער.

10:10: טיסה 93 מתרסקת לתוך שדה פתוח במחוז סומרסט, פנסילבניה.

10:20: המגדל הצפוני של מרכז הסחר מתמוטט גם הוא.

10:24: כל הטיסות המיועדות לנחות בתחום ארצות-הברית מוסטות לקנדה לפי הוראת מנהל התעופה הפדרלי.

10:28: המגדל הצפוני של מרכז הסחר מתרסק גם הוא. אנשים ברחובות רצים בניסיון להמלט מענן העשן הענק וממפולת חלקי הבניין.

התנגשות מטוס בפנטגון (צילום: Alex Wong, GettyImages IL)
בניין הפנטגון לאחר הפגיעה: הכבאים מנסים להשתלט על האש | צילום: Alex Wong, GettyImages IL
10:48: מתקבל אישור פורמלי שהמטוס בפנסילבניה התרסק.

11:02: רודולף (רודי) ג'וליאני, ראש עיריית ניו יורק, מורה לפנות את כל החלק הדרומי בעיר ומורה לאזרחי העיר להישאר בביתם.

11:18: חברת התעופה אמריקן ארליינס מדווחת על טיסה 11 וטיסה 77 הנעדרות.

11:26: יונייטד ארליינס מאשרת כי המטוס שהתרסק בפנסילבניה היה טיסה 93 ומביעה דאגה לגבי טיסה 175, זאת שהתנגשה באותה עת במגדל הדרומי.

11:59: חברת התעופה מאשר כי טיסה 175 היא שהתרסקה במרכז הסחר העולמי עם 65 נוסעים על המטוס. נציגים מטעמה מתקשרים למשפחות הנוסעים.

12:04: נמל התעופה של לוס אנג'לס, נמל היעד של טיסות שלוש מתוך ארבעת הטיסות החטופות נסגר.

12:15: נמל התעופה של סן-פרנסיסקו, יעדה של טיסה 93, נסגר גם הוא.

13:04: הנשיא בוש מכריז בבסיס חיל האוויר בלוזיאנה, ארסידייל כי תגובתה של ארצות-הברית לא תאחר לבוא: "אל תטעו", אמר, "ארצות-הברית תמצא ותעניש את האחראים למעשים פחדניים אלה".

13:27: ראש עיריית וושינגטון, אנתוני וויליאמס, מכריז על מצב חירום בעיר.

13:48: בוש עוזב את לואיזיאנה ויוצא לעבר בסיס חיל האוויר אופט בנברסקה. בשלב הראשון יעדו אינו נחשף לתקשורת.

13:30: מנהל התעופה האמריקאי מכריז על השהיית כל תנועה אווירית של טיסות מסחריות בארצות-הברית עד לצהרי היום למחרת.

15:55: רודי ג'וליאני, שהתבלט במיוחד בזמן המתקפה, מודיע על 200 דיווחים של פציעות קשות ו-2,100 פגיעות בסך הכל בניו-יורק.

16:10: "בניין 7", בניין בן 47 קומות במרכז הסחר העולמי, הצמוד למגדלי התאומים שנפגע מקריסתם, עולה באש. בבניין נמצא מרכז החירום של העיר ניו-יורק.

16:20: הנשיא בוש עולה על המטוס הנשיאותי "אייר פורס 1" בדרכו לוושינגטון.

17:20: "בניין 7" מתרסק לאחר שכל הנוכחים בו פונו.

18:40: שר ההגנה, דונלד רמפספלד, מכנס מסיבת עיתונאים בפנטגון, ומודיע שבניין מטה משרד ההגנה האמריקאי יפתח ביום למחר.

19:45: משטרת ניו-יורק מדווחת על 78 שוטרים נעדרים.

20:30: הנשיא בוש פונה לאזרחי ארצות הברית באמצעות ערוצי החדשות, באחד מנאומיו הראשונים שהחלו את מלחמת "הטובים ברעים" שהנהיג: "חייהם של אלפים נלקחו בפתאומיות על ידי כוחות הרשע...", קרא, "מעשים אלה יכולים לנפץ פלדה, אך אינם יכולים לנפץ את פלדת הנחישות האמריקאית". בפנייה רמז בוש על מתקפת נגד עתידית באומרו כי ארצות הברית לא תבחין בין טרוריסטים ובין חוסיהם.

23:30: בסוף היום המתיש חוזר בוש לחיק משפחתו בבית הלבן. הוא פותח את יומנו וכותב: "פרל הארבור של המאה ה-21 התרחש היום. אנחנו חושבים שהאחראי הוא אוסמה בן-לאדן".