ברקע האזהרות החמורות שהוציאה ברשות החירום הלאומית ועל בסיס הערכות המומחים, החליטו בעיריית באר שבע להקים מוקד חירום אקלימי. המוקד החל להפיץ הנחיות זהירות לתושבים והמלצות לצעדי היערכות לקראת גלי חום קיצוניים בקיץ הקרוב. הקמת המוקד, מאותתת על הפעלתה של תוכנית חירום עירונית ראשונה מסוגה בישראל בשם "נוהל חום", במסגרתה עיריית באר שבע החלה בצעדי הכנה לאירוע חירום סביבתי.

במסגרת התוכנית נעשו צעדי מנע, ביניהם מיפוי אירועים המוניים וביטול שוק האיכרים שתוכנן במדרחוב העירוני ביום שישי שעבר בשל השרב הכבד. על תוכנית החירום אמון ראש העירייה רוביק דנילוביץ' והיא נעשית בהכוונת המומחה למשבר האקלים, פרופ' עדי וולפסון.

ההחלטה להפעיל את תוכנית החירום התקבלה בעירייה תרחישי הייחוס הקיצוניים, שפרסמו רשות החירום הלאומית במשרד הביטחון והשירות המטאורולוגי. על פי התרחיש "בחודשים יוני עד ספטמבר – ייתכנו שני גלי חום חמורים בכל חודש, שיימשכו 3-4 ימים ושבהם תשרור טמפרטורה של עד 49 מעלות צלסיוס. במהלך גלי החום שיא צריכת החשמל יעלה ב-10%, התמותה צפויה לעלות ב-8.5% וממוצע האשפוז עקב מחלות לב וכלי דם יהיה גבוה ב-15%-10%". על פי התרחיש בנגב ובעמקי הצפון, הטמפרטורות בשיא היום במהלך גלי החום עשויות להגיע ל-44 מעלות צלסיוס ובמהלך הלילה הן לא יפחתו מ-25 מעלות צלסיוס.

סיוע לאוכלוסיות בסיכון ופגיעה בתשתיות

צעדי החירום שיינקטו על ידי העירייה במסגרת תוכנית "נוהל חום" כוללים: כינוס ועדת משק לשעת חירום, הכנת חומרי הסברה כתובים ומצולמים עבור הפצה לתושבים, חומרי ההסברה כוללים הנחיות לסיוע לאוכלוסייה בסיכון ולבעלי החיים. עוד כוללת התוכנית: מיפוי אוכלוסיות פגיעות וביניהן קשישים, תינוקות ועוד, והכנת תוכנית לעמידה בקשר עמן במהלך אירוע חירום אקלימי, מיפוי תשתיות חיוניות ופגיעות לחום  והיערכות להתמודדות עם פגיעה בהן, מיפוי אירועים רבי משתתפים שיערכו במהלך הקיץ והתאמתם לקיום בטוח בתנאי קיצון אקלימיים ועוד.

"סוגיית משבר האקלים כבר איננה עניין של תרחישים ערטילאיים בעולם האקדמיה או במוסדות המתאימים של האו"ם", מסביר פרופ' עדי וולפסון, יועץ ראש עיריית באר-שבע לנושא משבר האקלים. "המשבר נמצא כאן ועכשיו ועל המדינה כמו גם על כל רשות מקומית במדינה להיערך לכך בהתאם".

ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ' (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ' | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

לדברי פרופ' וולפסון: "גלי החום משפיעים על היבטים שונים של החיים בעיר, לרבות בריאות האדם והטבע, פעילות של תשתיות קריטיות, עליה בתחלואה ואף סכנת מוות של אנשים כתוצאה מגלי החום. ההשפעות יכולות להיות ישירות או עקיפות, מקומיות ולאומיות ולטווח הקצר והארוך. על כן הן מצריכות היערכות בשגרה, כלומר לפני גל החום, וכן היערכות מיוחדת בחרום, במהלך גל החום, ברמה האישית, המקומית והלאומית".

"נוכח התחזיות", מתאר פרופ' וולפסון, "עיריית באר שבע מסיימת בימים אלו הכנה של נוהל חום עירוני, שמטרתו להיערך לגלי החום הצפויים, בהיבטים של מיפוי אוכלוסיות פגיעות ותשתיות פגיעות, היערכות ברמת הסברה לציבור, היערכות עירונית לפגיעה בתשתיות ובהפעלת אירועי תרבות וספורט ועוד״.