בהמשך לעיסוק הנרחב בתיקון לחוק לשון הרע שאושר השבוע בכנסת, דחה היום בית משפט השלום בירושלים תביעה שהגיש פעיל הימין נעם פדרמן כנגד שידורי קשת בעקבות מערכון ששודר בתכנית "ארץ נהדרת". המערכון עסק בקבוצת קיצונים שפגעה והתעללה בחיילי צה"ל ובאזרחים ערבים.

שמו של פדרמן לא נזכר במערכון עצמו, אך במסגרת כתובית ששודרה בתום המערכון נאמר שפרדמן הוא יוצר הסדרה והכותב הראשי שלה. פדרמן גרס כי המערכון הוא מבחינת לשון הרע, לאחר שהוצג כאדם שדוגל בפגיעה בערבים ובחיילי צה"ל, אותם הוא מכנה נאצים.

בהחלטתו קבע בית המשפט כי מדובר במערכון ששודר במסגרת תכנית סאטירה, ובשל העובדה שמדובר באמירה הומוריסטית - לא הייתה כאן כוונה להוציא את דיבתו של פדרמן. "מן הרגע שמתעורר דיון ציבורי שאינו במישור עובדתי עמידותו של הנפגע צריכה להיות גבוהה יותר עליו להיות נכון לספוג הערות ביקורתיות המתייחסות לדיון זה", לשון ההחלטה.

נועם פדרמן. ארכיון (צילום: רויטרס)
נועם פדרמן. ארכיון | צילום: רויטרס

מולי שגב, העורך הראשי של "ארץ נהדרת" אמר בתגובה: פסק הדין ניתן בעיתוי שאין מוצלח ממנו כדי להעביר מסר חד משמעי לטובת חופש הביטוי במדינת ישראל. בכל מקרה, לא ניתן ליוזמות החקיקה כאלה ואחרות להרתיע אותנו מהבעת עמדה סאטירית בענייני היום".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק