כשהתפרסמה בשבוע שעבר כתבתי על כל החורים והשאלות הפתוחות בגרסה האמריקנית למתקפה לפני עשור קיבלתי הרבה תגובות מנוגדות, אבל לא את אלו שציפיתי להן. שמתי הכול על השולחן, דברים שלא האמנתי שיתקבלו בידיים פתוחות בכלי תקשורת מרכזי, אבל התעוררתי ביום למחרת ואף ראש של תרנגולת לא חיכה לי על מפתן הדלת. לא קיבלתי טלפונים מאיימים באחת בלילה כשמצידו השני של הקו סוכן מוסד מתנשף, אף אחד לא שלח עליי את רוחו של אדם וייסהאופט ובסך הכול כולם במערכת היו די מרוצים. התפתחו איתי מיקרו-דיונים בכל פינה והרבה אנשים למדו דברים חדשים.

>> כל השאלות הפתוחות בתחקיר הרשמי

סוכן FBI (צילום: עדי רם)
שמעת על הכתבה ב-mako? חייבים לזוז | צילום: עדי רם

גם הטוקבקיסטים נדהמו. חלק לא הבינו איך הסי-איי-איי לא הוציאו לפועל את מבצע "קפד ראשו" על העיתונאי שהוציא את הכביסה המלוכלכת שלהם החוצה וחלק חשבו שעוד רגע הממשלה מתקפלת ומחזירה את המפתח לעם. איכשהו גם רצח רבין השתחל לדיון, למרות שלא עלתה בכתבה מילה אחת בנושא. מה שהוויכוח הזה הוכיח לי זה שחשוב לשמור על ראש פתוח והכי חשוב - זה שאתם מאמינים במשהו שאינו הגרסה הרשמית הממסדית, לא אומר שאתם חייבים להאמין לכל הזיה פרנואידית.

הצורך לחקור את האמת מתנגש לעתים עם התיאוריות הפחות הגיוניות ומבוססות על ראיות. האיש מאחורי סרט הקונספירציה הבולט ביותר, ואולי גם המשפיע ביותר, בנוגע למתקפה על ארה"ב, לפני עשר שנים בדיוק, כבר לא כל כך בטוח שהוא יודע הכול. לדברי דילן אייברי, יוצר הסרט "Loose Change", "צריך מידה מסוימת של טאקט כשעוסקים בנושא רגיש כל כך לציבור, וזו גישה שרבים לא נוקטים בה" סרטו הופץ בשנת 2005 ונצפה מאז על ידי מיליוני בני-אדם ברחבי העולם. בשש השנים האחרונות הוא הואשם בבגידה, בריגול ובאופן כללי בהפצת פרופגנדה מרושלת. אבל זה לא אומר שהוא לא מאמין בדברים שפרסם, הוא פשוט לא אהב את הכיוון שהעסק התגלגל לעברו.

הפרנויה השתלטה על התנועה

לדברי מייקל רופרט, תומך נלהב ומוכר בגרסאות האלטרנטיביות לאירועי ה-11 בספטמבר, התנועה לגילוי האמת נפגעה מכך שהיא הייתה מזוהה עם חלק מהרעיונות היותר קשים לעיכול, שהופיעו בגרסאות המוקדמות יותר של הסרט. לדברי רופרט, המידע השגוי הופץ באותה תקופה בכוונה על ידי גורמים זדוניים כדי לקעקע את אמינות התיאוריות שאינן תואמות את גרסת הממשל הרשמית. "זו הסיבה שניתקתי את עצמי מ'התנועה לחשיפת האמת'", הוא אמר. "הם פשוט בלעו יותר מדי גלולות רעל".

אין תמונה
"הם פשוט בלעו יותר מדי גלולות רעל". מייקל רופרט

אבל זו הבעיה עם תיאוריות קונספירציה והסברים אלטרנטיביים - מסך העשן שמפזר אדם אחד הוא הקנה המעשן שרואה אדם אחר. במשך שנים רבות, עד לבחירתו של אובמה, תומכי ההסברים החלופיים אוחדו בזכות התנגדותם למלחמה באפגניסטן ועירק, ובזכות שנאתם לג'ורג' וו בוש. הם קיבלו רוח גבית מהציבור שראה בבוש אשם אך כעת אובמה זוכה לחסד שמותיר את אלו הטוענים שהוא אינו שונה מבוש מאחור. אחרי שהתמיכה הציבורית נעלמה נשארו רק הגרסאות ולא לכולם יש את ההממצאים החד-משמעיים להוכיח את שלהם.

בעיה נוספת שצצה בקרב מתנגדי הגרסה הממסדית לאירועי אותו בוקר היא החשדנות שלהם. יש הרבה תיאוריות, הרבה הסברים ובעיקר המון חורים בגרסת הממשל, אבל עבור רבים מתומכי התנועה לחשיפת האמת, אם אתה לא מסכים איתם אתה לבטח חלק מהקשר שנקשר מאחורי גבם של כל תושבי הפלנטה. הפרנויה הזו, גם אם היא מבוססת, יוצרת הפרדה מובנית בין הקבוצות בתוך התנועה ומונעת דיון אמיתי לגבי הטענות. הכול או כלום - ולעתים קרובות לא נשאר כלום.

יש תיאוריות עם ממצאים חותכים

בשנת 2008 טען שדר הרדיו, ואחד ממובילי המחאה נגד "הסדר העולמי החדש" (בעלי ההון ששולטים בעולם), שניקו הופט, מראשוני הזועקים "טיוח", הוא בעצם סוכן שתול של הממסד והמידע שהפיץ על מעורבות הצבא בטיוח, ובמתקפה עצמה, נועד לשמש כפצצת זמן שתשמוט את הקרקע מתחת לטיעוני התנועה. לטענת ג'ונס, הופט הוביל את התנועה בתחילת דרכה רק כדי להטמיע מידע שגוי בבסיס ההסברים האלטרנטיביים, שייחשף ויטיל בספק את שאר המידע.

מה הבעיר את חמתו של ג'ונס בקרבו? בשנת 2005 הופט החל להטיף תיאוריה חדשה, ומעט מופרכת, שאף מטוס לא באמת התנגש במגדלי התאומים ושהתמונות שכולם ראו בטלוויזיה באותו בוקר היו של הולוגרמה. באותה שנה בערך הוא החל להאשים מנהיגים אחרים בתנועה שהם סוכנים שתולים של הממסד ומאז הוא מסתכסך עם עיתונאים, קולגות וחברים. אחרי כמה תקריות הוא הוריד פרופיל וחברו, מייקל רופרט, סיכם את הסיפור במילים: "הוא היה בחור גבולי עם לב טוב שהשתגע".

"זו תכנית ריגול נגדי קלאסית משנות השישים", כתב ג'ונס באתרו הפופולרי, בהתייחסו למבצעים הסודיים של האף-בי-איי שמטרתה הייתה לעקוב, לפקח ולסכל התארגנויות פוליטיות בתוך ארה"ב. התוכנית שכונתה COINTELPRO עקבה אחר ארגונים כמו הפנתרים השחורים, הוועידה למנהיגות נוצרית דרומית (מרטין לותר קינג), הקו קלוקס קלאן, סטודנטים למען חברה דמוקרטית ורוב הקבוצות שהפגינו נגד מלחמת וייטנאם. זו לא עוד תיאוריה חלופית, התכנית הזו נחשפה בשנת 1971 ונסגרה באופן רשמי אך טקטיקות המעקב האלה היו בשימוש לפחות עד 1987. האם סוכנויות הביון והאכיפה האמריקניות נטשו תכנית שעבדה או פשוט העלימו אותה שוב? תלוי למי אתם מאמינים.

הבעיה פה היא שכמו במקרה של הופט, המעקב אחרי עיתונאים שנים אחרי סגירת התכנית באופן רשמי גרם לכך שכל חילוקי הדעות והסכסוכים בקרב חסידי התיאוריות החלופיות הפכו מיד להאשמה נגד הממסד, שמפעיל סוכנים שתולים. יש סבירות גבוהה שבאמת סוכנים סמויים מסתננים לתנועות מחאה, אבל זה רק מעמיק את הפרנויה וגורם לסכסוכים פנימיים רבים שקשה לפתור. על זה תוסיפו טענה שמדובר בטקטיקת הפרד ומשול קלאסית שנועדה לגרום לכל חברי התנועה לחשוד בחבריהם וקיבלתם סיר לחץ שרק מחכה להתפוצץ.

במסמך משנת 2008 שכתב קס סנשטיין, מנכ"ל משרד המידע והרגולציה של הבית הלבן, בשם "תיאוריות קונספירציה" הוא טוען כי חסידי ההסברים החלופיים מהווים "סכנה ממשית על מאמצי המלחמה בטרור של הממשל" וממליץ בצורה חד משמעית להסתנן לתוך הארגונים והתנועות הללו כדי לערער את אמינותם. מהצד השני של המתרס יגידו כי זו ההוכחה שהם באמת נרדפים ושהממשל לא מתייחס אליהם בביטול בחדרי חדרים. האם המסמך הזה הפך למציאות? שוב, תלוי למי אתם בוחרים להאמין. אבל דווקא ההוכחה לכאורה שהם כן נרדפים הפכה את חברי תומכי התנועה לחשדניים יותר והעמיקה את השסעים.

"אנשים משנים את דעתם כל הזמן"

צ'רלי ויץ', אקטיביסט בריטי מוכר בן 31 המתגורר בלונדון, היה בחופשה בתאילנד כשהוא צפה במגדלי התאומים קורסים על המרקע. הוא שב מחופשתו ומצא עבודה בשוק ההון - עדיין אין שום רמז לבלוגר החריף שיהפוך לקול השפיות מאחורי המגפון. לדבריו, הוא נתקל לראשונה בתיאוריה חלופית לגבי המתקפה על ארה"ב רק בשנת 2006 כשצפה בסרט "TerrorStorm" של אלכס ג'ונס. הסרט סקר את כל המבצעים המדומים (False Flag) לאורך ההיסטוריה (ביטוי המתייחס לתקיפה תוך התחזות לקבוצה או מדינה אחרת) וטען שפיגועי ה-11 בספטמבר היו כאלה. ויץ' נדלק מיד וצפה בכל הסרטים שמצא בנושא. ויש לא מעט.

בשנת 2009 צ'רלי עזב את עבודתו המסודרת והחל לפרסם בלוג וידאו קבוע באתרו "משטרת האהבה". האתר מרכז את כל פעילות הקבוצה שלו, שמטרתה "להתעמת עם מדינת המשטרה הבריטית". אחרי שהפך לדמות מרכזית בעולם הקונספירציות, ואורח קבוע בתכנית הרדיו של אלכס ג'ונס, ויץ' הוזמן להשתתף בספיישל של ה-BBC בו חמישה משפיענים מהתחום ביקרו בכל אתרי ההתרסקויות ושוחחו עם מומחים שהם בחרו מכל התחומים, כולל פועלים שהיו מעורבים בבניית מגדלי התאומים, משפחות של נוסעי המטוסים שנחטפו ועדי ראייה. בסיום הצילומים, אחרי שבילה כמה ימים עם האנשים אותם הוא האשים בטיוח רצח ההמונים, צ'רלי כבר לא היה כל כך בטוח בצורה חד משמעית שהוא צודק.

אין תמונה
בוגד, מרגל, סוכן שתול או סתם שינה את דעתו? צ'רלי ויץ' עם מגפון

"אחרי שפגשתי את כל האנשים שלכאורה היו חלק מהקונספירציה של הממשל, הבנתי שהם פשוט אנשי משפחה רגילים", ויץ' אמר. "לא היה שום דבר חשוד אצלם". לדבריו השינוי לא היה בהוכחות שהוצגו לו אלא בצורת החשיבה שלו: "עברתי מדפוסי חשיבה פרנואידים לפחות פרנואידים". הוא הבהיר באתרו שהוא עדיין מאמין שהממשל האמריקני מסוגל לארגן דבר כזה, אבל שהוא לא בטוח לגמרי שכל ההוכחות שהוא צפה בהן נכונות.

לדבריו, העובדה שהממשל האמריקני שיקר לגבי הנשק להשמדה המונית בעירק ויצא למלחמה עקובה מדם וארוכה בצד השני של העולם מעלה תהיות לגבי חשיבות החיים עבורם. לא כל כך קשה לעשות את הדילוג בין רצח מאות אלפי עירקים לרצח אלפי אמריקנים. הרי בסופו של דבר אנחנו רק רוצים לדעת את האמת והיכן שלא תהיה נרצה לחשוף אותה. לא משנה אם היא הגרסה הרשמית, אחת הגרסאות החלופיות ההגיוניות יותר או משהו באמצע. העצה שלו היא לעקוב אחר הראיות, גם אם הן מפריכות טענות אלטנרטיביות וגם אם הן מפריכות טענות ממסדיות.

ויץ' חטף על הראש מכל הכיוונים על דבריו. הוא קיבל מכתבי נאצה ואיומים, הואשם בבגידה בעקרונותיו ובגולשיו, נאמר עליו שהוא עבר שטיפת מוח וקיבל שוחד מה-BBC ועוד. התרומות באתרו פסקו בהתאם והוא נאלץ למצוא דרך אחרת לשלם את שכר הדירה. "התיאוריה הטובה ביותר ששמעתי עד עכשיו היא שאני שתול של MI6 (סוכנות הביון הבריטית -א.ד.)", הוא סיפר. לאחרונה אפילו פרצו למחשבו האישי ושלחו הודעה לכל אנשי הקשר בשמו, כאילו הוא מודה בהתעללות מינית בילדים. "כשאימא שלך מתקשרת לשאול למה אתה עושה את זה לילדים קטנים אז המצב לא כל כך טוב", הוא מסכם בחיוך. לפחות נשאר לו עדיין חוש ההומור החד.

"אולי הוא פשוט שינה את דעתו", אמר אייברי על ויץ'. "אנשים משנים את דעתם כל הזמן". לדבריו, זו בדיוק הסיבה שהוא נפרד מהתנועה לחקר האמת - מנטליות העדר של "אנחנו או הם" והפרנויות שסובבות אותה. לדבריו, זה בדיוק הדבר שהתנועה בתחילת דרכה ניסתה להילחם בו - החשיבה הבינרית שלא כולנו בני-אדם שווים ויש בסך הכול שתי אפשרויות: או שאתה איתנו או שאתה נגדנו. למעשה, זו בדיוק טקטיקת ההפחדה שממשל בוש השתמש בה כדי לעורר את הפחד מפני האיסלאם.

האמת היא מה שתבחרו להאמין בו

השטן (צילום: LindaMarieB, Istock)
אל תשכח להזהיר את כל היהודים, ג'ורג' | צילום: LindaMarieB, Istock

בנימה אישית, צ'רלי ויץ' הוא אחד מגיבורי מעמד הפועלים האישיים שלי ואני מאוד מעריך את פועלו ואת דרך חשיבתו (ואפילו התכתבנו במייל באיזה עניין פעם). אני מוכרח לומר שבתור ספקן קשה לי לקבל את ההתפרקות הטוטלית שלו אבל בדבר אחד שנינו מאמינים - הראיות מובילות לאמת, ולא שום תיאוריה בדרך. צריך להפריד את תיאוריות הקונספירציה שטוענות כי כל התשובות קיימות מתיאוריות הקונספירציה שטוענות כי האמת עדיין חבויה ויש לחקור מספיק עמוק כדי לחפור אותה - לא משנה מה נמצא וכמה מטריד זה יהיה.

בסופו של דבר כל אחד מחליט עבור עצמו במה להאמין, אבל אל תפקפקו לרגע שיש המון אנשים בעולם שינסו להשפיע עליכם. הגרסה האמריקנית מחוררת יותר מפומפייה והתיאוריות האלטרנטיביות נעות בין דרישה לחקור אי-התאמות לוגיות ומדעיות ברמה הכי בסיסית לסיפורים על טקסים סודיים של האילומינטי בתוך הבית הלבן. תעשו לעצמכם סדר בראיות, בעדויות ובהסברים ובסופו של דבר פשוט תנו ללב להוביל אתכם למקום שנראה לכם הכי אמיתי.

באופן אישי אני מאמין שבוש וצ'ייני ידעו מראש איזו סופת חרא הולכת לשטוף את החוף המזרחי של ארה"ב באותו בוקר נוראי, אבל זה לא אומר שאני מאמין שזו התגשמות הנבואה של הבונים החופשיים או טקס קורבן פגאני עתיק.

>> עשור למתקפת ה-11 בספטמבר: כל הכתבות, התמונות, הפרשנויות והדעות