ישראלים רבים אוהבים לנצל את חופשות החג שלהם בטיולים בטבע ולהכיר את הארץ דרך הרגליים. חג השבועות, שהוא גם חג המים – הוא זמן מומלץ מאוד לביקור בשמורות הטבע ובגנים הלאומיים הנמצאים בסמוך לים, או נהנים מנחלים או מעיינות זורמים בתוכם. בעזרת רשות הטבע והגנים אספנו עבורכם המלצות לאתרים שבהם תוכלו ליהנות מטיול יומי וגם – להישאר ללילה

גן לאומי מעיין חרוד

גן לאומי מעיין חרוד הוא המקום המושלם למשפחות המעוניינות בטיול קצר או ארוך, וילדים ומבוגרים יאהבו אותו כאחד. הגן הלאומי שוכן למרגלות הר הגלבוע, ובו זורם הפלג של מעיין חרוד – מעיין הנובע במערה בצלע הגלבוע.

המערה נקראת מערת גדעון על שמו של השופט המקראי שאסף לכאן את לוחמיו כדי להילחם במדיינים. מי המעיין זורמים בפלג צלול לתוך בריכת שכשוך גדולה ולעוד פלגים הזורמים במרחבי הגן הלאומי. בעבר יצר המעיין ביצה ופלג שמימיו זרמו לנחל חרוד, ומי המעיין הוזרמו באמה לשתי טחנות קמח. שרידי האמה נראים בגן הלאומי ושרידי שתי טחנות הקמח נמצאות מחוצה לו.

הגן כולו עתיר מדשאות ומתקנים ופיקניק משפחתי ואפשר להעביר בו שעות ארוכות של כיף וחוויה כולל טבילה ושכשוך במימיו. אחת מגולות הכותרת של המקום הוא חניון הלילה המאפשר למעוניינים ללון באוהלים פרטיים או באוהלים המוקמים על ידי צוות החניון. בחניון שירותים ומקלחות, מטבח שדה, נקודות הטענה ועוד.

גן לאומי מעיין חרוד (צילום: רקפת שלו)
צילום: רקפת שלו

גן לאומי חורשת טל

חורשת טל, גם הוא אחד המקומות המומלצים לטיול בסימן מים בשבועות. הגן הלאומי, שהוא אתר טבע ונופש המומלץ מאוד לביקור בכל עונות השנה, ובעונות החמימות בפרט - משתרע על פני 700 דונמים, ובו מדשאות רחבות ידיים ומתחם בריכות, בריכות שכשוך ובריכה עמוקה הניזונות מפלגי מים צוננים, שמקורם בנחל הדן.

מעל לכל אלה מתנשא הר החרמון, וממנו ההשראה לשם המקום, כמאמר הפסוק: "כטל חרמון שיורד על הררי ציון" (תהלים קל"ג 3). המקום מושך אליו חובבי אתרי מים ומי שמבקשים מקום נוח ללון בו בחיק הטבע.

חניון הלילה של האתר יספק למעוניינים מגוון אפשרויות לינה – מאוהלים פרטיים ועד חדרי צוות, ומתקנים נוספים שיאפשרו נוחות מרבית ויהפכו את החופשה לגיבוש משפחתי לצד פלגי המים. במקום גם מזרונים להשכרה, ולתיאום ביקור יש להירשם באתר רשות הטבע והגנים דרך מערכת ההזמנות.

חניון הלילה גן לאומי חורשת טל (צילום: יניב כהן רשות הטבע והגנים)
צילום: יניב כהן רשות הטבע והגנים

 

גן לאומי חוף אכזיב

גן לאומי וחוף אכזיב שוכן במרחק חמישה ק"מ מצפון לנהריה. מדובר בגן שבו רצועת חוף הכוללת חוף סלעי יפהפה, המנוקד במפרצונים. לרשות המתרחצים עומדות שתי ברכות ים בצבע טורקיז  – ברכה של מים רדודים וברכה של מים עמוקים. טיול על החוף מזמן מפגש עם שרידי מבצר צלבני ועם יצורי ים מרתקים. המפרצונים הזעירים מושלמים לשכשוך, ובפארק קיים שטח פיקניק, אזור לנופש רחב ידיים ופינות צל, המשתרעים על פני כ-25 דונמים.

בנוסף לנופיו, האתר מלא גם בהיסטוריה וארכיאולוגיה מרתקת. היישוב במקום החל בתקופה הכנענית התיכונה (מאה 18 לפסה"נ), וחשיבותו הרבה נבעה מהיותו נמל ותחנת דרכים על "דרך הים", שעברה לאורך החוף. גם בתקופת המשנה ובתקופה הצלבנית הוא היה מקום מרכזי.

בשטחי הגן הלאומי אכזיב ישנו חניון יום, שהוא נקודת יציאה לטיולים בסביבה, וחניון לשהייה בלילה. מדובר בקמפינג מיוחד, במרחק נגיעה מהמפרצים הציוריים. לפי החלטת מוסדות התכנון וכחלק מהסדרת חניון הלילה באכזיב והמשך פיתוחו, חניון הקרוואנים אינו עובד כעת, אך במקום כמובן אופציה ללינת שטח באוהלים פרטיים ואף חושות עם מזגנים, שירותים ומקלחות.

חוף אכזיב (צילום: יניב כהן, רשות הטבע והגנים)
חוף אכזיב | צילום: יניב כהן, רשות הטבע והגנים

גן לאומי תל אשקלון

גן  לאומי תל אשקלון משלב אתר עתיקות מרתק, פארק לבילוי בחיק הטבע וחוף רחצה יפהפה, אשר בעונת הרחצה (אפריל-אוקטובר) פועל באופן מוסדר ובו שירותי הצלה, מקלחות ושירותים. גן לאומי אשקלון משמר את הפיסה האחרונה של נופי חוף הים, רכס הכורכר והחולות שאפיינו בעבר את סביבות העיר. בשטח המשתרע על פני כ-1,000 דונם נותר מגוון רב של נופים ובתי גידול – תערובת של קרקעות חוליות, תצורות כורכר ועצים נטועים בחלקות שעובדו בעבר.

באתר גן לאומי תל אשקלון נחשפה עיר מהתקופה הכנענית התיכונה, מוקפת סוללה אדירה ובה השער הקדום בעולם שנושא קשת בנויה, אשר מראשה תצפית נאה על מרחבי הגן הלאומי, על הים ועל העיר אשקלון וסביבתה.

מבחינה היסטורית, לאשקלון, אשר שכנה במישור החוף הדרומי היו מעלות רבות. היא הייתה תחנת מסחר חשובה בזכות מיקומה בצד הדרך הבין-לאומית העתיקה ממצרים לסוריה, ויצאה ממנה דרך רוחב נוחה לכיוון ירושלים. העיר גם התברכה בשפע בארות שופעות מים, באקלים נוח ובקרקעות פוריות, והם העניקו לה עורף חקלאי גדול ויציב. למעוניינים להאריך את חווית הביקור, באתר חניון לילה מוסדר, המצויד בכל מה שצריך לקמפינג מושלם בקו החוף.

חניון לילה גן לאומי אשקלון (צילום: מנו גרינשפן)
צילום: מנו גרינשפן

גן לאומי הבשור – פארק אשכול

על אף שאנו נוטים לחשוב שהדרום הוא אזור עם פחות מים, גן לאומי הבשור (אשכול) מוכיח אחרת, והוא ללא ספק אתר מומלץ לביקור בשבועות. נחל הבשור הוא מהארוכים שבנחלי הנגב. הוא מתחיל את דרכו ליד שדה בוקר, עובר בצפון הנגב ונשפך לים ליד העיר עזה. בגדה המזרחית של הנחל, במקום שבו נובע עין הבשור, שוכן פארק הבשור (אשכול), נווה מדבר יפהפה, ובו מדשאות רחבות ידיים, מתקני פיקניק ומתקני שעשועים לילדים.

בחלק הצפוני של הגן הלאומי מתנשאת בראש גבעה קטנה- ח'ירבת שלאלה, מראשה יש תצפית נאה על הסביבה על בתרונות אדמת הלס המרשימים. למרגלות הגבעה, בערוץ נחל הבשור, נובע מעיין עין הבשור, שמימיו נאספים אל ברכה ארוכה ויפה, להנאת המטיילים. פלג אחר יוצר סדרה של ברכות שכשוך, ומימיהן זורמים לבסוף לערוץ נחל בשור. ​סביב הבריכות מדשאות מוריקות.

בפארק הבשור תוכלו להנות מגוון פעילויות נוספות: מסלולי אופניים משולטים, מסלול דיסק גולף – מתקנים מיוחדים הפזורים במסלול מיוחד לזריקת פריסבי ועוד, וכמובן להישאר ללון בקמפינג בקרבת המים המותאם למשפחות. מחיר הלינה בחניון כולל גם את הביקור באתר וניתן להשכיר ציוד במקום.

גן לאומי הבשור אשכול (צילום: שלומית שביט, רשות הטבע והגנים)
גן לאומי הבשור אשכול | צילום: שלומית שביט, רשות הטבע והגנים