מוץ הוא אמצעי להטעיית מכ"ם שתפקידו להסתיר מטרה אמיתית ע"י יצירת ענן שמפזר קרינה אלקטרומגנטית. לדוגמה, כלי טיס או שיט מפזרים סיבי מתכת בכמות גדולה כדי לשבש מכ"ם שצופה בהם. סיבי מתכת פזורים  למעשה  מייצרים מטרת דמה. מכיוון שהמטוס הוא מטרה גדולה, נדרשת כמות עצומה של סיבים המגבילה את השימוש בשיטה. את הבעיה הזאת ניסו החוקרים לפתור. המחקר בוצע במעבדתו של פרופ' פבל גינזבורג, מהפקולטה להנדסה ע"ש איבי ואלדר פליישמן ומומן ע"י זרועת חיל הים האמריקאי.

חוקרים מאוניברסיטת תל אביב פיתחו כלי זעיר בהשראת וירוס הקורונה שמפזר קרינה אלקטרומגנטית ביעילות. הפיתוח מבוסס על טכנולוגיות מולטי-דיסציפלינריות שמערבות הדפסה תלת-ממדית, שכבות דקות, בינה מלאכותית ואופטימיזציה טופולוגית, לצד עקרונות מכ"ם בסיסיים. התוצר הסופי הוא כדור קטן עם מערך של שפיצים, אשר דומה מאוד לווירוס בצורתו. המבנה מודפס מפלסטיק ומכוסה בנחושת, הוא מפזר קרינה ביעילות כך שמבנה אחד קטן יכול לשבש מכ"ם ולהסתיר מטוס. הפיתוח יוכל לעזור בגזרה הביטחונית והמודיעינית להתחמקות מאיכונים של מכ"מים ואף בשימושי לווין שונים. לדוגמה, ניתן לפתור אתגרי תקשורת עם פמטו-לוויינים שלא יכולים לשאת אנטנה גדולה.

פרופ' גינזבורג מסביר: "טכנולוגיות מבוססות מכ"ם מתפתחות מאד מהר ואפשר לקחת אותן ליישומים שונים. אני אישית נוטה לחשוב על בעיות שעלולות להופיע בעתיד הקרוב, כגון מעקב אחר רחפנים שבעוד מספר שנים יופיעו במקומות רבים, כגון בערים למטרות משלוחים. במקרה הזה נצטרך לפתח מערכות מעקב יעילות ולטכנולוגיות מבוססות מכ"ם פה יש יתרונות רבים הכוללים אמינות, יעילות ומחיר נמוך. לרחפן יש חתימת מכ"ם קטנה ולכן כדאי לפתח שיטות להגדיל אותה וכך לעזור למכ"ם בזיהוי".

הצוות שפיתח את הטכנולוגיה החדשה של התחמקות מעב"מים (צילום: אוניברסיטת תל אביב)
הצוות שפיתח את הטכנולוגיה החדשה שתסייע למטוסים לחמוק מהמכ"מים | צילום: אוניברסיטת תל אביב

"לטכנולוגיה שפיתחנו יש יישומים רבים. המומחיות שלנו היא מבנים אלקטרומגנטיים חכמים לטובת תקשורת אלחוטית. מוץ חכם הוא אחד מהאתגרים העכשוויים בתחום הביטחון", מוסיף גינזבורג. הדבר נובע חלקית מהתקדמות במערכות מכ"ם ומסיבות שונות שהציבור הרחב לא יודע. במעבדתנו קיבלנו פניה ממשרד הביטחון אמריקאי לבצע מחקר בנושא מכיוון שאנו מחזיקים בשיא עולמי בסופר-פיזור".

עוד אמר: "גישות המשלבות בינה מלאכותית מאפשרות לנו לקבל ביצועי על שכנראה לא ניתן לקבל אחרת, הפיתוח הנוכחי הוא קפיצת מדרגה נוספת – המבנה הוא רחב סרט וכלל כיווני. הצעד הבא שלנו יהיה לגרום למכ"ם לחשוב שמטרה סטטית זזה ומתקרבת, למרות שהיא לא. האם זה סותר את תורת היחסות? התשובה הקצרה היא 'לא, הכל בסדר', אבל זה כנראה יהיה נושא לשיחה הבאה".