עד לפני ימים ספורים זכו כל ילדי אחד הגנים בירושלים, המשתייך לזרם הדתי, לארוחת צהריים חמה - חמגשית עם מנת בשר ופחמימות. אלא שלאחרונה החלה הפרדה בין הילדים בארוחת הצהריים: לחלק מהשולחנות הוגשו המנות החמות, לאחרים - פרוסות לחם בלבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהנהלת הגן החליטו להעניש את הילדים שהוריהם לא שילמו את מלוא הסכום עבור הצהרון, משפחות שטוענות שמצבן הכלכלי קשה. ביום חמישי שעבר הודיעו לאותם הורים רגע לפני ארוחת הצהריים: אם אין כסף - אין אוכל. ההורים הנזעמים התקשרו לרב המנהל, ולטענתם, לאחר מספר ניתוקים, ענה להם והבהיר שהם חייבים לשלם את הכסף. המשפחות, שלא שילמו כסף לצהרון מאז שילדיהם נכנסו לגן, מוכרות במחלקת הרווחה של העירייה ושילמו את רוב הסכום - התכוונו להשלים את התשלום מאוחר יותר עד שיאספו את הכסף הדרוש.

כשהגיעו ההורים לגן הם נדהמו לגלות שתי קבוצות: הילדים ששילמו אוכלים עוף ופסטה, ואלה שלא שילמו תוספת של כמה מאות שקלים מקבלים פרוסת לחם - ויושבים רק מספר צעדים מהקבוצה האחרת - מופרדים. היום תועדו הדברים במצלמה נסתרת, כולל חילופי הדברים בין האימהות הזועמות לגננות במקום.  

"הילדה שלי חזרה הביתה והתנפלה על האוכל", סיפרה לחדשות 2 באינטרנט אם לאחת מילדות הגן, שנאלצה להביא לילדים הרעבים מנות פלאפל. "בהתחלה לא הבנתי מה קרה לה, ואז יום אחר כך, כשהגעתי לגן וראיתי את המראה המזעזע - הבנתי".

"במקום להגיד לנו תודה - באים בטענות"

"הם היו יכולים להודיע לנו מראש, לתת לנו תזכורת", קבלה אחת האימהות, "אבל פשוט יום אחד התקשרו אלינו בצהריים והודיעו לנו שהילדים לא אוכלים היום כי הם לא שילמו הכל. הילדים המסכנים נאלצו להתקנא ולצפות בחבריהם סועדים בעוד שהם אוכלים פרוסת לחם". ניסיונות ההורים לפנות ללבו של מנהל המקום עלו בתוהו. "תקבצי נדבות בחוץ מצדי", אמר לאחת האימהות, לטענתה.

גן הילדים, היום (צילום: חדשות 2)
גן הילדים, היום | צילום: חדשות 2

"הודענו להורים שמבחינת הנוהל, מי שרוצה צהרון צריך לשלם את הסכום שמדינת ישראל קבעה", אמר היום רכז רשת הגנים בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "אם לא, ההורים צריכים לבוא לקחת אותם הביתה ב-13:30. זה החוק של מדינת ישראל". עם זאת, מעדויות של מספר אמהות ושל סייעות לא נשלח מכתב מסוג זה לעולם - אלא ההודעה התקבלה ביום חמישי האחרון.

"ההורים לא באים לקחת אותם, ואנחנו, שיש לנו אחריות על כל ילד, אמרנו שלא נשלח אותם לרחוב. לכן אנחנו משאירים עובדים על חשבוננו, שיהיו שם", הוסיף. "שיבוא יהודי טוב וישלם עבורם. סידרנו שהם לא יישבו באותה כיתה. לפנים משורת הדין, וכדי שהילד לא יהיה רעב, אנחנו נותנים להם גם סנדוויץ' ובמקום להגיד לנו תודה רבה הם באים בטענות".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "מדובר בגן פרטי המפעיל צהרון ואינו באחריות ובפיקוח העירייה. למרות זאת, עם היוודע המקרה פנתה העירייה להנהלת המוסד המפעיל את הגן והבהירה לה כי מדובר בהתנהגות שאינה ראויה ואינה הולמת את ערכי החינוך שהעירייה דורשת ממנהל מוסד חינוכי, ושעליהם לפעול למניעת כל מקרה מסוג זה".

הדיווח הגיע אל המייל האדום של חדשות 2 באינטרנט. גם אתם מוזמנים לשלוח אלינו סרטון, תמונה, סיפור או קישור לאתר שיעניין את כולנו. סיפור מעניין במיוחד עשוי להתפרסם גם במהדורה המרכזית של חדשות 2.