אתר אל מצרי (צילום: חדשות 2)
אתר אל מצרי | צילום: חדשות 2

"היסטוריה", "יום הדין וחשבון", "משפט המאה" - אלו הן רק חלק מכותרות העיתונים ואתרי האינטרנט הערביים, המסקרים היום באופן כמעט חסר תקדים את פתיחת משפטו של נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארק, בניו וראשי המשטר המצרי לשעבר באשמת הרג מפגינים ושחיתות.

מאות מיליוני בני אדם נצמדו משעות הבוקר המוקדמות למסכי הטלוויזיה במדינות ערב בפרט ובעולם בכלל, בציפייה לפתיחת משפטו. אתמול פורסמו לוחות הזמנים המדויקים לפתיחת השידור החי בטלוויזיה המצרית ובסוכנויות הידיעות המשדרות, אך כבר משעות הבוקר המוקדמות נפתח גל השידורים המיוחד.

אתר אל אהרם (צילום: חדשות 2)
אתר אל אהרם | צילום: חדשות 2

הטלוויזיה המצרית הממלכתית, פעם תחת השגחת עיני המשטר בראשות מובארק, היא התחנה היחידה שרשאית לסקר את המתרחש בתוך אולם הדיונים. מאות כתבים הגיעו למתחם האקדמיה הצבאית - אך דקות לפני כניסת הנאשמים והשופטים, הם הונחו לסגור את אמצעי השידור האלקטרוניים, ופינו את הבמה לטלוויזיה המצרית הממלכתית לסקר באופן בלעדי את המתרחש באולם.

עם זאת, כל כלי התקשורת הערביים, ללא יוצא מן הכלל, מעבירים בשידור חי את התמונות המגיעות מהטלוויזיה המצרית. "אלו הן תמונות היסטוריות, הנשיא המודח בתוך הכלוב", דיווח כתב הטלוויזיה המצרית. קולות ההתרגשות באולפן התחנה, נוכח התמונות הנדירות, נשמעו היטב.

"משפט משעמם"

תחנות הטלוויזיה הגדולות, "אל-ג'זירה" ו"אל-ערבייה", פרסו מספר כתבים בשטח, על מנת לסקר את המתרחש. "תושבי קהיר עוברים על פני דוכני העיתונים, על מנת להתעדכן בחדשות ממשפט המאה", דיווח כתב "אל-ערבייה" בקהיר. "אם הוא עשק אותנו, והדבר יוכח במשפט, אז שיעשו עמו צדק", אמר אחד מתושבי העיר לתחנה.

אתר מסראווי (צילום: חדשות 2)
אתר מסראווי | צילום: חדשות 2

אך ברקע סיקור המשפט, הדגישו כלי התקשורת הערביים לדווח גם על המצב הנוכחי ברחובות מצרים, חצי שנה לאחר הסתלקותו של מובארק מהמפה הפוליטית. "לאחר פתיחת משפט מובארק, ישוב השקט לרחוב המצרי", אמר אחד מתושבי מצרים. "המועצה הצבאית חייבת להיענות לדרישות הרחוב".

משפט משעמם? (צילום: חדשות 2)
הטוויטר של "מובארק" | צילום: חדשות 2

ובצד הסיקור התקשורתי, גם הרשת גועשת נוכח התמונות ההיסטוריות של מובארק בכלוב, על אלונקה. "משפטו הוא נקודת מפנה בהיסטוריה המצרית", כתב אחד הגולשים בפייסבוק. "עוד ידונו שנים רבות באירוע הזה". גם בטוויטר כתבו גולשים רבים במצרים על תחושותיהם מהיום ההיסטורי. אחד מהגולשים, המפעיל דף בשם "חוסני מובארק", כתב ציוץ בטוויטר: "אני נמצא עכשיו במשפט. אני שוכב על מיטה בתוך כלוב. משפט משעמם...".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק