האם בסרטון של מושיק גלאמין על מעונה הרשמי של משפחת נתניהו נעשו תעלולי עריכה מפוקפקים שגרמו להטעיית הצופים? בדיקה של העיתונאי תומר אביטל אמש בתוכנית "לילה כלכלי" בערוץ 10 גילתה כי בסרטון הוצג תקריב של שטיח קרוע שכביכול מציג את השטיח הנוכחי בחדר האירוח, בעוד השטיח כלל לא תועד בביקור מנהיגים באותו החדר.

בתחילת הסרטון הוצג השטיח בחדר בזמן הצילום, בעוד שרה נתניהו מספרת על ביקורו של נשיא ארה"ב ברק אובמה, ועל כך שנקנה עבורו שטיח חדש - לאחר שהשטיח הקודם היה קרוע וגרם למבוכה בביקורים רשמיים. באותו קטע מוצג בקלוז-אפ שטיח קרוע, כביכול מדובר על השטיח הנוכחי בבית המשפחה, אך שטיח זה כלל לא תועד בחדר שבו מארחים ראשי מדינות.

מהדיווח של אביטל עולה כי בעת ביקורו של אובמה היה במקום שטיח אחר  מזה שהוצג בתמונות כשטיח קרוע. גם בביקורו של נשיא צרפת פרנסואה הולנד הוא צעד על שטיח אחר, וכך גם בביקור נשיא יפן. הסיפור נחשף ב"לילה כלכלי" בערוץ 10 על ידי אביטל, מוביל המיזם "מאה ימים של שקיפות", שפירסם את הוצאות המעון המלאות כבר ב-2011.

המטבח המשופץ במעון ראש הממשלה, מתוך קטע הסרט ששודר (צילום: באדיבות ערוץ 10)
המטבח המשופץ במעון ראש הממשלה, מתוך קטע הסרט ששודר בערוץ 10 | צילום: באדיבות ערוץ 10

"מדובר בעריכה מעוותת שמבקשת להציג את המעון ודייריו בצורה עממית. אך היא מוליכת שולל. עריכה כזו אולי הגיונית כשמתארחים בתכנית ידוענים, אך זה בלתי מתקבל על הדעת כשבמרכזה סרטון המחופש ל׳מקצועי, אובייקטיבי ובלתי תלוי׳, לשון ראש הממשלה. על אחת כמה וכמה כשהמצג ה׳אוביקטיבי׳ נועד להסיט את האש מדו״ח שערורייתי על הוצאותיו המופרזות של ראש הממשלה", אמר אביטל. 

במקביל, בחדשות ערוץ 10 דווח אמש כי בסרטון הוצג המטבח הישן בקומה הראשונה, ואילו בקומה השנייה מסתתר מטבח מודרני ומחודש שלא נראה בסרטון. 

_OBJ

בסרטון נראה גלאמין מצביע על ציפוי ארונות המטבח המתקלף, ורעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, מספרת: "זה המטבח המדהים. במטבח הזה מגיעים (השפים) שגב, קדוש, לבשל לראשי מדינות, ואני לא אגיד לך מה הם אומרים על זה". לדבריה, במטבח זה נוהגים היא וראש הממשלה לסעוד את ארוחותיהם, לעתים בשעת לילה מאוחרת.

עם זאת, בקטעים מסרט שצולם בעת שמשפחת אולמרט התגוררה בבית ראש הממשלה, וששודרו בערוץ 10, נראה אולמרט אוכל במטבח אחר במעון ברחוב בלפור, שנמצא כאמור בקומה השנייה במעון, ומצבו טוב בהרבה מהמטבח שבקומה הראשונה.

בליכוד הפנו לתגובתו של מושיק גלאמין. תגובתו של גלאמין לא נמסרה.

הכתבה פורסמה במקור באתר TheMarker

לכתבות נוספות באתר:

מעון ראש הממשלה מתקלף? התחזוקה שלו עלתה לציבור 1.2 מיליון שקל רק ב-2012

שרה נתניהו, איך את לא מתביישת?