לימודים, תיקים, גן ילדים, בית ספר, שיעור, ילקוטים (צילום: רויטרס, חדשות)
הצהרונים בנתיבות עדיין סגורים | צילום: רויטרס, חדשות

במשך 50 ימי מבצע "צוק איתן" הושבתו כל הפעילויות החינוכיות בנתיבות בשל ירי הרקטות הבלתי פוסק, ומרבית ההורים נאלצו להפסיד ימי עבודה ולהישאר עם ילדיהם בקרבת המרחבים המוגנים. עם ההכרזה על הפסקת האש קיוו ההורים שיוכלו לשוב לשגרה, אך מתברר כי גם עם פתיחת שנת הלימודים - הצהרונים בעיר נותרו סגורים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"במשך חודשיים נעדרנו מהעבודה והילדים עברו ממקום למקום כדי לשמור על שפיות, ועכשיו אנחנו נאלצים להמשיך באלתורים כדי לתזז בין העבודה לילדים", סיפר לחדשות 2 Online תושב העיר ואב לשני ילדים. "מדובר בעוול נוראי ואנחנו ממשיכים לתת תירוצים לעבודה על חיסורים גדולים ורצופים".

לדברי התושב, פניות חוזרות ונשנות לאגף החינוך בעירייה נתקלו בעיקר ב"סחבת וגרירת רגליים". אחת הטענות שהועלו בפני ההורים היא כי המבצע בעזה הקשה על ההיערכות לחידוש הלימודים. האב דוחה את הטענה. "במשך כל החופש לא הייתה שום קייטנה ושום דבר, הכל התבטל, אז במה עוד היה להם להתעסק חוץ מלהכין את השטח לפתיחת שנת הלימודים?", הוא שואל.

נתיבות ספגה 180 רקטות
נתיבות ספגה 180 רקטות | צילום:

"אנשים כורעים תחת הנטל כבר חודשיים ובינתיים הילדים עוברים מיד ליד", הוסיף. "הציפייה הייתה שעם סיום החופש, המערכת תעשה את מה שצריך, אבל זה לא קרה". לדברי האב, בחודשים יולי-אוגוסט נאלץ להיעדר ממקום עבודתו במשך כ-30 יום במצטבר.

ממנהל החינוך בעיריית נתיבות נמסר בתגובה: "הפעלת צהרונים אינה חובה על פי חוק. בנתיבות פעלו במהלך השנים צהרונים במימון ההורים. בשנתיים האחרונות הפעיל משרד החינוך את פרויקט ציל"ה (צהרי יום להעשרה) לגילאי 3-8 (בתשע"ג כלל הפרויקט גם בני 9) בהתאם להמלצות ועדת טרכטנברג.

"בשנתיים אלו הופעל הפרויקט כחודשיים-שלושה אחרי פתיחת שנת הלימודים. בתקופת הביניים התארגנה העירייה להפעלת צהרונים לילדים בגני טרום חובה על ידי גביית העלות. השנה חל עיכוב מסוים בגלל שני עניינים: מבצע "צוק איתן", שבמהלכו הייתה העיר נתיבות עסוקה בהתגוננות מפני כ-180 שיגורים שכוונו אליה; ועיכוב בהודעה על התנאים להפעלת ציל"ה.

"משראינו השבוע שהעניין מתעכב, הוצאנו היום חוזר לכל הורי התלמידים בגני טרום חובה ובו, כבשנה שעברה, הצעה לרשום את ילדיהם לצהרונים במחירי עלות. הודענו להורים שבכל גן שבו יירשמו 70% מהתלמידים, ייפתח הצהרון לאלתר. למיטב ידיעתי, העיכוב בהפעלת ציל"ה משפיע גם על רשויות אחרות".

בשיחה עם חדשות 2 Online הדגישו גורמים במנהל החינוך בעיר כי בימים אלה מגבשים הורים לתלמידים הפעלת צהרון גם לתלמידי בית ספר יסודי.