חופשת חג הפסח היא זמן אידיאלי לצאת לטבע יחד עם המשפחה והחברים, ולהנות מנופיה של הארץ עבורה הלכו בני ישראל 40 שנה במדבר. רשות הטבע והגנים מקיימת בימי החג שורה של פעילויות במגוון השמורות והגנים הלאומיים ברחבי הארץ, ותפעיל מעל ל-80 תחנות מידע כחלק ממהלך הסברתי להעלאת המודעות למצבם העגום של הנשרים בישראל הנמצאים בסכנת הכחדה חמורה כתוצאה מהרעלות.

"לאלפי המטיילים שיגיעו לאחד מאתרינו יחכו סיורים, הדרכות, סדנאות והפעלות עם שלל חוויות. התחדשנו לקראת החג בבריכות רחצה חדשות בגן לאומי חורשת טל ובגן לאומי חדש שנפתח לקהל המבקרים – גן לאומי סוסיתא, מוזמנים להגיע ולבקר בו ולחוות אתר היסטורי עם נוף מרהיב מהגולן המשקיף אל עבר הכנרת. קחו לכם פסק זמן להתנתק מהיום יום ולהתחבר לנופים ולטבע בארצנו היפה. אנא הקפידו לאסוף אחריכם את הפסולת ולעזור לנו לשמור על חג נקי ונעים וליהנות מחג פסח כשר ושמח", ציינה רעיה שורקי, מנכ"לית רשות הטבע והגנים.

במקביל לשמורות הטבע, גם בנתב"ג נערכים לעשרות אלפי המבקרים הצפויים לפקוד את שדה התעופה, ותוגברה כמות העובדים - הן בבידוק הביטחוני והן בחברות התעופה.

גן לאומי ציפורי

גן לאומי ציפורי, הנמצא בגליל, מציע למבקרים בכל ביקור נופים מרהיבים והיסטוריה מרתקת. מדובר באחד מהאתרים המרכזיים, הגדולים והמומלצים בארץ והוא בעל חשיבות גדולה לעם היהודי, כהיותה בירת הגליל לשעבר בה ישבה הסנהדרין ובה נחתמה המשנה. בגן הלאומי קיימים שרידים של תיאטרון רומי, שרידי רובע מגורים יהודי, מאגר מים עתיק, ומגוון אטרקציות היסטוריות. שרידים של עשרות פסיפסים שנמצאו בה מהתקופה הרומית והביזנטית הם עדות לאוכלוסייה המעורבת שחיה במקום בעבר, והם שהפכו אותה לעיר פסיפסים בין לאומית.  

בפסח הקרוב, יתקיימו בגן הלאומי אירועי תרבות וטיולים ברחובותיה העתיקים של ציפורי, כולל מופעי רחוב, מיצגים אינטראקטיביים, מופע מוסיקלי, וסדנאות יצירה. מבקרים מוזמנים להשתתף בסיורים בעיר העתיקה ואזור הגן הלאומי. הפעילויות יתקיימו בתאריכים: 9-11.4 בשעות 15:00–10:00, פעילות נושמים תרבות תתקיים בין 11:00 - 15:00. לפרטים נוספים הכנסו לאתר רשות הטבע והגנים.

שמורת טבע החולה

שמורת טבע החולה, השמורה הראשונה בישראל, מוכרת במיוחד בעקבות פרויקט ייבוש הביצות הנרחב שבוצע בה בשנים הראשונות לקום המדינה. כיום, לאחר פעולות שיקום רבות, הפך האזור לשופע ויפהפה עם נקודות עניין רבות למטיילים. בנוסף לחשיבותה ההיסטורית עבור המדינה, השמורה גם משמשת כמרכז נדידה חשוב עבור עופות וציפורים ממינים שונים המגיעים לכאן מכל קצוות העולם, וכתוצאה מכך גם של מבקרים רבים מרחבי העולם, חובבי צפרות ומבקרים נוספים הנהנים ממסלול הליכה ייחודי.

שמורת טבע החולה (צילום: דורון ניסים)
שמורת טבע החולה | צילום: דורון ניסים

השנה, רשות הטבע והגנים מציעה חגיגה מיוחדת. במהלך חופשת הפסח, יתקיימו בשמורה סיורים מודרכים, בהם יהיה ניתן ללמוד על ההיסטוריה של המקום ועל מגוון עופות מים ובעלי חיים אחרים הנמצאים בה, כולל עופות הנמצאים בה דרך קבע. תמצאו עמדות יצירה לילדים, ומפגש עם דמויות של השומרים הראשונים של השמורה והצגות פעילות לכל המשפחה. הסיורים המודרכים יתקיימו בין 6-12.4 החל משעה 10:30 ועד הצהריים. עמדות יצירה לילדים, משחק עצמאי בין ספסלי השמורה והצגה למשפחות: 7-9.4 בשעות 11:00-14:00. לעוד פרטים ניתן להיכנס לאתר של רשות הטבע והגנים.

גן לאומי מבצר יחיעם

מבצר יחיעם, הנמצא בקרבה לקיבוץ יחיעם, מציע שילוב מעניין של טבע ועתיקות. מדובר באחד מבין מספר מבצרים עתיקים הפזורים בגליל המציגים את היסטוריה בצורה מרתקת. המבצר, מהתקופות הצלבניות והעותמניות נהרס ונבנה מחדש מספר פעמים. בתקופות מאוחרות יותר המבצר ששרד אלפי שנים, שימש גם את תושבי קיבוץ יחיעם להגנה מפני תקיפות בזמני קרב ובזמן מלחמת העצמאות בפרט והוא מלא בהיסטוריה מרתקת. טיול בצפון הארץ בכלל ובאזור הגליל בפרט, מומלץ מאוד באביב.

גן לאומי מבצר יחיעם (צילום: גלית רוזן)
גן לאומי מבצר יחיעם | צילום: גלית רוזן

אם מתחשק לכם לגוון בטיול מרענן ומיוחד בחופשת פסח, במיוחד לקראת החג יתקיימו בגן הלאומי פעילויות מיוחדות שיעירו את המבצר לחיים עם אמני המרחב הציבורי, אמני קרקס, שחקנים, פסלים חיים ונגנים. המייצגים יתקיימו במספר סבבים ברחבי המבצר, המומלץ לשלב עם סיורים מודרכים, שבילי הליכה, ונופים מדהימים מראש המבצר. האירועים המיוחדים של פסח והסיורים המודרכים יתקיימו בחול המועד פסח, ימים ראשון-שלישי 9-11.4 בשעות 11:00–15:00.

גן לאומי הרודיון

עשר דקות מירושלים, זה כל מה שנחוץ כדי להגיע לטיול באחד האתרים המרשימים בישראל, ואחד מהגדולים בחשיבותם של העולם הקדום. המלך הורדוס, שבנה מבנים מפוארים כקיסריה, מצדה ואפילו בית המקדש השני, בנה על אותה פסגת הר ארמון מפואר, בו ביקש לימים להיקבר. בטיול באתר תוכלו לבחון מקרוב את מפעלו, לקבל הצצה לחיי הפאר שלו ואף לראות מנהרות ומחילות ששימשו את לוחמי מרד בר כוכבא.

גן לאומי הרודיון (צילום: מנו גרישפן)
גן לאומי הרודיון | צילום: מנו גרישפן

במהלך חג הפסח תתקיים באתר הצגה מיוחדת בשם "חיים שכאלה", עם שחקני "תיאטרון מקום", שיפגישו אתכם עם המלך ועם דמויות מעברו במסע ססגוני ומצחיק אל העבר. במשך שעות הפעילות יתקיימו גם סדנאות יצירה לילדים, התנסות בפעילות סיף, והתנסות בשימור ארכיאולוגי. וסיורים מודרכים יצאו בסמוך לכניסה לאתר ויכללו ביקור בתיאטרון, טיפוס בגרם המדרגות המפואר ומסדרון הקשתות המונומנטלי, תצפית לקבר המלך הורדוס וירידה בבורות המים. הפעילויות יתקיימו בימים ראשון ושני 9-10.4 בשעות 10:00-16:00. לפרטים נוספים הכנסו לאתר רשות הטבע והגנים.

גן לאומי ממשית

על רקע הנוף המדברי בדרך לאילת, נמצא גן לאומי ממשית. ממשית הינו אתר מורשת עולמית, המציג שרידי עיר נבטית קדומה מהתקופה הרומית והביזנטית ומציע מסלול טיול שעובר בין העתיקות המרשימות שהתגלו ושומרו על ידי רשות הטבע והגנים. ניתן לטייל באתר במסלול מעגלי שאורכו כקילומטר והוא מתאים לכל הרמות ולכל הגילאים. למעוניינים להאריך את חווית הביקור, בממשית קיים גם חניון לילה מסודר ובתקופה הזו מומלץ מאוד לשלב בו לינה.

גן לאומי ממשית (צילום: אבי בהרי)
גן לאומי ממשית | צילום: אבי בהרי

בפסח הקרוב יתקיים באתר פסטיבל של מוזיקה ומחול אתני שישובץ בתוככי השוק הנבטי המסורתי וכל טוב הארץ: חרש ברזל, שטיחים, ציור בחול, כלי נגינה, יד שנייה, בית קפה ומזון. זאת, יחד עם אפשרות להתנסות באורח החיים המסורתי עם יושבי המקום, וסיור לרחבי העיר בהדרכת מורה דרך. בפעילויות יתקיימו בימים שישי עד רביעי 7-12.4, אך המופעים המוזיקליים ומופעי המחול יתקיימו בימים ראשון עד שלישי 9-11.4 משעה 10:00 בבוקר ועד השקיעה. לפרטים נוספים הכנסו לאתר רשות הטבע והגנים.

גן לאומי קיסריה

גן לאומי עתיקות קיסריה הוא גן לאומי אליו מגיעים רבבות מישראל ומרחבי העולם כולו. הגן מציג רצף תרבויות של 2,500 שנות היסטוריה, ולכן הוא אתר בעל חשיבות לאומית ובין-לאומית. האתר משמר ערכי טבע, נוף ומורשת ומטפח אותם גם בעבור הדורות הבאים ומדובר באחד מאתרי העתיקות שנשתמרו בצורה מאוד גבוהה בארץ ישראל.

גן לאומי קיסריה (צילום: ויקטור לוי)
גן לאומי קיסריה | צילום: ויקטור לוי

הגן הלאומי הוא מרכז של אמנות ופסטיבלים, במיוחד בחול המועד פסח, בו מתקיים פסטיבל הקיסר בארמון המלך הורדוס. בין ה-8 ל-10 באפריל יתקיים פסטיבל תיאטרלי הומוריסטי על ההיסטוריה של קיסריה מלפני 2,000 שנים עם דמויות היסטוריות משעשעות. בנוסף לפסטיבל, יצאו גם סיורים מודרכים מרחבת הגן הלאומי. לעוד פרטים ניתן להיכנס לאתר רשות הטבע והגנים.

גן לאומי עבדת

גן לאומי עבדת המשתרע על גבעה גבוהה ובולטת מעל ערוץ נחל צין משמר את שרידיה של עיר שהתקיימה כאלף שנה. בהיווסדה הייתה תחנת דרכים בדרך הבשמים הקדומה ושגשגה בעיקר בתקופה הביזנטית אך לאחר רעידת אדמה בשנת 630 לספירה והכיבוש הערבי ב-636 דעכה העיר ולבסוף ננטשה. בטיול במקום, ובעיקר בפסח "חג היין מומלץ לעבור את שביל הגתות בעבדת המחבר בין ארבע גתות יין, אשר אחת מהן עברה תהליכי שימור ושוחזרה לצורך המחשה. השביל הינו שביל מעגלי ואורכו כשלוש שעות. לחובבי טיולי הבוקר, יתקיים בשביל הגתות הסיור "יין מן המדבר" עם ליאור שווימר, ממונה מורשת במחוז הדרום.

גן לאומי עבדת  (צילום: טל כרמי, רשות הטבע והגנים)
גן לאומי עבדת | צילום: טל כרמי, רשות הטבע והגנים

עם זאת, בפסח הקרוב יתקיימו באתר סיורים מודרכים על ההיסטוריה של הגן, יחד עם קונצרט של אנסמבל של הסינפונייטה הישראלית באר שבע בעתיקות שינגנו יצירות מוזיקה קלאסיות ופופולריות שיתאימו לכולם. הפעילות תתקיים בימים ראשון ושני (10-9.4). לפרטים נוספים וזמנים ניתן להיכנס לאתר רשות הטבע והגנים.

חאן שער הגיא

חאן שער הגיא, המוכר גם בשם באב אל וואד, הוא אתר מורשת לאומי. החאן, שנבנה כמלון דרכים בתקופה העות'מאנית, ממוקם במׅפתח הצר של נחל נחשון על הדרך המרכזית המחברת בין השפלה לירושלים. על דרך זו התחוללו קרבות עזים במלחמת העצמאות ולשחרור העיר הנצורה. לזכרם של הגברים והנשים שלקחו חלק, הוקם בחאן מרכז מורשת המוקדש למבקיעי הדרך אל העיר ירושלים. האתר משלב גם מיצג טכנולוגי של 45 דקות המעביר את המבקרים בין חדר לחדר.

חאן שער הגיא (צילום: יניב כהן, רשות הטבע והגנים)
חאן שער הגיא | צילום: יניב כהן, רשות הטבע והגנים

בימי חול המועד פסח, בתאריכים 8-10.4 בשעות 12:30–15:30 יתקיים באתר פסטיבל האקורדיון "הללויה וזה השיר". לרגל האביב, הפריחה והחג יתנגנו במקום שירי מולדת, שירי תקומה ושירי רעות. את הפסטיבל ילוו בנגינת אקורדיון. רשות הטבע והגנים מזמינה את הציבור הרחב להגיע עם כלי נגינה וקול נחוש ולהצטרף לחגיגה.