ממשיכים לרדוף את מובארק: בית משפט במצרים הורה על הארכת מעצרו של הנשיא המודח חוסני מובארק ב-15 ימים נוספים. סוכנות הידיעות המצרית מדווחת כי מספר תובעים יעשו את דרכם לבית החולים בו מאושפז מובארק וימשיכו לחקור אותו בעבירות שחיתות ופגיעה במתנגדי שלטונו.

השבוע פורסם דוח על ידי הוועדה שחוקרת את אירועי ההתקוממות במצרים, ובו נקבע כי לפחות 846 אזרחים נהרגו במצרים במהלך שלושת השבועות של ההתקוממות נגד הנשיא המודח חוסני מובארק. הוועדה, בראשותו של השופט עומאר מרוואן, קבעה כי הנשיא המודח מובארק אחראי באופן אישי להרג המפגינים וכי הוא שותף מלא לעבירות הרג חפים מפשע. "הפגיעות הקטלניות נוצרו בעקבות ירי כדורים היישר לראש ולחזה", נכתב בדוח הוועדה. עוד צוין בדוח "מספר גבוה מאוד של פגיעות בעיניים". פגיעות אלו מילאו את בתי החולים, ורבים מהנפגעים ששרדו איבדו את מאור עיניהם.

בסוף השבוע שעבר הורה בית המשפט העליון לעניינים מנהליים במצרים לפרק את מפלגתו של מובארק. במקביל הועבר המנהיג שהודח מכיסאו לבית חולים צבאי בקהיר. השופטים נענו לאחת מדרישותיהם המרכזיות של המפגינים והחליטו על פירוק המפלגה הלאומית-דמוקרטית, מפלגת השלטון לשעבר. עוד קבע בית המשפט כי נכסי המפלגה יועברו לידי המדינה. החלטה זו תמנע מהמפלגה להשתתף בבחירות הצפויות בסוף השנה.

"מובארק צפוי לעונש מוות"

מובארק ובניו חשודים בגניבה של מיליארדים מהעם המצרי ובמגוון מעשי שחיתות. על פי ההערכות של כלי התקשורת במצרים, צפוי משפטו של מובארק להיערך לפחות כשנה. במהלך התהליך שלפני המשפט, צפוי צוות החקירה לחקור את מובארק בנושא החשד לגניבה, שחיתות וגם בעניין ההאשמות הקשות כי הורה לאנשיו להרוג מפגינים. על פי דיווח בעיתון המצרי "אל אהרם", שציטט את נשיא בית המשפט לערעורים בקהיר זכריה שאלש, אם יורשע מובארק הוא צפוי לעונש מאסר עולם ואפילו להוצאה להורג בתלייה.

בנוסף התקבלו דיווחים כי מי שאחראי לראיות נגד מובארק הוא שר הפנים שלו לשעבר חביב אל-אדלי, מי שעומד בעצמו למשפט ונאשם כי הורה לירות במפגינים נגד המשטר. "אם יוכח שמובארק אכן הורה להרוג מפגינים, הוא יקבל את אותו העונש שיינתן למי שביצע את הפקודות האלו, וזה בהחלט יכול להגיע להוצאה להורג", אמר שאלש. "אם לא נצליח להוכיח שכך הדבר, הוא יקבל בחזרה את חייו", הוסיף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק