כמעט 4 חודשים חלפו מאז שפרצה מלחמת חרבות ברזל, ובזמן הזה הספיק צה"ל להכריע את עיקר כוחות חמאס בעיר עזה ובמחנות המרכז, ובתקופה הקרובה הוא צפוי להשלים את הכרעת חמאס בח'אן יונס. לפי שר הביטחון גלנט, לפחות מחצית ממחבלי חמאס נהרגו או נפצעו במלחמה, ומספר השיגורים מעזה ירד באופן דרמטי. מנגד, 136 חטופים עדיין מוחזקים על ידי חמאס, וצה"ל עדיין לא הצליח להגיע לבכירים ביותר בהנהגת הארגון או להביא להכרעתו.

בצה"ל מנהלים שני סוגי לחימה בתוך הרצועה. בח'אן יונס מתנהלת לחימה אוגדתית עצימה בהובלת אוגדה 98, שכוללת את כוחות הקומנדו ואת חטיבת הצנחנים, ובצפון הרצועה צה"ל מבצע פשיטות ממוקדות לחיסול והשמדת מטרות איכות, כמו מטרות פיקוד ושליטה, מנהרות ומתחמי שיגור.

מוקד הלחימה של צה"ל הוא בח'אן יונס שבדרום הרצועה. העיר מכותרת ומתנהלת בה לחימה אוגדתית עצימה מעל ומתחת לקרקע בין כוחות צה"ל למחבלים. עד כה חוסלו בח'אן יונס כ-2,800 מחבלים - שליש מסך כוחו של חמאס בעיר, ופורקו שניים מתוך ארבעת גדודי האויב במרחב. בצה"ל מעריכים שהפיקוד והשליטה של חמאס בעיר פורקו, ורוב הפעילים במנוסה, ומבהירים שהלחימה אמנם עצימה, אך ההתנגדות שבה נתקלים הלוחמים רחוקה משהייתה בתחילת הלחימה בעיר, לנוכח היחלשות חמאס.

בתווך התת קרקעי, מאות פירים הושמדו ומאות לוחמי חמאס נהרגו מתחת לקרקע. הכוחות והיחידות המיוחדות מתקדמים באופן משמעותי במנהרות שמתחת לעיר, מה שהיווה הפתעה עבור חמאס, שלא ציפה לתמרון תת קרקעי. את עיקר הלחימה העצימה מבצעת אוגדה 98, הכוללת את יחידות הקומנדו ואת חטיבת הצנחנים. בחודשיים האחרונים השתחררו כוחות מילואים משמעותיים, וגם חלק מהכוחות הסדירים הוסבו למשימות אחרות מחוץ לרצועה.

הלחימה בח'אן יונס מגיעה לאחר שכוחות צה"ל הכריעו את עיקר כוח חמאס בעיר עזה שבצפון הרצועה בשלב הראשון של התמרון. לוחמי צה"ל פגעו פגיעה משמעותית בגדודי חמאס בכל האזורים בצפון הרצועה, כבשו את השטח והשמידו מנהרות ותשתיות. כ-7,000 מחבלים חוסלו בקרבות בצפון הרצועה, כולל שני מפקדי חטיבות ו-20 מג"דים. 

אוגדה 98 בח'אן יונס (צילום: דובר צה"ל)
אוגדה 98 בח'אן יונס, מתקדמים לקראת הכרעת העיר | צילום: דובר צה"ל

לאחר שהוכרעו כוחות חמאס בצפון הרצועה, יצא צה"ל מהשטח והתמקם בפרוזדור נצרים, שתוחם את צפון הרצועה, ובמרחב האבטחה שסמוך לגבול הצפוני של הרצועה. משם יוצאים הלוחמים לפשיטות כדי להשמיד מטרות איכות ולחסל את כיסי הטרור שעוד נותרו בעיר עזה. עיקר הלחימה באזור הזה מתמקדת במחנה הפליטים שאטי. שליטת צה"ל באזור לא מתבטאת בנוכחות בשטח, אלא ביכולת לפעול בחופשיות יחסית ולהגיע לכל מקום במרחב.

בחודשיים שחלפו מאז שהוכרע צפון הרצועה, ולאחר שהמיקוד של צה"ל עבר לח'אן יונס, במערכת הביטחון מזהים ניסיונות של חמאס לחזור ולמשול אזרחית במרחב העיר עזה. הדרג המדיני לא הגה תוכנית לשליטה בשטח ול"העברת המקל", ועשרות פעילי ארגון הטרור מנסים להשתלט על הסיוע ההומניטרי שנכנס ולשלוט על 200 אלף הפלסטינים שנותרו באזור.

לוחמי הקומנדו פשטו על מחנה שאטי בצפון הרצועה
פשיטה על מחנה הפליטים שאטי, שם מתנהלת עיקר הלחימה בצפון הרצועה

בין העיר עזה לח'אן יונס נמצאים מחנות המרכז, שגם בהם מתנהלת לחימה בין צה"ל לגדודי חמאס. גם במחנות צה"ל הכריע את עיקר כוח חמאס, והלחימה בהן מתבצעת באמצעות פעולות כירורגיות. עם זאת, צה"ל נמנע מלהיכנס לעיר דיר אל-בלח, בשל ריכוז האוכלוסייה הגבוה שבה.

ההישגים המשמעותיים ביותר של צה"ל עד כה הם חיסול כ-25% ממחבלי חמאס (כ-10,000 מחבלים), פציעה והוצאה מכשירות של 25% נוספים, השגת שליטה על צפון הרצועה וחיסול עיקר הכוח בח'אן יונס. בנוסף, הצליח צה"ל לצמצם את הירי הרקטי מהרצועה בכ-90% ולהשמיד מנהרות אסטרטגיות.

הישג משמעותי נוסף של צה"ל הוא החזרת חמאס אחורנית - מארגון דמוי צבא לארגון גרילה. 18 וחצי מתוך 24 גדודי חמאס ברצועת עזה פורקו, וכעת הלוחמים מתמודדים בעיקר מול חוליות קטנות של מחבלים, ולא מול מתקפות מאורגנות של פלוגה או גדוד.

תקיפה במחנות המרכז, עזה
תקיפה במחנות המרכז, צה"ל הכריע את עיקר כוח חמאס באזור

אל מול ההישגים, אתגרים כבירים עדיין ניצבים בפני הצבא. ראשית, למרות הלחץ הצבאי וגם כעבור כ-4 חודשים של לחימה עצימה, 136 חטופים עדיין נמצאים בידי חמאס. מלבד אורי מגידיש, אף חטוף לא שוחרר במבצע צבאי. מהבחינה הזאת, אחת ממטרות המבצע העיקריות עדיין לא הושגה.

שנית, כ-20 אלף מחבלי חמאס נותרו בחיים ובכשירות, כך שהכוח הצבאי של הארגון עדיין לא הוכרע. בנוסף, בכירי הארגון, ביניהם מוחמד דף ויחיא סינאוור, עדיין בחיים, ולפי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל", כ-80% ממנהרות חמאס עדיין לא הושמדו. נתונים אלה מצביעים על כך שנותרה עוד עבודה רבה לצה"ל לפני שחמאס יוכרע.

באשר למנהרות, האסטרטגיה של הצבא היא לטפל במנהרות אסטרטגיות או משמעותיות בגודלן או בייעודן. מדובר בעיקר במנהרות גדולות שיכולות לאפשר שהייה ומעבר של כמות גדולה של מחבלים או חטופים בין נקודות אסטרטגיות. בהשמדת מנהרות אלו רשם הצבא התקדמות, אך מדובר בהליך איטי ומורכב, שלמענו פיתחו בצה"ל שיטות לוחמה חדשניות.

פעילות הכוחות (צילום: דובר צה"ל)
כוחות צה"ל במנהרה בח'אן יונס | צילום: דובר צה"ל

מחנה הפליטים רפיח (צילום: reuters)
מחנה הפליטים רפיח, האזור היחידי שלא חווה לחימה עצימה ברצועה | צילום: reuters

אתגר נוסף שעומד בפני הצבא הוא כיבוש דרום הרצועה, שם נמצאת העיר רפיח. משימה זו עלולה להיות מורכבת במיוחד מאחר שכוחות חמאס רבים נמלטו לעבר העיר האחרונה שעוד לא התנהלה בה לחימה עצימה, ומשום שחלק משמעותי מהאוכלוסייה האזרחית ברצועה נמצאת בעיר, מה שעשוי להקשות על הלחימה. בצה"ל מבהירים שלמרות האתגרים שצופן השטח, גם רפיח צפויה לעמוד בפני מתקפה אוגדתית עצימה, בדומה למה שהתבצע בח'אן יונס.

באזור גבולה הדרומי של הרצועה מצויים, לפי ניתוח ה"גארדיאן", כ-1.9 מיליון פליטים פלסטיניים שעזבו את מוקדי הלחימה. רובם גרים שם בערי אוהלים צפופות, וצה"ל יצטרך למצוא פתרון להעביר את האוכלוסייה האזרחית מקום כדי שיוכל לנהל לחימה, או לחלופין להילחם במתאר מורכב, צפוף ומלא בבלתי מעורבים.

ההרס ברצועה: כ-45% מהמבנים נפגעו

הלחימה בעזה הסבה נזק משמעותי מאוד לתשתיות ברצועה. כ-75 אלף מבנים, 42% מהמבנים ברצועה, נפגעו במידה משמעותית במהלך הלחימה, כך לפי חישובי עדי בן נון ממרכז GIS באוניברסיטה העברית, שבוצע על בסיס ניתוח תצלום הלוויין של קורי שר וג'יימון ואן דן הוק. הנזק המשמעותי ביותר למבנים נעשה באיזור העיר עזה, שם נפגעו לפחות 55% מהמבנים. 

באזור צפון הרצועה נפגעו כ-44% מהמבנים. באזור ח'אן יונס, שם עדיין מתנהלת לחימה עצימה, נפגעו כ-40% מהמבנים. במרכז הרצועה נפגעו כ-30% מהמבנים. באזור רפיח, בו טרם התנהלה לחימה עצימה, נפגעו כ-20% מכלל המבנים.

חלק מהמבנים שהושמדו היו סמלי שלטון של חמאס. הבולטים שבהם היו בית המחוקקים ובית הכלא של הארגון, שהושמדו לאחר כיבושם. גם הלשכות של מנהיגי חמאס סינוואר ודף הושמדו. בנוסף, נכבשו סמלים נוספים של חמאס, כמו מוצב "פלסטין", אחד המוצבים המשמעותיים ביותר של הארגון, מתחם בתי המשפט, מפקדות השלטון ומפקדת המשטרה הצבאית.

אחד מהיעדים של צה"ל בשלב השני של הלחימה היה להקים אזור חיץ, מרחב ביטחון בעומק של קילומטר לאורך כל הגבול של ישראל, שיספק הגנה לתושבי העוטף. אזור החיץ עדיין בשלבי הקמה וטרם הושלם, ועד כה נהרסו בו כ-40% מהמבנים בשטח המיועד. למרות שחישוף מרחב הביטחון עדיין לא הושלם, בצה"ל הקלו את הוראות הפתיחה באש במרחב הזה, במטרה לאפשר ללוחמים למנוע התקרבות של מחבלים לשטח ישראל.

הכתבה הוכנה בסיוע שלום בן חנן, בכיר שב"כ לשעבר, עמית מחקר בכיר במכון למדיניות נגד טרור (ICT) באוניברסיטת רייכמן