אייל גולן סולטן (צילום: שרון רביבו)
"רגע מרגש והיסטורי". אייל גולן | צילום: שרון רביבו

הידיעה על חתימת העסקה לשחרור גלעד שליט התקבלה בקרב אמני ישראל ברגשות שמחה והתרגשות גדולים.

אייל גולן, מהאמנים המזוהים ביותר עם המאבק להחזרת גלעד שליט, ששר את "מזמור לגלעד", הזכיר את שמו ושחרורו בכל הזדמנות ואף כתב מכתב לכנסת וקרא לח"כים לפעול בעניין, אמר הערב ל-mako: "זהו רגע מרגש והיסטורי. אני מאושר כל כך, שבתום חמש שנים ארוכות חוזר גלעד שליט הביתה, להוריו ולכולנו. הילד שכולנו מרגישים כאילו היה שלנו חוזר לביתו, והסיוט הארוך הזה יסתיים בקרוב. אני לא יכול לחשוב על מתנה גדולה יותר לשנה החדשה".

אריק איינשטיין: "יש לי צמרמורת, איך אפשר אחרת"

אריק איינשטיין 09 (צילום: זיו קורן)
"זה רגע אדיר של שמחה". אריק איינשטיין | צילום: זיו קורן

אריק איינשטיין שמע את הבשורה על גלעד שליט כאשר צפה במשחק הכדורגל בין נבחרות ישראל ומלטה. איינשטיין אמר הערב ל-mako: "ברור שאני נרגש, איזה שאלה?. אני מצומרר, יש לי צמרמורת, איך אפשר אחרת, עכשיו נחכה לראות מתי זה קורה. שמע, זה באמת משהו משהו. ממש ממש צמרמורת ופשוט אין מילים".

"במשך השנים עקבתי כמו כולם אחרי הסיפור הזה והערב אני חש שמחה אדירה ובעיקר חושב על ההורים של גלעד, רק על ההורים, כי כולנו נהיינו חלק מהמשפחה הזו. צריך כוחות לא ברורים, תעצומות נפש אדירות לעבור את מה שהם עברו".

"האירוע הזה הוא אדיר, לא צפוי, כי כבר חשבו שזה לא יקרה ופתאום זה בא. אני לא מסוג האמנים שיכתבו שיר על זה, אבל בעיני זה גם לא כל כך חשוב אם ישמיעו שיר שלי או לא, מה שחשוב זה שהוא יחזור. עבורי זו שמחה גדולה ואמיתית".

צביקה הדר: "שהחיינו וקיימנו ליום הזה"

צביקה הדר אמר הערב: "מי אנחנו שנאמר משהו ביום שכזה. שהחיינו וקיימנו ליום הזה. ושבו בנים לגבולם. אין מילים, עד שלא נראה אותו בעיניים נמשיך ונחזיק אצבעות".

אביב גפן: "קשה לי להופיע הערב"

אביב גפן, בלאקפילד 3 (צילום: אורן להב)
מופיע בין הביקורים באוהל של משפחת שליט. אביב גפן | צילום: אורן להב

אביב גפן, שכתב את השיר "הילד של כולנו" על גלעד שליט והשתתף במחאת האמנים שישבו בצינוק למען שחרורו, הגיע הערב לאוהל המחאה של משפחת שליט בירושלים. "ביקרתי אצלם באוהל עוד לפני שיצאה הידיעה הזו, כי יש לי הערב הופעה בירושלים, ואני מתכוון להגיע אליהם לאוהל גם אחרי ההופעה", אומר גפן.

"ההודעה של הערב מדהימה. ממש קשה לי לעלות על הבמה הערב ולהופיע גם מההתרגשות וגם כי אני כבר מחכה לצאת מכאן וללכת שוב לאוהל של נועם ואביבה. אני מתכוון הערב בהופעה שלי לדבר עם הקהל על הנושא ולהקדיש לגלעד שיר או שניים. בתור מי שכתב על שחרורו מאמרים בעיתונים והקדיש לנושא הרבה מזמנו אני רוצה להגיד שהשחרור של גלעד כשיבוא מעיד על חוסן לאומי ותורם מאוד לעם שלנו. זה מראה שכל נפש בישראל קדושה, זה מאוד סמלי ומאוד יפה בעיני".

זאב רווח: "התרגשות מדהימה והמילים נעתקות"

אין תמונה
"יום גדול ומרגש לעם ישראל". זאב רווח

זאב רווח אמר הערב: "התרגשות מדהימה והמילים נעתקות. אין מילים על האושר של עם ישראל לראות סוף סוף את הילד מגיע לעמו ומשפחתו.

"זה יום גדול ומרגש לעם ישראל ולהנגנה שלנו. עם ישראל לא הפסיק להתפלל לרגע שגלעד יחזור ורק עכשיו בתפילת יום הכיפורים אנשים בכו בבית הכנסת בשביל שגלעד יחזור. התפילה התגשמה וזה חג גדול לעם שלנו בחג הסוכות".

ירדנה ארזי: "התפללתי שנגיע לרגע הזה"

ירדנה ארזי פרומו (צילום: מתוך קטלוג פמינה 2010, עידו לביא (ארכיון))
דמעות מול הטלוויזיה. ירדנה ארזי | צילום: מתוך קטלוג פמינה 2010, עידו לביא (ארכיון)

ירדנה ארזי, ישבה הערב כמו רוב עם ישראל מול הטלוויזיה והזילה דמעות: "אני יושבת מול הטלוויזיה והדמעות זולגות לי. התפללתי שנגיע לרגע הזה, באמת התפללתי. הזכרתי את גלעד בכל הופעה לפני השיר 'הביתה', שהייתי מקדישה לו ולמשפחה. כמובן אני מחכה כבר לרגע הזה, שנזכה לראות אותו בבית.זה יהיה רגע באמת מרגש וקשה לי עכשיו לעצור את הדמעות, הלב עם המשפחה. זה מסוג הרגעים שאתה נזכר אחר כך איפה היית כששמעת את הידיעה הזו. בעיני זה מקסים והלוואי אמן שזה יקרה. עד שגלעד יחזור יש לי עוד כמה הופעות וכבר חשבתי איך אני משנה את דברי הקישור לשיר. אבל מה שחשוב זה שיחזור הביתה ושיהיה לכולם חג שמח, במלוא מובן המילה".

גדי סוקניק: "לבדוק למה העסקה התעכבה שנים"

כלום בעטיפה נוצצת. סוקניק על נאום נתניהו (צילום: חדשות 2)
"ביום כזה נשים את הציניות בצד". גדי סוקניק | צילום: חדשות 2

גדי סוקניק אמר הערב: "לצד השמחה הטבעית על השחרור של גלעד שהגיע סוף סוף,יהיה מאוד חשוב לבדוק ולהשוות את תנאי העסקה לתנאים שהיו אפשריים להחזיר את גלעד לפני ארבע או חמש שנים. צריך לבחון האם באמת העיכוב הארוך היה שווה את הסבל הארוך שעברו כולם וכמבן שעבר גלעד עצמו.

"יתכן והיסוסים, אי יכולת לקבל החלטות, פוליטיקה וצרכים אישים של מקבלי ההחלטות אם אלו שמנעו את העסקה הזאת לפני שנים רבות. זה להערכתי הנושא החשוב ביותר שצריך להיבדק לפני שאנחנו נותנים ציונים למי שהחזיר את גלעד. יש לי הרגשה שאני יודע מה יהיו תוצאות הבדיקה, אבל ביום כזה נשים את הציניות בצד".

בועז שרעבי: "אני רוצה לחבק את גלעד ואת הוריו"

בועז שרעבי (צילום: אורטל דהן)
"ביבי עבד עם השכל, לא עם אמוציות". בועז שרעבי | צילום: אורטל דהן

הזמר בועז שרעבי, ששר את השיר "כשתבוא" להשבת הנווט השבוי רון ארד, קושר הערב בין הסיפורים: "אני מרגיש כמו כל אזרח בישראל, מאושר מהעניין ומשבח את ביבי נתניהו. השיר 'כשתבוא' מקושר בעיני גם לגלעד כי הוא שיר רב-גוני. בכל ההופעות אני מקדיש אותו לכל שבויי ישראל והנעדרים, כולל כולם.

"אני רוצה לחבק את גלעד וגם לשיר לו. אם תדאג לי לחבק אותו אני אגיד לך תודה רבה. אני מאושר. אשרינו שזכינו, ברוך השם! אני מאושר היום ורוצה לחבק גם את ההורים שלו".

"כשכולם צעקו, ביבי נתניהו ישב בשקט בעבודה שלו השקטה ועשה אותה בצורה נכונה. הוא שם את האמוציות בצד ועבד לא על רגש אלא על החשיבה והערב הוא מוכיח את עצמו כמנהיג".

>> מדריך לפסטיבלי המוזיקה של חול המועד סוכות