עד כמה משמעותית מכת הפריצות בישראל? מנתונים שמתפרסמים הערב במהדורה המרכזית מתברר כי כל בית שלישי בהוד השרון ויבנה - נפרץ על ידי שודדים. מכון שריד בניהולם של ד"ר מירי ויוסי שריד, ערך סקר מיוחד עבור חדשות 2, במהלכו התגלו התוצאות המטרידות, שחושפות מציאות שמעמידה את האזרחים בסכנה תמידית, גם בביתם.

חשים בטוחים?
חשים בטוחים? | צילום:

למרות שרוב הנשאלים ענו כי הם מרגישים ביטחון באזור המגורים שלהם, מהסקר עולים הנתונים המדאיגים לפיהם כשליש מתושבי הוד השרון ויבנה העידו כי סבלו מהתפרצות לבתיהם בחמש השנים האחרונות. הנתון הנמוך ביותר נמדד בעיר כפר סבא, שם רק כ-6% מהתושבים העידו כי נתקלו מהתפרצות שכזו.

שביעות רצון נמוכה מהמשטרה
שביעות רצון נמוכה מהמשטרה | צילום:

עוד עולה מהסקר כי רוב התושבים בארץ אינם שבעי רצון מנוכחות המשטרתית בעירם. העיר בה שביעות הרצון הייתה הגבוהה ביותר היא פתח תקווה וגם שם, רק מעט יותר ממחצית התושבים הם שבעי רצון. בשאר הארץ, הסיפור שונה. בהוד השרון, למשל רק כ-10% שבעי רצון מהנוכחות המשטרתית באזורם.

המשטרה לא מתייחסת ברצינות
המשטרה לא מתייחסת ברצינות | צילום:

אין אמון בפעילות המשטרתית

חוסר שביעות הרצון מהמשטרה ניכר בסקר. כך למשל, רובם המוחלט של האזרחים לא מאמין כי המשטרה מתייחסת ברצינות לפניות שלהם. בראש העין, שם נמדד הנתון הגבוה ביותר, רק 38% אמרו כי הם סבורים שהמשטרה לוקחת פניות אזרחים ברצינות.

איפה הנוכחות המשטרתית?
איפה הנוכחות המשטרתית? | צילום:

עוד נתון המשקף את חוסר האמון במשטרה הוא האמון בכך שהמשטרה מצליחה למנוע גניבות באזור מגוריהם של הנסקרים. הנתון הגבוה ביותר שנמדד - 38% מהנשאלים בכפר סבא, המאמינים שהמשטרה מונעת גניבות. בהוד השרון לעומת זאת, רק 10% מאמינים כי המשטרה מונעת גניבות.

המשטרה לא מונעת גניבות
המשטרה לא מונעת גניבות | צילום:

בכל הערים שנסקרו, הביעו רוב התושבים רצון לנוכחות משטרתית גבוהה יותר באזורם. באופן לא מפתיע, את הטבלה מובילה הוד השרון, שם 84% מהנסקרים אמרו כי היו רוצים נוכחות משטרתית גבוהה יותר באזורם. עם זאת, בכל הערים היה רוב לנוכחות משטרתית גבוהה יותר, כשהנתון הנמוך ביותר נמדד בכפר סבא, שם 69% מהנסקרים אמרו שהיו רוצים לראות נוכחות משטרתית גבוהה יותר.

שליש מתושבי הוד השרון סבלו מפריצות
שליש מתושבי הוד השרון סבלו מפריצות | צילום:

מחר תשודר כתבה נוספת בסדרה, הפעם מהצד השני - של הגנבים. ר', פורץ לשעבר, סיפר לנו על מה שנהג לעשות באותה התקופה: "אנחנו מתחילים ב-3:00 לפנות בוקר. זו שעה שגם כוחות המשטרה מסתובבים. מחפשים תריס שהשאירו בטעות פתוח או חלון. כמעט שאין בית שאי אפשר לפרוץ אליו", הוא סיכם.

אריה, גם הוא פורץ לשעבר, סיפר כי רגע אחרי הפריצה לבית - נהג "לחפש את הארנק של הגבר והאישה, תכשיטים - זהב, כסף. אני מגיע לשידה וגם לכרית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק