לא רק בישראל: הקיץ הגיע אפילו ללפלנד הרחוקה, שם הטמפרטורות מתחילות לטפס בהדרגה. זה אמנם לא המינוס 30 שרגילים אליו שם בחורף, הטמפרטורות עוברות את ה-0 מעלות אבל לא בהרבה. אתמול חגגו שם את היום הארוך ביותר בשנה, כמיטב המסורת הפינית.

בחגיגות המפוארות שמארגנת "פינלנדיה וודקה" יש הרבה מאוד אטרקציות, וכמובן הרבה מאוד אלכוהול. "שמש חצות היא הזמן בשנה בו השמש לא יורדת בכלל, היא מעל האופק 24 שעות ביממה", הסביר לצוות חדשות 2 אחד החוגגים.

דני דויטש בלפלנד (צילום: אמיר וייצמן - northface)
הפתרון ליתושים - ספריי מסריח | צילום: אמיר וייצמן - northface

אחד המאפיינים הבולטים שם בקיץ הוא יתושים, ואם חשבתם שאצלנו יש מכת יתושים, זה כלום. בפינלנד, בגלל המים והחום, היתושים יוצאים החוצה ובגדול. "בתחילת הקיץ אתה נותן להם לעקוץ אותך ואתה מתרגל אליהם ואז בסוף הקיץ אתה לא שם לב אליהם", אומרים הפינים - והיתושים עוקצים.

ומה עושים נגד המכה? "אתה יכול לרסס בעזרת ספריי יתושים", ייעצו לנו שתי עלמות פיניות. מקלחת של ספריי יתושים - וזה גם מסריח.

בניגוד לחורף הקר, החשוך, הגשום והדיכאוני שלהם, הקיץ הוא כבר סיפור אחר לגמרי. השמש זורחת ללא הפסקה, תאמינו או לא, גם ב-23:00 בלילה. וזה יימשך כך 73 ימים, אבל זה כל מה שיש להם. שאר הזמן זה חורף ארוך ומתמשך. "החורף מדכא ומעייף, הקיץ - כל הזמן יוצאים, שמחים וחוגגים. מסיבות מסיבות", סיכם לנו בקצרה אחד הפינים. 

השמש הרצופה המסה את הקרח - שחשף מים צלולים

סיפור ה- "Midnight Sun" החל לפני עשרות אלפי שנים בפינלנד, בה שרר אקלים ארקטי מקפיא. באותה העת כוסתה פינלנד בשכבות עבות של קרח שנמסו הודות לימי השמש הרצופים. עם המסת הקרח נחשפו המים הנקיים, הטהורים והצלולים ביותר על פני כדור הארץ.

המקור ל"וודקה פינלנדיה" נמצא במעיין קרח בודד הבוקע באזור כפר Rajamaki שבפינלנד. מי מעיין אלו עוברים תהליך סינון טבעי דרך הסלעים וגושי האדמה הנמצאים באזור כבר אלפי שנה, חלקם מתנקזים אל מתחת לפני האדמה, דבר המקנה לוודקה פינלנדיה איכויות ייחודיות.

בעיירה בשם קיטילה, 170 קילומטרים מהחוג הארקטי של לפלנד, היכן שהשמש אינה שוקעת במהלך הקיץ במשך 73 ימים, תחת הכותרת "חגיגה טהורה", מציינת מידי שנה מותג פינלנדיה את חגיגות ה - Midnight Sun באירוע ייחודי וחד פעמי על טהרת הוודקה.