במסגרת פרויקט "סיכום העשור" של חדשות 2 באינטרנט, בכל יום בחודש דצמבר נציג לכם את האירועים המרכזיים שעיצבו את עשר השנים האחרונות.

כתבי חברת החדשות יספרו לנו מה היה אירוע העשור שלהם, נזכיר לכם את האירועים המרכזיים בכל שנה, ונפנק במצעדים שונים המשקפים בזווית ראיה מיוחדת את עשר השנים האחרונות. והיום, כתבה שלישית בסדרה: הסיכום הכלכלי של העשור.

במקום הראשון במצעד "זכה" המשבר הכלכלי העולמי, כאירוע הכלכלי המשפיע ביותר שאירע העשור. כשתיקי המניות שלנו החלו לאבד מערכם בשנת 2007, אף אחד לא שיער שזהו רק דגל האזהרה. אולם כשבנקים ברחבי ארצות הברית החלו לפשוט את הרגל בזה אחר זה, כולם כבר ידעו, שזהו תחילתו של המשבר הכלכלי העולמי.

ב-14 בספטמבר 2008 החריף המשבר, לאחר שבנק ההשקעות האמריקני ליהמן ברדרס הודיע על פשיטת רגל. ממועד זה ואילך החל כדור השלג להתגלגל, כשאירוע רודף אירוע, המדדים צונחים במאות אחוזים, ואנשים רבים נותרו ללא קורת גג. החל מאמצע 2009 נרשמו בכלכלה העולמית סימני התאוששות, אך המומחים אינם ממהרים להכריז על סופו של המשבר.

המטבע האירופאי על המפה

בשנת 2002 אירופה אימצה את מטבע האירו, אירוע שזכה במקום השני במצעד. האירו הוא המטבע האחיד של שש-עשרה מתוך עשרים ושבע המדינות החברות באיחוד האירופי, אשר החליף את המטבעות שהיו נהוגים במדינות השונות עד לכניסתו ב-1 בינואר 2002. חששות כבדים הציפו את מדינות אירופה, בעיקר סביב העובדה שלא כולן התכוננו היטב לקבלתו של המטבע החדש, אולם היום, כמעט שמונה שנים לאחר שהושק, האירו הפך לכוכב הכלכלי האירופאי של העשור.

למקום השלישי הגיע האירוע שרמז על ניצניו של המשבר הכלכלי, כאשר לראשונה מזה 24 שנים, הגיע מחירה של חבית נפט ל-100 דולר. בזמנו הפרשנים ייחסו את העלייה במחיר לצמצום נוסף במאגרי הנפט של ארצות הברית, ושיאו של מחיר חבית הרקיע שחקים ביולי 2008. אולם מאז הוכרז באופן רשמי על פריצתו של המשבר הכלכלי העולמי, מחירי החבית צנחו והגיעו לשפל של 33.87 דולר, המחיר הנמוך ביותר מאז יולי 2004.

במקום הרביעי זכה הפיתוח הטכנולוגי הנפוץ, ה"דיסק און-קי", שהוא תוצר פרי מחשבתו של המוח הישראלי. בשנת 2000 פותח המוצר על ידי החברה הישראלית "אם-סיסטמס", ושש שנים לאחר מכן נקנתה על ידי חברת "סאנדיסק" תמורת 1.5 מיליארד דולר. האביזר הפך שימושי ופופולארי בכל העולם, עד כדי הפיכתו למוצר אופנתי המגיע בשלל עיצובים.

עסקת הענק של יו-טיוב

עוד בישראל, החידושים הטכנולוגיים של המיליניום השלישי הביאו עימם בשורה חדשה כאשר בשנת 2001 מיקרוסופט השיקה את מערכת ההפעלה Windows XP, ולראשונה הוציאה מערכות הפעלה לשוק העסקי ולשוק הפרטי שהתבססו שתיהן על אותה ליבה, דבר שזיכה את מיקרוסופט במקום החמישי במצעד.

בפברואר 2005 שלושה עובדי חברת פיי-פל, עסק מסחר אלקטרוני המאפשר העברת כספים ותשלום דרך האינטרנט, הקימו את אתר שיתוף הקבצים הגדול והמהיר בעולם, YouTube. בנובמבר נמצא משקיע ובדצמבר 2005 האתר עלה לאוויר. לאחר פחות משנה נקנה יו-טיוב על ידי גוגל באחת מעסקאות הענק ברשת תמורת חילופי מניות בסך 1.65 מיליארד דולר, עסקה שזכתה במקום השישי במצעד.

במקום השביעי זכה צינור הנפט השני באורכו בעולם שנחנך בעיר הנמל הטורקית ג'ייהאן ב-28 במאי 2006 והראשון שמסוגל להעביר נפט מאסיה לאירופה, לא דרך רוסיה, באקו-טביליסי-ג'ייהאן. אורכו של הצינור הוא 1,776 ק"מ ועובר דרך בירות אזרבייז'אן וגאורגיה, ודרך ג'ייהאן. הארוך ביותר הוא צינור הנפט דרוז'בה, שמוביל את הזהב השחור מרוסיה למרכז אירופה.

מיקרוסופט מפתיעה פעמיים

אייפון השקה (צילום: חדשות 2)
מסך המגע ששיגע את העולם. האייפון | צילום: חדשות 2
בשנת 2007 חברת אפל הכריזה על השקת מכשיר האייפון המתקדם, אחד מהמכשירים המשוכללים ביותר שהומצאו העשור, המופעל באמצעות מסך מגע ונחשב לאחת ההמצאות המוצלחות בתחום התקשורת. במצעד זכה האייפון במקום השמיני.

אל המקום התשיעי הגיעה סדרת ספרי הפנטזיה של הארי פוטר מבית היוצר של ג'יי קיי רולינג. הסדרה זכתה להצלחה יוצאת דופן כאשר ספריה נמכרו במאות מיליוני עותקים בעשרות שפות ברחבי העולם, ובכל פעם שיצא לאור ספר חדש, הוא שבר את שיא המכירות של קודמו בסדרה. רק בארצות הברית הספר השביעי והאחרון, "הארי פוטר ורוחות המוות", מכר 8.3 מיליון עותקים ב-24 השעות הראשונות לאחר פרסומו.

במקום העשירי שוב מככבת חברת מיקרוסופט לאחר שבשנת 2007 השיקה את מערכת ההפעלה Windows Vista. רבות וטובות ונאמר לפני שהושקה המערכת, אולם די מהר התברר כי השמחה הייתה מוקדמת מדי. מעט לאחר שהופצה בהיקף עולמי, דיווחה החברה על הוזלה במחירים על רקע הכישלון המתמשך במכירות של מערכת ההפעלה, וביולי 2009 פורסם כי מערכת הויסטה מותקנת רק ב-12% מכלל המחשבים העסקיים.

סוף עידן החיפושיות

בשנת 2003 הגיע סיומו של עידן: החיפושית הקלאסית ירדה מפס היצור לאחר 65 שנות ייצור, ובכך זכתה במצעד למקום האחד עשר. המכונית מבית היוצר של פולקסוואגן יוצרה לראשונה בשנת 1938 בעקבות בקשתו של איש בולט בהיסטוריה של המאה ה-20, אדולף היטלר. במשך השנים יוצרו למעלה מ-20 מיליון מכוניות, עד ל-30 ביולי 2003 אז נסגר סופית פס היצור של החיפושית הקלאסית, שהיא אחת מאבני הדרך בהיסטוריה של תעשיית הרכב העולמית.

כלי תחבורה נוסף שעשה היסטוריה ואינו בשימוש עוד הוא מטוס הנוסעים העל-קולי, הקונקורד. המטוס יצא משירות ב-24 באוקטובר 2003 עם טיסת "פרישה" אחרונה ב-26 בנובמבר באותה שנה, אירוע שזכה במקום השנים עשר במצעד הסיכום הכלכלי של העשור.

מעבורת החילוץ של נאסא ממריאה (צילום: חדשות 2)
כל אחד יכול להיות אסטרונאוט | צילום: חדשות 2
ואם בענייני טיסות אנחנו, למקום השלושה עשר והאחרון הגיעה הטיסה הפרטית הראשונה לחלל. ב-21 ביוני 2004 השלימה ספייס שיפ 1 את טיסת החלל הפרטית הראשונה כשעל סיפונה הטייס המנוסה מייק מלוויל, ובכך הוכיחה לכולנו, שהשמים הם הגבול.

אבל לפני שהעשור מסתיים, בואו לבחור את אישיות העשור שלכם!! הצביעו בסקר המפורסם בדף האוהדים של חדשות 2 בפייסבוק.