תמונות היסטוריות במצרים: נשיא מובארק הגיע לבית המשפט באמבולנס, והוכנס לאולם כשהוא שכוב על אלונקה. לראשונה זה חצי שנה הגיב מובארק להאשמות נגדו: "אני כופר בכל האישומים". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

לאחר הקראת האישומים בבית המשפט, נטלו מובארק ובניו את המיקרופון ומתוך הכלוב המסורג באולם אמרו זה אחר זה: "שמענו את האישומים ואנו כופרים בהם". משפטו של מובארק יחודש ב-15 באוגוסט, עד אז יישאר בבית החולים באקדמיה הצבאית בקהיר. משפטם של חביב עאדלי וסגניו יימשך מחר.

"אתם כולכם יודעים שלפי כל הליכי הדין הישיבה מנוהלת על ידי יו"ר בית הדין ומי שיפר את הסדר, זכותי להוציא אותו מהאולם", פתח השופט את הדיון הראשון במשפטו של מובארק. "מי שיפר את הסדר , זכותי לעצור אותו ל-24 שעות בגין העבירה הזו".

"לעם המצרי יש תרבות עמוקה ובמשפט הזה השקט, ההקשבה והסבלנות נדרשים עד שבית המשפט ישמיע את דברו באופן שירצה את רצון אללה ואת מצפוננו. כולנו ניפגש עם אללה ומקווים בלב נקי, כולנו נעזרים באללה", אמר השופט.

מובארק ישב באולם בית משפט שעבר שיפוצים בשבועות האחרונים, בתוך תא הנאשמים המסורג יחד עם שני בניו, גמאל ועלא, וכן עם כמה משריו. מסוק העביר את האיש ששלט במצרים במשך שלושה עשורים לקהיר. הוא ובניו התייצבו מול מצלמות הטלוויזיה שמעבירות את המשפט לעולם כולו.

השופט הציג את תיק 1227, הנוגע לחביב עדלי, שר הפנים לשעבר ולאחר מכן לגנרלים הכלואים עמו. כל אחד אישר את נוכחותו. השופט ביקש לברר מי הסנגורים של הנאשמים ואישר את נוכחותם.

הנוכחים לא מצליחים לסכם מי מייצג את מי, ובשלב זה מתקיימת מחלוקת עם בית המשפט על רשימת הסנגורים. סנגורו של חביב אל עדלי מתנגד לאיחוד התיקים של מרשו ואנשי המשטרה ושל מובארק ובניו. עורך דינו של מובארק ביקש את תמלולי החקירות שנערכו לו, על כך אמר השופט: "אלה פריבילגיות של השופטים ואנו נעשה את שמוטל עלינו".

600 נוכחים באולם, 8,000 אנשי אבטחה

את בית המשפט מאבטחים 8,000 אנשי כוחות הביטחון. רבבות מפגינים כבר הגיעו למקום ונרשמים עימותים קשים בין המפגינים לבין השוטרים. האולם בו ייערך משפטו הוא מספר אחת באקדמיית המשטרה במזרח קהיר. 600 איש יהיו נוכחים באולם בית המשפט.

בכלוב עצמו יושבים חוסני מובארק, גמאל מובארק, עלאא מובארק, חביב אל-עאדלי (שר הפנים לשעבר) וששה קצינים בשירותי הביטחון.

מובארק בן ה-83 אושפז בחודש אפריל האחרון בבית חולים בעיר שארם א-שייח' שלחופי ים סוף, שם הוא נחקר לראשונה לקראת המשפט שייפתח מחר. על פי הדעה הרווחת במצרים, מצבו הנוכחי של מובראק (שסובל מסרטן) אינו מחייב אשפוז ונועד רק כדי להתרחק או להתחמק מהופעות פומביות מביכות.

נגד מובארק יש רשימת אישומים ארוכה: ניצול סמכויותיו לרעה, שחיתות, הפעלת כוח לא מוצדק נגד המפגינים, רצח המפגינים בכיכר תחריר וצבירת הון בדרך לא חוקית, וזו רק רשימה חלקית.

"אני חושבת שהאיש הזה כל כך אשם, אני לא יודעת איך אפשר לחשוב אחרת על כל הדברים שהוא עשה כשהיה בשלטון. הוא היה הנשיא והוא היה אחראי לכל מה שנעשה אז", אמרה סעידה עלי רמאד מאלכסנדריה.