גרשון בסקין, פעיל שלום ותיק שהקדיש את כל כולו לשחרור גלעד שליט מיום החטיפה ועד חזרתו לארץ, שמר על קשר רציף עם אנשי חמאס ואף קישר בין דוד מידן לבין ראשי חמאד מהחמאס. כיום, לאחר שחרורו של גלעד, נחשף כי בסקין היה אחד הגורמים המרכזיים שתרמו להצלחת העסקה.

"זה הדבר הכי חשוב שעשיתי בחיים", אומר בסקין הנרגש לאילנה דיין בראיון. "דוד מידן הוא האיש הראשון שהבין שיש פה משהו איכותי שונה, כי יש פה קשר אמיתי. הוא שלח אותי לבדוק אם יש סימן חיים. הם הבינו שהקשר ישיר ובעיקר מהיר", מספר גרשון, שבמשך תקופה ארוכה היה בקשר יום יומי עם איש החמאס אותו פגש בכינוס בקהיר.

"חששתי שגלעד לא בחיים"

"במשך חמש וחצי שנים סיפרו לי באופן רציף שהטיפול בגלעד הוא טוב", חושף בסקין, ומודה שהפעם היחידה בה עלה בו החשד שהדיווחים לא נכונים היתה בשבועיים האחרונים לסגירת העסקה. "שבועיים לפני שהגעתי לסיום העסקה ראזי חאמד התחמק ממני, פתאום לא דיברתי עם אף אחד. חששתי שאולי הם לא מגיבים כי גלעד לא בחיים", הוא משחזר את הרגעים המתוחים.

תיבת האי מייל הפרטית של גרשון בסקין כוללת בתוכה תיעוד היסטורי ומרגש של המסמך שפרץ את הדרך לעסקה ואותת לישראל שיש עם למי לדבר ושהחמאס רוצה עסקה. "קראתי להתכתבות הזאת בכותרת המיילים 'סופיות', כדי להבהיר לראזי חאמד שזאת ההזדמנות, שרוצים לסגור עסקה", מספר גרשון בעיניים נוצצות.

"בלילה בו הבנתי שיש הסכם לא ישנתי בכלל. לא הייתי שקט עד שהוא עבר. זה הלילה הראשון שישנתי לילה שלם וקמתי עם תחושת רעננות, חיים שמחה", מסכם בסקין.

>> אייל רז, בן דוד של גלעד: "הרגשתי גאווה כשצפיתי בו בטלוויזיה המצרית"

>> הקצינה האחראית על איתור הנעדרים: "המטרה תמיד הייתה גלעד"