"מערכת המעקב והבטיחות של ה-CDC העלתה חשד כי יש קשר בין מקרי שבץ מוחי לקבלת החיסון החדש נגד קורונה", זאת ההודעה שפורסמה אמש (ראשון) והעלתה שאלות רבות. האם באמת יש חשש כי החיסונים לא בטוחים ומה היא אותה מערכת התרעות שעוררה את החשד של הרשות לבקרת מחלות ומניעתן (ה-CDC).

"זה לא משהו שקורה כל יום וחשוב להדגיש שגם אם יש חריגה, ולו הקטנה ביותר, המערכת מדווחת ומתריעה", מסביר ד"ר ארז גרטי ממכון דוידסון לחינוך מדעי. "העובדה שהחשש לא עלה באף מערכת ניטור אחרת וגם לא במחקרים נוספים שנעשו על בטיחות החיסון, מעידה שמדובר ככל הנראה בתופעה מאוד נדירה או שמדובר באזעקת שווא ומקרי השבץ שהתגלו בקרב בני ה-65 ומעלה איננו קשור לחיסון עצמו. כרגע התועלת מהחיסון עולה על כל סיכון תאורטי, במיוחד בהינתן שיש גל תחלואה בארצות הברית וגם בארץ. חשוב גם לציין שההתרעה היא אצל בני ה-65 ומעלה, שאצלם הנגיף מסוכן יותר".

מערכת הניטור שבה התקבלה ההתרעה נקראת VSD - Vaccine Safety Datalink. "זו רשת מידע של ה-CDC שמקבלת נתוני אבחנות חדשות", מסביר גרטי. "האבחנות ניתנות בזמן אמת ונשאבות מתיקים רפואיים של מטופלים בכל רחבי ארצות הברית. המערכת עושה השוואה בין מחוסנים לכאלה שלא התחסנו. קיימות מערכות נוספות שלא זיהו קשר כזה, ובכל מקרה הנושא ייבדק לעומק והממצאים יפורסמו בעוד כשבועיים".

חיסון נגד קורונה של פייזר (צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש/90 )
חיסון נגד קורונה של פייזר | צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש/90

האזהרה שהתקבלה במערכת ההתרעה

על פי התרעת המערכת (VSD), ייתכן שלבני 65 ומעלה שקיבלו את החיסון המשולב נגד הקורונה והאומיקרון יש סיכוי גבוה יותר לקבל שבץ איסכמי ב-21 הימים שלאחר החיסון, זאת בהשוואה ל-22-44 ימים שלאחריו. ב-FDA ציינו כי ההתרעה הזו לא זוהתה עם החיסון המקביל של חברת מודרנה. "למרות שמכלול הנתונים כרגע מצביע על כך שזה מאוד לא סביר שהאות במערכת VSD מייצגת סיכון קליני אמיתי, אנו מאמינים שחשוב לשתף את הצבור במידע הזה", כתבו.

עוד הבהירו במינהל התרופות האמריקני כי עד היום אף מערכת בטיחות אחרת לא הציעה התרעה דומה, ומחקרים רבים אחרים שנעשו לא זיהו קשר בין שבץ לקבלת החיסון המשולב. "אין כל שינוי בהמלצות החיסונים", הדגישו. פייזר ושותפתה לייצור החיסון "ביונטק" הצהירו כי דווח להם על מספר מצומצם של מקרים של בני 65 ומעלה שסבלו משבץ איסכמי לאחר שקיבלו את החיסון הביוולנטי.

מי קיבל את החיסון בישראל?

לפני כשלושה חודשים החלו לחסן בישראל בחיסון הביוולנטי. בהודעת משרד הבריאות נכתב כי המשרד ממליץ לאוכלוסיות בסיכון ולבני 65 ומעלה להתחסן. החיסון החדש, אשר מומלץ על ידי צוות המומחים לענייני חיסונים של ה-CDC, מוביל ליצירת תגובה חיסונית משופרת מול זני משפחת אומיקרון, ועל כן הוא צפוי להקנות הגנה משמעותית יותר מפני תחלואה מזנים אלו, וייתכן אף שלמשך זמן ארוך יותר.

במשרד הבריאות המליצו לבני 65 ומעלה, אותה אוכלוסייה שלגביה התגלה הממצא המדאיג, להתחסן בחיסון המותאם לזני האומיקרון. גם מי שאינו נמנה על אחת מקבוצות הסיכון, והוא מעל גיל 12 - יוכל להתחסן בחיסון מותאם לזן האומיקרון. חיסון זה יינתן לאדם שחוסן לפחות בשני החיסונים הראשונים או החלים מקורונה.

החיסון המותאם ניתן רק אם עברו לפחות 3 חודשים ממועד החיסון האחרון נגד קורונה או כעבור 3 חודשים לפחות מההחלמה מקורונה