מתי בפעם האחרונה אמרתם שלום לשכנים שלכם? סקר של חברת הייעוץ האנליטי Gallup בארצות הברית העלה שנינוחות וה-Well-being של אנשים שמברכים לשלום את השכנים שלהם באופן קבוע, גבוהות יותר מזו של אנשים שלא מדברים עם השכנים. הם המשילו את זה לציון מספרי, כך שאם 100 הוא ציון מושלם, אז ה-Well being של מי שמברך לשלום את השכנים עולה ב-5.5 נקודות לעומת מי שלא מברכים את השכנים.

עוד ב"מדע וסביבה" - סיקור N12

על פי חברת Gallup, מספר הזהב הוא שישה שכנים שאומרים להם שלום באופן קבוע. ומה נחשב לאמירת שלום? הנהון, כיף, חיוך ואפשר גם בדרך המסורתית - פשוט להגיד שלום, יום טוב או צהריים טובים.

יש גם היגיון מאחורי המחשבה הזו: יש סיכוי גבוה יותר שאנשים שמברכים אחד את השני לשלום גם ייפתחו שיחה, אפילו מינימלית, וככה יוכלו ליצור לעצמם רשת חברתית. ב-Gallup מכנים זאת "רווחה קהילתית" - אנחנו, כשכנים, מתחילים לדאוג אחד לשני, וזה משפר גם את הסביבה שלנו וגם את היחסים החברתיים בנינו.

_OBJ

עוד נמצא כי אנשים מתחת לגיל 30 מברכים פחות את השכנים לעומת אנשים מבוגרים יותר. אחת הסיבות לכך היא שצעירים יעדיפו פעמים רבות לגור בבניינים רבי-קומות או מקומות עירוניים ומנוכרים יותר, וכן במגורים זמניים. זאת לעומת מבוגרים שמתיישבים במקום קבע נינוח יותר.

למדנו כבר בקורונה כמה זה קשה להיות מבודדים, ואיזו חשיבות יש לקשרים חברתיים, בטח כאלה שקורים פנים אל פנים. המסקנות שעולות מהסקר מחזקות את הטענה שכשיש לנו חיים חברתיים מפותחים - אנחנו לא רק שמחים יותר, אלא גם בריאים יותר, ובעקבות זאת יש לנו פחות לחץ וחרדה בחיים - כי יש לנו עם מי להתייעץ. בעצם, יש לנו סיבה טובה לקום בבוקר.