אירועי ניין אילבן הביאו אחריהם - גם בטווח המיידי וגם בארוך יותר - גל עצום וסוחף של יצירתיות מוזיקלית, שלא מעט ממנו אמנם ביקש לחבק ספציפית את ניו יורק כעיר, אבל רובו העלה על נס בעיקר את הרוח האנושית והתקווה שנשבו מגראונד זירו ועטפו את המדינה כולה. בראש כל יצירות הפוסט-טראומה הללו עומדת כמובן The Rising של ברוס ספרינגסטין, אבל יד על הלב – לא נרשמו עוד רבות ברמה שלה, וזה לא מפתיע. הצורך הבוער להגיד משהו על אירוע כל כך בלתי נתפס, וזה נכון לא רק ל-9/11 אלא לכל התרחשות שקורעת קרע גדול בהיסטוריה - תהיה מקומית או עולמית - נגמר ברוב המקרים בקלישאות שנכשלות במשימה שלשמה זומנו. למילים כמעט תמיד יהיה קשה להתחרות בטרגדיות בעלות ממדים מיתיים.

אין תמונה
ניו יורק היא עיר שדורשת שיכתבו עליה, בשבילה, לכבודה

אבל ניו יורק, גם במנותק מאותו יום שטני ששינה אותה לנצח, תמיד הייתה כר פורה למוזיקה שחגגה אותה ואיתה. לא בדקתי את זה סטטיסטית, אבל לא מופרך לקבוע שאין עיר בעולם, גם לא פריז, שכיכבה ועדיין מככבת כך בשירים. ניו יורק היא עיר שדורשת שיכתבו עליה, בשבילה, לכבודה. זה הריח ברחובות, זו התחושה שבאמת הכל אפשרי אם רק תרצה, שתוכל להיות כל מי שחלמת להיות, שזולגים מהלב אל הדף. וחשוב מכל – לונדון אמנם זורמת בעורקיי, אבל גם לי אין ברירה להודות שאין עיר בעולם, גם לא פריז, שיותר כיף להתאהב במשמרת שלה. כל אחד צריך סיפור אהבה ניו יורקי ברזומה, ואם לא עלה בידיו, לפחות לדמיין לעצמו אחד כזה. מוזיקה יכולה לסייע.

עשור לאסון התאומים – פרויקט מיוחד

שירי אהבה לניו יורק, ושירים על אהבה בניו יורק, וגם שירים על יחסים מורכבים איתה, יש מכאן ועד ברוקלין, ולא מעט להקות שאני מונה על חברותיי הטובות ביותר נולדו בה והיא הדם שמפמפם בלב הרוקנ'רול שלהן. הנה רשימה חלקית בהחלט.

Don Henley - New York Minute

דון הנלי, אקס הסולן של האיגלס, כתב (לא לבדו) את השיר הזה ל-The End of Innocence, אלבום הסולו המצוין שלו מ-1989, ולא העלה על דעתו ש-12 שנים אחר כך המילים שלו יהפכו לפס הקול שילווה את ימי פוסט הפיגועים. אכן, בדקה אחת ניו יורקית הכל יכול להשתנות.

REM – Leaving New York

לעזוב את ניו יורק זה אף פעם לא קל. וואלה.

Bobby Womack - Across 110th Street

בובי וומק בשיר מ-1972 שליווה את פסקול הסרט באותו השם, ו-25 שנים מאוחר יותר פתח את "ג'קי בראון" של טרנטינו. כל מה שאתם צריכים, ולא צריכים, מחכה לכם בהארלם.

U2 - Angel of Harlem

אפרופו הארלם, הנה אחד הדברים האחרונים הטובים שיו2 עשו, מתוך Rattle and Hum, 1988.

Interpol – NYC

כמו הסטרוקס (שכל מערכות היחסים שמככבים בשירים שלהם לא היו יכולות לקרות בשום מקום אחר מלבד העיר הספציפית הזאת, גם אם היא לא מוזכרת בשמה), גם אינטרפול הם מבניה המובחרים של ניו יורק. זה שיר האהבה-שנאה שלהם לכבודה. "אני יודע שתמכת בי לאורך זמן, משום מה זה לא מרשים אותי".

Beastie Boys - An Open Letter To NYC

לא חושב שיש הרכב שיותר חגג במוזיקה שלו את ניו יורק כמו הביסטי בויז. No Sleep Till Brooklyn הוא כמובן שיר מושלם, אבל הנה מכתב האהבה האולטימטיבי שלהם לעיר.

Leonard Cohen - Chelsea Hotel No 2

יש כמובן גם את Famous Blue Raincoat, אבל אני חושב שהעיר משחקת תפקיד יותר מרכזי בשיר הזה. "אלו היו הסיבות, וזאת הייתה ניו יורק".

Death Cab for Cutie - Marching Bands of Manhattan

"אם הייתי יכול לפתוח את זרועותיי, ולהקיף את אורכו של האי מנהטן, הייתי מביא אותו לאן שאת נמצאת". שיר מרגש ומדויק של דת' קאב.

Tom Waits - Downtown Train

"The downtown trains are full with all those Brooklyn girls". אשריך.

LCD Soundsystem - New York, I Love You but You're Bringing Me Down

לא מכיר אף שיר אחר שמדבר על יחסי גבר והעיר שלו. ג'יימס מרפי בשיאו.

Andrew WK - I Love NYC

תכלס. ואם עוד לא נחשפתם לאנדרו דבליו.קיי, תמיד יש פעם ראשונה.

Billy Joel - New York State of Mind

בילי ג'ואל הוא מלך. והוא יודע על מה הוא מדבר.

Simon and Garfunkel - The Only Living Boy in New York

וואו, זה יכול להיות כיף.

The Pogues - Fairytale of New York

אחד השירים שאני הכי אוהב בעולם.
"הייתי יכול להיות מישהו".
"כן, גם כל אחד אחר".

Kings Of Leon – Manhattan

המלכים מצליחים להעביר את הריח המאד מובחן של לילה במנהטן.

Elton John - Mona Lisas and Mad Hatters

את השיר הזה שמעתי לראשונה בגרסת הבמאי של "כמעט מפורסמים", ואמנם אהבתי את אלטון ג'ון עוד קודם, אבל לא כמו שאהבתי אותו אחרי שהשיר נגמר. "ואני מודה לאלוהים שיש שם בחוץ אנשים כמוך".

עוד מוזיקה שאף מטוס לא יפיל בקורדרוי, הבלוג של מני אבירם

>> לפוסט הקודם: קנייה ווסט, נירוונה, פרל ג'אם ועוד שירי חזרה ללימודים
>> זיכרונות מניו יורק של אחרי האסון