רמז לעימות הבא ברצועת עזה? "שום מדינה לא הייתה מוכנה לספוג ירי טילים מתמשך על עריה ואזרחיה, וכמובן שמדינת ישראל אינה מוכנה לספוג זאת", כך אמר היום ראש הממשלה בנימין נתניהו במליאת הכנסת, באירוע הפרידה מח"כ חיים אורון. "ייתכן שהדבר יהיה כרוך בחילופי מהלומות וייתכן שיימשך פרק זמן מסוים", הוסיף.

"זהו יום רוחש ועמוס אירועים", המשיך נתניהו. "צה"ל פועל ויפעל נגד ארגוני הטרור בעזה. אנחנו נגן בתקיפות ובנחישות על אזרחינו. אנחנו נחושים מאוד לפגוע בגורמי הטרור ולמנוע מהם את היכולת לפגוע באזרחינו".

דקות לאחר דבריו של נתניהו, הוכרזה "כוננות ספיגה" ביישובי עוטף עזה. התושבים הונחו להישאר בממ"דים. בשעה זו מכנס ראש הממשלה את שרי השביעייה לדון בהסלמה בדרום.

הבוקר: מטח גראדים ופצמ"רים על עוטף עזה ובאר שבע

לאחר שלפנות בוקר נפצע אדם אחד באורח בינוני מפגיעת טיל גראד בבאר שבע, נורה סמוך לשעה 9:30 טיל נוסף לכיוון העיר - והתפוצץ ככל הנראה בשטח פתוח. סריקות נערכות אחר שרידי הטיל. במועצה האזורית אשכול התפוצצו הבוקר שבע פצצות מרגמה, פיצוץ נשמע גם ליד קיבוץ במועצה האזורית שער הנגב.

הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלמי, "פלוגות ירושלים", לקחה אחריות על הירי לפנות בוקר, ממנו גם נגרם נזק למבנים ומכוניות. "גדודי סלאח א-דין", הזרוע הצבאית של ועדות ההתנגדות העממית, לקחו אחריות על ירי הפצמ"רים. בצה"ל מאשרים את דיווחי הפלסטינים, לפיהם בוצעה הבוקר תקיפת חיל האוויר בשטח הרצועה. "חיל האוויר תקף את המשגר ממנו שוגרו הטילים, זוהתה פגיעה", נמסר. 

תושבים סיפרו לחדשות 2 באינטרנט כי ברחבי באר שבע נשמעה אזעקת צבע אדום ורגעים ספורים אחר כך נשמע פיצוץ. הפצוע פתח את החלון אחרי ששמע את האזעקה, ואז נפגע מהרסיסים. אזרחים נוספים שהיו באזור לקו בחרדה.

בדיקת המשטרה העלתה כי מדובר ברקטת גראד בקוטר 122 מ"מ. ניידות מד"א הוזעקו לזירת האירוע ופינו את הפצוע עם פגיעות בחזה, לקבלת טיפול רפואי בבית החולים סורוקה בעיר.

"התחלתי לצעוק לבעלי שיקום"

דניאלה, אשתו של הפצוע, סיפרה הבוקר על רגעי פגיעת הרקטה: "התחלתי לצעוק מהמדרגות לבעלי ששכב בחדר שיקום כי יש אזעקה וירד למדרגות. הוא בא, וכשהפסיקה האזעקה שמענו נפילה חזקה. הוא חזר לבית ראשון, הלך לחלון, ופתאום הרגיש שנוזל לו דם מהחזה".

בעקבות הירי הודעה עיריית באר שבע כי תשבית היום את מערכת החינוך כולה. תלמידי בתי הספר והגנים יישארו בבתים, אולם הלימודים באוניברסיטת בן-גוריון יתקיימו כסדרם.

מפקד מחוז הדרום בפיקוד העורף, אלוף-משנה איתן יצחק, אמר הבוקר: "אנחנו נמצאים בתקופה לא יציבה. יש לאחרונה ירי הולך וגובר בעוטף עזה שמגיע גם לבאר שבע, לאשדוד וליתר יישובי הדרום. התקופה הזאת מחייבת היערכות מיוחדת של העורף כדי לשמור על שגרת החיים. אנחנו נשמור על שגרת החיים ונמשיך אותם כסדרם. אנחנו לא בתקופת מלחמה, וצה"ל יעשה את הפעילות המרכזית שלו כדי לסכל כל אפשרות של ירי לעבר עורף מדינת ישראל".

אל"מ יצחק הדגיש כי ההחלטה להשבית את מערכת החינוך התקבלה על ידי ראש העיר באר שבע, ולא בשל הנחיות מצה"ל. "בשל סמיכות הירי לפתיחת הלימודים, קיבל ראש העיר החלטה אמיצה שהיא בסך הכל הגיונית", הוא הסביר - והדגיש: "באר שבע היא העיר היחידה שלא יתקיימו בה לימודים. ביתר המרחב פתוחים בתי הספר כרגיל".

חלק מתושבי באר שבע מחו על כך שלמרות ההסלמה של הימים האחרונים, נותרו המקלטים הציבוריים בעיר סגורים. אל"מ יצחק הסביר כי לא ניתנה הוראה לפתוח אותם: "המקלט משדר מלחמה ולכן הוא נמצא כרגע מחוץ למעגל ההנחיות של פיקוד העורף. המקלטים נמצאים כרגע מחוץ לתמונה מכיוון שיש אפשרויות מיגון גם בבתים וגם במוסדות החינוך. ההתרעה מאפשרת דקה ממושכת שבה אפשר לעבור ממצב של שגרה לחירום. אני לא ממליץ לפתוח את המקלטים בבאר שבע ולא קורא לתושבים להישאר סמוך למרחבים המוגנים. זה מקפיא את שגרת היום ולא מאפשר לעיר לקיים את שגרת החיים שלה. יש לנו יכולת לקיים בעת הזו מציאות חיים לצד ההסלמה, למרות שהיא ניכרת. נעשה זאת באמצעות שמירה על ההנחיות ועל כללי ההתנהגות של התושבים".

ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ', ניסה להרגיע גם כן: "אנחנו מחבקים ומחזקים את התושבים וקשובים לדברים שלהם. המקלט נועד לרגעים שבהם צריכים לתת פתרונות חירום, כמו בזמן מלחמה. החשש הגדול שלנו, כפי שהיה ב-5:30 בבוקר, הוא שאנשים יהיו בחוץ בזמן האזעקה ואז ייפגעו. ככה זה היה לפני שנתיים, בזמן מבצע "עופרת יצוקה". 30 יום של מלחמה עברנו בלי נפגעים, עד ליום האחרון שאנשים נפגעו בחוץ. לכן ההנחיות שלנו קוראים לשמור על מצב הכי מוגן שיש - וגם חדר המדרגות הוא בטוח, כמו החדרים הפנימיים בבתים. אם שומרים על ההנחיות האלה, אף אחד לא נפגע".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק