שולמית אלוני - איפה היא היום
מה עושה שולמית היום? | צילום: חדשות 2

פעם הם כבשו את הכותרות - לטוב ולרע, והיום הם נעלמו. במדור מיוחד אנחנו חוזרים אל האנשים שנעלמו מעין הציבור כדי לברר איפה הם היום. והפעם - השרה לשעבר שולמית אלוני.

דוד בן גוריון הבטיח לה מדינת מופת, אולם 61 שנים אחרי כן, לוחמת הפלמ"ח הידועה קצת מאוכזבת. מצאנו אותה בכפר שמריהו, ב"צריף" האהוב, בו היא גרה כבר 56 שנים - מלאת נחת משלושת בניה המוצלחים ושמחה שבגיל 81, הראש לא בוגד בגוף שמזדקן.

ממשיכה לכעוס על החרדים

בשנת 1996 פרשה שולמית אלוני מהנהגת מפלגת מרצ ומהחיים הפוליטיים, אולם לרגע אינה מפסיקה לשתף אותנו בדעותיה וידיעותיה הרבות. למעלה מעשר שנים היא מרצה בפקולטה למשפטים בשלושה מוסדות לימוד מוכרים: אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בן-גוריון בבאר שבע והמכללה האקדמית תל אביב-יפו. פרט למקומות אלו, היא מרצה בהתנדבות על נושאים שנוגעים לליבה. את התשלום היא דורשת שיועבר לעמותות התומכות בחוזרים בשאלה.

אלוני לא הצליחה עדיין לשחרר את כעסה הרב כלפי המוסד הדתי, ובעיקר בנושא הגיור: "זה כמו האינקוויזיציה בספרד" היא טוענת, "משרד הפנים מתנהג כמו מדינה קתולית". כבר מספר שנים שהיא בעד נישואים אזרחיים ואף חיתנה קרובי משפחה וחברים. למרות זאת, שניים מבניה חותנו על-ידי רבה של כפר שמריהו, הרב אבידור הכהן שהלך לעולמו לפני מספר שנים. את הרב הזה דווקא מאוד אהבה אלוני: "הוא לא היה פנאטי", היא מסבירה, "הלוואי וכל הרבנים היו כמוהו".

בשנת 2000 הוענק לה פרס ישראל על תרומתה לחברה. בשיחה לחדשות 2 באינטרנט היא משתפת בהישג הזה: "לאדם יש כמה הצלחות בחיים", היא מספרת. "אני מרגישה שפתחתי את השערים להרבה מאוד אנשים".

כמי שאינה קופאת על השמרים היא הוציאה לאחרונה ספר שכתבה בשם "דמוקרטיה באזיקים", עליו אלוני אומרת ש"כדאי שכל מורה לאזרחות וסטודנט למשפטים יקרא".

יחד עם רבין ז
שולמית אלוני עם ראש הממשלה רבין ז"ל | צילום: AP

וגם כלפי הסיעה הפוליטית איתה זוהתה כל-כך, מרצ, יש לה מה לומר. "אני נמצאת איתם בקשר, אבל אם היו עובדים נכון, הם היו מקבלים עשרה מנדטים ולא שלושה", היא טוענת. בסיעה כמובן לא שכחו אותה ובשתי מערכות הבחירות האחרונות, כאות כבוד, מוקמה במקום 120 ברשימה.

"אני לא הסבתא הכי טובה בעולם"

שולמית היא סבתא לשמונה נכדים. בנה הבכור דרור אלוני הוא אל"מ בדימוס בחיל הים, וכיום מכהן כראש מועצת כפר שמריהו. בנה השני נמרוד אלוני הוא פרופסור לחינוך בעל שם בארץ ובחו"ל. בן הזקונים אודי אלוני הוא אמן העוסק בציור, סרטים, ופילוסופיה. "אני לא הסבתא הכי טובה בעולם", מעידה על עצמה אלוני. "הספיק לי להחליף חיתולים לילדיי, אז טוב שיש עוד סבתות בתמונה".

היום אלוני בעיקר רוצה ליהנות מזמנה הפנוי. היא אוהבת הצגות וקונצרטים, אבל לפלאי הטכנולוגיה היא לא מתחברת: "לא אומרים לי מתי אני מופיעה בטלוויזיה, אז אני מפספסת". אהבתה הגדולה ביותר היא קריאה. "מצטברת לי ערימת ספרים ליד המיטה", היא מתוודה. "אני מפחדת שלא אספיק לקרוא את כולם".

לסיום, היא ממליצה בחום על הספר "מגילת סן מיקלה" שיצא לאור לאחרונה, במהדורה מחודשת: "בזכותו אני נזכרת בנעוריי, ובגילי אני שמחה שלמרות שהגוף בוגד בי, הראש לא".

 עוד באותו המדור:

לאן נעלם ירון זליכה?

אליס מילר: איפה היא היום?