טירזפטייד היא תרופה חדשה שעדיין לא קיימת או רשומה בישראל. היא רשומה בארה״ב לטיפול בסוכרת והראתה גם יעילות בטיפול בהשמנה. במחקרים שבוצעו על מטופלים שסובלים מהשמנה, ללא סוכרת, נראה כי יש לתרופה השפעה מטיביה מבחינת ירידה במשקל. כמו בכל תרופה, לצד התועלת ישנן גם תופעות לוואי וסיכונים אפשריים ועל כן לא תוכל להתאים לכל מטופל. בעזרת ד"ר דן אויירו, מנהל המרכז לטיפול בהשמנה ורופא משפחה מחוזי במכבי שירותי בריאות ננסה להבין האם מדובר ב"קסם" או בעוד מאותו דבר.

התרופה טירזפטייד של חברת אלי לילי קיבלה אישור לטיפול בשני סוגי סכרת. התרופה שנמכרת תחת המותג מונג'רו מסייעת למי שמתמודד עם סוכרת ועודף משקל להפחית כ-16% ממשקל גופם – או יותר מ-15 ק"ג. טירזפטייד יכולה להפוך לתרופה היעילה ביותר עד כה לטיפול בהשמנת יתר. הוא מתווסף לעדויות של מטופלים ללא סוכרת על כך שאיבדו 22% ממשקל גופם בתוך 17 חודשים. עבור חלקם מדובר בירידה של יותר מ-20 ק"ג בתקופת הזמן האמורה.

אפשר באמת להגדיר אותה כ"תרופת פלא"?

הטיפול בהחלט יכול להיות יעיל אך עם זאת אין תרופות פלא בטיפול בהשמנה (או בסוכרת). כמו כל תרופה - יש לה יתרונות ויש לה גם חסרונות. הטיפול צריך להיות כרוני, משולב גם טיפול תזונתי וכמובן מעקב מסודר.

למי מתאימה התרופה?

התרופה מתאימה למטופלים סוכרתיים עם סוכרת לא מאוזנת, אך ניכר שבהחלט יש לה תועלת בנושא המשקל וההשמנה. אנחנו נלמד עליה לעומק ונבחן מחקרים שיצאו בהמשך, כדי לראות אם וכיצד תוכל להתאים לטיפול בהשמנה.

האם צריך להיות במשקל מסוים בשביל לקבל אותה?

כאמור, התרופה מיועדת כרגע לסוכרתיים בלבד. עם זאת, במחקרים שנעשו איתה על השמנה, הקריטריון להשתתפות היה BMI מעל 27 עם מחלות רקע, או BMI מעל 30. אנחנו מצפים להגעתו של הטיפול הזה שיתווסף למאגר הטיפולים שעומדים לרשותנו בטיפול בסוכרת ובהמשך גם בהשמנה. חשוב לזכור שטיפול תרופתי צריך להינתן ולהיות מחווה על ידי רופא/ה שיוכלו להתאים את הטיפול ולעקוב אחר המטופל.

ד"ר דן אויירו, מנהל המרכז לטיפול בהשמנה, מכבי
ד"ר דן אויירו, מנהל המרכז לטיפול בהשמנה ורופא משפחה מחוזי במכבי שירותי בריאות

כמה אנחנו רחוקים משיווק התרופה?

התרופה מוגשת בימים אלה לסל הבריאות האמריקני לטיפול בסוכרת. היא עוד לא רשומה בארה"ב או בארץ לטיפול בהשמנה, אלא רק בסוכרת. לכן, בשלב הראשון התרופה תהיה זמינה לטיפול בסוכרת בלבד. כמו כן, בשביל שניתן יהיה למכור אותה בשוק הישראלי, החברה צריכה להביא מלאי שיהיה זמין בארץ.

מה היא שונה מתרופות הרזייה אחרות שמשווקות?

התרופה שונה מתרופות קיימות בכך שיש בה מולקולה שמפעילה שני מסלולים הורמונליים ולא אחד כמו בתרופות דומות אחרות, מה שכנראה מסביר את היעילות הגבוהה שלה.